Bicie dzieci ma konsekwencje zdrowotne…przez lata

Istnieją różne poglądy na temat bicia dzieci. Niektórzy kategorycznie mówią „nie” wszelkim formom znęcania się fizycznego. Inni przekonują, że „klaps” to nie bicie, a dziecko w inny sposób nie zrozumie, jak „ręcznie”. Nie nam rozsądzać ten spór.

pasekFaktem jest to, że dotąd nikomu nie udało się udowodnić negatywnego wpływu bicia (również dawania klapsów) na rozwój fizyczny dziecka. Można było przeczytać, że przemoc ma niekorzystne skutki emocjonalne, jednak o wpływie na zdrowie mówiło się niewiele lub wcale. Aż do dzisiaj.

Kanadyjska profesor Tracie Afifi z Uniwersytetu Manitoby, której publikacja ukazała się w piśmie „Pediatricts” podjęła się badania skutków kar, takich jak popychanie, klapsy, czy bicie. W swojej pracy pominęła skrajne sytuacje, kiedy dziecko było poważnie maltretowane (psychicznie, fizycznie, molestowane, itd), jak również mocno zaniedbywane.

Okazało się, że między klapsami, popychaniem czy biciem istnieje ścisły związek. Wszystkie te formy karania zwiększały prawdopodobieństwo wystąpienia już u dorosłych osób: chorób sercowo-naczyniowych, otyłości i artretyzmu.

Kanadyjka przebadała ponad 34 tysięcy osób, które ukończyły 20 lat. U każdej z osób sprawdzono stan zdrowia w przeciągu minionych ośmiu lat. Wyniki dały jasny wniosek: związek między karami (cielesnymi) w dzieciństwie a stanem zdrowia w dorosłym życiu jest silny i łatwo zauważalny.

Innemu badaczowi, Profesor Afifi, na podstawie tych samych badań, udało się wykazać statystycznie wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób psychicznych u osób, u których w dzieciństwie stosowano kary cielesne.

I co Wy na to?

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Kasia Kasia

    I to jest bardzo dobra wiadomość. Może te dane komuś przemówią do rozumu i…zmieni swoje metody wychowawcze!!!

  2. monika06 monika06

    a mi sie wydaje, ze zadne takie badania nie przemowia takim osobom do rozumu;(, jesli ktos w taki sposob karci swoje dziecko to ma problem ze soba, i lepiej zeby sie udal do psychologa, takie statystyki nic mu nie dadza, mysle ze takie zachowanie wyniesli z wlasnego domu, czesto sa nieswiadomi tego, jaka ogromna krzywde wyrzadzaja swoim dzieciom, bo nad swoim losem sie nigdy nie zastanawiali…

Polecane tematy