Białkomocz – gdy w moczu znajduje się białko

Badanie moczu może wskazać na białkomocz. Czy to zawsze powód do niepokoju? Na co wskazuje obecność białka w moczu? Czy powodem jest choroba? A może przyczyna jest inna?

Białkomocz – chore nerki?

Zdrowe, dobrze pracując nerki nie przepuszczają białka (albumin) do moczu. Albumina jest rodzajem białka, które zwykle znajduje się we krwi. Jest potrzebna organizmowi do wielu celów -buduje mięśnie, naprawia uszkodzenia, zwalcza infekcje. I z tego powodu niezbędna jest we krwi. Nie w moczu.

Dlatego obecność białka w moczu bardzo często wskazuje niestety na chorobę nerek. Zadaniem nerek jest filtrowanie krwi i przechwytywanie z niej cennych składników odżywczych, poza tym usuwanie toksyn i nadmiaru wody. Ponadprzeciętna ilość białka w moczu w każdej sytuacji jest informacją alarmującą. Wskazuje, że nerki nie spełniają do końca swojej funkcji. Stanowi jeden z pierwszych symptomów nieprawidłowości występujących w organizmie.

Choroby nerek początkowo mogą nie dawać żadnych objawów. Dlatego kontrolne ogólne badanie moczu jest tak ważnym testem diagnostycznym. Dość szybko alarmuje o rozwijającym się problemie.

Drugą najczęstszą przyczyną białkomoczu jest nadprodukcja białka przez organizm.

białkomocz

Inne przyczyny

Białko w moczu może być obecne z powodu niedoboru wody. Może pojawić się u osób spożywających za mało płynów. Dlatego przy jednorazowym stwierdzeniu białkomoczu, zaleca się powtórzenie badania. Jeśli trzy kolejne badania wykonane w przeciągu kilku tygodni, dadzą ten sam wynik, diagnostyka zazwyczaj kontynuowana jest w kierunku choroby nerek.

Konieczne jest wykonanie także USG i tomografii nerek. Czasami wskazane jest wykonanie biopsji nerek.

Przeczytaj co oznacza – białko w moczu w ciąży

Kto jest szczególnie narażony na białkomocz?

Czynnikami ryzyka są przede wszystkim:

Obie te przypadłości mogą prowadzić do uszkodzenia nerek, czego konsekwencją jest właśnie białkomocz.

Innymi przyczynami białkomoczu mogą być infekcje, urazy, przyjmowane leki. Problem jest szczególnie często obserwowany u osób otyłych. Czynnikiem ryzyka jest wiek powyżej 65 lat. Dodatkowo uważać powinny kobiety, które w ciąży przeszły stan przedrzucawkowy.

Jak leczy się białkomocz?

Najważniejsze to ustalenie, jaka jest przyczyna białkomoczu. Obecność białka w moczu to bowiem objaw, a nie jednostka chorobowa. Jeśli problem jest łagodny i przejściowy, często leczenie nie jest potrzebne.

Jednak jeżeli przyczyna jest poważna, zachowaj czujność. Leczenie jest potrzebne w wypadku wysokiego ciśnienia krwi i cukrzycy. Zbagatelizowany białkomocz może zakończyć się niewydolnością nerek.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.