Badanie moczu może wskazać na białkomocz. Czy to zawsze powód do niepokoju? Na co wskazuje obecność białka w moczu? Czy powodem jest choroba? A może przyczyna jest inna?
Białkomocz – chore nerki?
Zdrowe, dobrze pracując nerki nie przepuszczają białka (albumin) do moczu. Albumina jest rodzajem białka, które zwykle znajduje się we krwi. Jest potrzebna organizmowi do wielu celów -buduje mięśnie, naprawia uszkodzenia, zwalcza infekcje. I z tego powodu niezbędna jest we krwi. Nie w moczu.
Dlatego obecność białka w moczu bardzo często wskazuje niestety na chorobę nerek. Zadaniem nerek jest filtrowanie krwi i przechwytywanie z niej cennych składników odżywczych, poza tym usuwanie toksyn i nadmiaru wody. Ponadprzeciętna ilość białka w moczu w każdej sytuacji jest informacją alarmującą. Wskazuje, że nerki nie spełniają do końca swojej funkcji. Stanowi jeden z pierwszych symptomów nieprawidłowości występujących w organizmie.
Choroby nerek początkowo mogą nie dawać żadnych objawów. Dlatego kontrolne ogólne badanie moczu jest tak ważnym testem diagnostycznym. Dość szybko alarmuje o rozwijającym się problemie.
Drugą najczęstszą przyczyną białkomoczu jest nadprodukcja białka przez organizm.
Inne przyczyny
Białko w moczu może być obecne z powodu niedoboru wody. Może pojawić się u osób spożywających za mało płynów. Dlatego przy jednorazowym stwierdzeniu białkomoczu, zaleca się powtórzenie badania. Jeśli trzy kolejne badania wykonane w przeciągu kilku tygodni, dadzą ten sam wynik, diagnostyka zazwyczaj kontynuowana jest w kierunku choroby nerek.
Konieczne jest wykonanie także USG i tomografii nerek. Czasami wskazane jest wykonanie biopsji nerek.
Przeczytaj co oznacza – białko w moczu w ciąży
Kto jest szczególnie narażony na białkomocz?
Czynnikami ryzyka są przede wszystkim:
- cukrzyca
- wysokie ciśnienie krwi
Obie te przypadłości mogą prowadzić do uszkodzenia nerek, czego konsekwencją jest właśnie białkomocz.
Innymi przyczynami białkomoczu mogą być infekcje, urazy, przyjmowane leki. Problem jest szczególnie często obserwowany u osób otyłych. Czynnikiem ryzyka jest wiek powyżej 65 lat. Dodatkowo uważać powinny kobiety, które w ciąży przeszły stan przedrzucawkowy.
Jak leczy się białkomocz?
Najważniejsze to ustalenie, jaka jest przyczyna białkomoczu. Obecność białka w moczu to bowiem objaw, a nie jednostka chorobowa. Jeśli problem jest łagodny i przejściowy, często leczenie nie jest potrzebne.
Jednak jeżeli przyczyna jest poważna, zachowaj czujność. Leczenie jest potrzebne w wypadku wysokiego ciśnienia krwi i cukrzycy. Zbagatelizowany białkomocz może zakończyć się niewydolnością nerek.
Komentarze