Białko w moczu w ciąży

Profilaktycznie oraz leczniczo w przypadku infekcji dróg moczowych warto wspomóc się domowymi sposobami. Podstawa to picie dużej ilości płynów: minimum 2-3 litrów dziennie. Wskazane będą soki i napary z żurawin.
Śladowe ilości białka w moczu mogą być także skutkiem gorączki, przemęczenia, a nawet nadmiernego wysiłku fizycznego.

Zatrucie ciążowe

Białko w moczu w ilościach większych niż śladowe może sugerować zatrucie ciążowe, czyli sygnalizuje sytuacje, kiedy nabłonek naczyń w nerkach zostaje uszkodzony.

Jeśli zatrucie ciążowe występuje w pierwszym trymestrze ciąży (objawami są wymioty, nudności) nie jest takie groźne. Jednak jeśli diagnozowane jest po 20 tygodniu ciąży, wymaga natychmiastowej ingerencji.

Zatrucie ciążowe (gestoza) manifestuje się kilkoma objawami: białkiem w moczu, nadciśnieniem tętniczym (ponad 140/90mmHg) oraz w dalszej kolejności obrzękami, z którymi kobieta w ciąży budzi się po wypoczynku nocnym.

Co równie ważne zatrucie ciążowe poprzedza często występujący stan przedrzucawkowy.
Białkomocz może być ponadto objawem niewydolności krążenia lub zapalenia stawów.

Jak postępować w przypadku zatrucia ciążowego?

Niezbędna jest stała kontrola lekarska. Kobiecie zleca się odpoczynek, często leżenie. Wykluczone jest wykonywanie pracy zawodowej.

Ważna jest również dieta. W jadłospisie powinny znajdować się produkty bogate w białko. Należy ograniczać sól oraz składniki wysokoprzetworzone, by dodatkowo nie obciążać i tak zmuszonych do zdwojonej pracy nerek.

Jeśli w białku pojawi się mocz, należy skonsultować się z ginekologiem. Tylko lekarz może stwierdzić, jaka jest przyczyna tej zmiany i jakie zastosować środki, by poradzić sobie z problemem. Dla samych ciężarnych sygnałem ostrzegawczym powinna być duża pienistość moczu…

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Katarzyna Łapacz Katarzyna Łapacz

  W moim przypadku ani jeden z wyników badania ogólnego moczu nie był prawidłowy..- zawsze albo krew, albo bakterie, albo białko i pasma śluzu… Koniec końców-niemal po każdym niepokojącym wyniku musiałam biegać z kolejną próbką „na posiew”. Ani razu zakażenie nie wyszło.. Pani doktor stwierdziła, że już taki mój urok jak widać :) A przy ostatniej konsultacji zaznaczyła, że to pewnie błąd pobierania próbki do analizy.
  Zaznaczyła, że owszem- po podmyciu się, i osuszeniu koniecznie jednorazowym papierowym ręcznikiem, ale następnie warto założyć tampon. Wiele bakterii i śluzu wypłukiwanych jest po prostu do próbki wraz z moczem właśnie z pochwy.

 2. Dominika Dominika

  Bardzo ważny temat! U mnie raz wyszła próbka śladowo…Też się bałam, ale na szczęście ginekolog mnie uspokoiła. Potem było już ok.

 3. Mtylda Mtylda

  z tym tamponem to nie słyszałam…może rzeczywiście poprawiłoby to wiele wyników…

 4. Nacia Nacia

  Witam!!! Naprawdę nie ma co bagatelizować sobie tego wiem co mówię. Przeszłam przez zatrucie ciążowe i również rzucawkę było to straszne więc tą razom jestem pod ścisłym nadzorem nefrologa i ginekologa.

 5. Marta Marta

  witam, od dwoch wizyt mam wykryte bialko w moczu, ale moj lekarz wiedzac o tym nic nie mowi, czy oznacza to ze to nic powaznego? dodam ze od 3 dni mam opuchniete nogi, wizyte mam 3.03 czy powinnam wczesniej zglosic sie do lekarza? wlasnie wchodze w 36 tydzien. Pozdrawiam