Białko w moczu w ciąży

Regularne wykonywanie badań moczu w ciąży jest bardzo ważne. Pozwala wykryć wiele nieprawidłowości. Dlatego jest zlecane najczęściej i trudno wyobrazić sobie bez niego prowadzenia ciąży.

brzuchgŚladowe ilości białka w moczu

Wykrycie śladowych ilości białka należałoby uznać za fizjologię, występującą nawet u 70% ciężarnych. Często obserwowaną w przypadku braku zachowania odpowiedniej higieny przed pobraniem moczu (przykładowo pominięcie obowiązkowego podmycia) oraz w przypadku infekcji dróg moczowych (często w wynikach możemy przeczytać o obecności śluzu).  Większa niż śladowa ilość białka w moczu to poważny sygnał, którego nie wolno bagatelizować. Taki wynik może bowiem być objawem zbyt wysokiego ciśnienia krwi oraz innych powikłań ciążowych.

Skąd białko w moczu w ciąży?

Białko w moczu może się pojawić na skutek obciążenia nerek, które w ciąży muszą poradzić sobie z większą ilością krwi.
Jednak jego obecność najczęściej wynika z gorszej jakości próbek. Dlatego tak ważne jest, by zwrócić uwagę na sposób pobierania moczu. Mocz należy oddać do specjalnego pojemnika dostępnego w aptece, pobierając go po podmyciu, rankiem, ze środkowego strumienia (zarówno początkowy strumień, jak i końcowy oddajemy do toalety).

Białko w moczu w niewielkiej ilości może być w końcu objawem infekcji dróg moczowych. Dlatego w celu uniknięcia nieprawidłowych wyników badania moczu oraz samych konsekwencji infekcji, warto szczególnie dbać o higienę w ciąży. Dobrze stosować sprawdzone środki myjące, zwrócić uwagę na noszenie dobrej jakości przewiewnej odzieży, pamiętać o podmywaniu oraz chronić szczególnie wrażliwe obszary przed przewianiem i przeziębieniem. Należy również korzystać tak często z toalety, jak to koniecznie, nie wstrzymując moczu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Katarzyna Łapacz Katarzyna Łapacz

  W moim przypadku ani jeden z wyników badania ogólnego moczu nie był prawidłowy..- zawsze albo krew, albo bakterie, albo białko i pasma śluzu… Koniec końców-niemal po każdym niepokojącym wyniku musiałam biegać z kolejną próbką „na posiew”. Ani razu zakażenie nie wyszło.. Pani doktor stwierdziła, że już taki mój urok jak widać :) A przy ostatniej konsultacji zaznaczyła, że to pewnie błąd pobierania próbki do analizy.
  Zaznaczyła, że owszem- po podmyciu się, i osuszeniu koniecznie jednorazowym papierowym ręcznikiem, ale następnie warto założyć tampon. Wiele bakterii i śluzu wypłukiwanych jest po prostu do próbki wraz z moczem właśnie z pochwy.

 2. Dominika Dominika

  Bardzo ważny temat! U mnie raz wyszła próbka śladowo…Też się bałam, ale na szczęście ginekolog mnie uspokoiła. Potem było już ok.

 3. Mtylda Mtylda

  z tym tamponem to nie słyszałam…może rzeczywiście poprawiłoby to wiele wyników…

 4. Nacia Nacia

  Witam!!! Naprawdę nie ma co bagatelizować sobie tego wiem co mówię. Przeszłam przez zatrucie ciążowe i również rzucawkę było to straszne więc tą razom jestem pod ścisłym nadzorem nefrologa i ginekologa.

 5. Marta Marta

  witam, od dwoch wizyt mam wykryte bialko w moczu, ale moj lekarz wiedzac o tym nic nie mowi, czy oznacza to ze to nic powaznego? dodam ze od 3 dni mam opuchniete nogi, wizyte mam 3.03 czy powinnam wczesniej zglosic sie do lekarza? wlasnie wchodze w 36 tydzien. Pozdrawiam