Białe upławy w ciąży – powód do zmartwień?

W ciąży wiele się zmienia, a mnóstwo objawów budzi niepokój. Jednym z nich są białe upławy w ciąży. Czy to prawidłowy objaw, a może patologiczny? Wymaga konsultacji lekarskiej? Na szczęście zazwyczaj nie sugeruje kłopotów…

Białe upławy w ciąży? Taka fizjologia

Ocena, czy dany symptom wskazuje na chorobę, czy zmiany fizjologiczne w ciąży występujące na skutek wahań hormonalnych, nie zawsze jest proste. Jednak obserwacja objawów towarzyszących i konsultacja z lekarzem w razie wątpliwości pozwala ocenić ryzyko zagrożenia. W większości przypadków białe upławy w ciąży, które obserwuje kobieta, są zazwyczaj wydzieliną fizjologiczną.

W ciąży ilość wydzieliny zwiększa się. Jeśli nie ma ona zapachu, jest biaława, raczej rzadka, nie ma powodu do niepokoju. Najprawdopodobniej białe upławy w ciąży (nazywane tak nie do końca prawidłowo, bo upławy to wydzielina patologiczna, a w tej sytuacji nie ma o tym mowy) to po prostu wydzielina pełniąca funkcje ochronne, zmniejszająca ryzyko wystąpienia infekcji intymnych.

W takiej sytuacji nie trzeba z nią nic robić. Wystarczy zadbać o higienę. Nosić przewiewną bieliznę, używać wkładek higienicznych (często je zmieniać). Pozostanie pod kontrolą lekarską i wykonywanie zleconych badań pozwoli szybko i trafnie zdiagnozować ewentualną chorobę, jeśli taka się rozwinie.

białe upławy w ciąży

Białe upławy w ciąży? Kiedy to symptom choroby?

Białe upławy w ciąży czasami wskazują jednak na chorobę. W takiej sytuacji towarzyszą im inne objawy:

  • nieprzyjemny zapach,
  • zmieniony kolor, białe upławy w ciąży zmieniają się w brązowe lub zielonkawe lub przybierają formę twarożku (co może wskazywać na grzybice pochwy),
  • pojawia się swędzenie, pieczenie, ból podczas oddawania moczu, współżycia,
  • wejście do pochwy jest suche, zaczerwienione,
  • nieprawidłowe wyniki badań.

Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, o jakich mowa powyżej, skonsultuj się z lekarzem. Wszelkie infekcje intymne w ciąży należy leczyć, by nie doprowadzić do przykrych powikłań.

Białe upławy w ciąży mogą pojawiać się po antybiotykoterapii, na skutek mikrouszkodzeń, niewłaściwej higieny intymnej.

Jeśli lekarz stwierdzi, że biała wydzielina z pochwy jest objawem niepokojącym, konieczne staje się leczenie. Zazwyczaj niezbędne staje się leczenie miejscowe przy użyciu kremów lub globulek.

A może to czop śluzowy?

Białe upławy pod koniec ciąży mogą wskazywać na czop śluzowy. Odejście czopa śluzowego zazwyczaj wskazuje, że organizm kobiety przygotowuje się do narodzin dziecka i te mogą nastąpić w przeciągu kilkunastu godzin lub kilkunastu dni.

Przeczytaj więcej na temat odejścia czopa śluzowego w ciąży.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.