W ciąży wiele się zmienia, a mnóstwo objawów budzi niepokój. Jednym z nich są białe upławy w ciąży. Czy to prawidłowy objaw, a może patologiczny? Wymaga konsultacji lekarskiej? Na szczęście zazwyczaj nie sugeruje kłopotów…
Białe upławy w ciąży? Taka fizjologia
Ocena, czy dany symptom wskazuje na chorobę, czy zmiany fizjologiczne w ciąży występujące na skutek wahań hormonalnych, nie zawsze jest proste. Jednak obserwacja objawów towarzyszących i konsultacja z lekarzem w razie wątpliwości pozwala ocenić ryzyko zagrożenia. W większości przypadków białe upławy w ciąży, które obserwuje kobieta, są zazwyczaj wydzieliną fizjologiczną.
W ciąży ilość wydzieliny zwiększa się. Jeśli nie ma ona zapachu, jest biaława, raczej rzadka, nie ma powodu do niepokoju. Najprawdopodobniej białe upławy w ciąży (nazywane tak nie do końca prawidłowo, bo upławy to wydzielina patologiczna, a w tej sytuacji nie ma o tym mowy) to po prostu wydzielina pełniąca funkcje ochronne, zmniejszająca ryzyko wystąpienia infekcji intymnych.
W takiej sytuacji nie trzeba z nią nic robić. Wystarczy zadbać o higienę. Nosić przewiewną bieliznę, używać wkładek higienicznych (często je zmieniać). Pozostanie pod kontrolą lekarską i wykonywanie zleconych badań pozwoli szybko i trafnie zdiagnozować ewentualną chorobę, jeśli taka się rozwinie.
Białe upławy w ciąży? Kiedy to symptom choroby?
Białe upławy w ciąży czasami wskazują jednak na chorobę. W takiej sytuacji towarzyszą im inne objawy:
- nieprzyjemny zapach,
- zmieniony kolor, białe upławy w ciąży zmieniają się w brązowe lub zielonkawe lub przybierają formę twarożku (co może wskazywać na grzybice pochwy),
- pojawia się swędzenie, pieczenie, ból podczas oddawania moczu, współżycia,
- wejście do pochwy jest suche, zaczerwienione,
- nieprawidłowe wyniki badań.
Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, o jakich mowa powyżej, skonsultuj się z lekarzem. Wszelkie infekcje intymne w ciąży należy leczyć, by nie doprowadzić do przykrych powikłań.
Białe upławy w ciąży mogą pojawiać się po antybiotykoterapii, na skutek mikrouszkodzeń, niewłaściwej higieny intymnej.
Jeśli lekarz stwierdzi, że biała wydzielina z pochwy jest objawem niepokojącym, konieczne staje się leczenie. Zazwyczaj niezbędne staje się leczenie miejscowe przy użyciu kremów lub globulek.
A może to czop śluzowy?
Białe upławy pod koniec ciąży mogą wskazywać na czop śluzowy. Odejście czopa śluzowego zazwyczaj wskazuje, że organizm kobiety przygotowuje się do narodzin dziecka i te mogą nastąpić w przeciągu kilkunastu godzin lub kilkunastu dni.
Przeczytaj więcej na temat odejścia czopa śluzowego w ciąży.
Komentarze