Białe plamy na skórze u dziecka – co to może być?

Rodzice małych dzieci wyobrażają sobie, że skóra maluszka powinna być doskonała, nieskazitelna i równomierna pod względem kolorytu. Gdy pojawiają się na niej zmiany, zaczynają się denerwować. Szukają informacji, skąd one pochodzą, czy same znikną, czy należałoby je w jakiś sposób pielęgnować, leczyć. Często zapytania dotyczą jasnych obszarów, białe plamy na skórze  dziecka mogą mieć wiele przyczyn. Oto najpopularniejsze.

Łupież biały (pityriasis alba): białe plamy na skórze u dziecka

Dwa najpowszechniejsze przyczyny białych zmian na skórze u dziecka to łupież biały i łupież pstry.

Pierwszy typ powstaje poprzez ujawnienie si,ę białych łuszczących plam, występuje najczęściej na skórze twarzy, szyi, górnej części tułowia, ramionach. Zmiany tego typu często rozwijają się nierównomiernie, przybierają formę okrągłych lub owalnych łat pojawiających się głównie po ekspozycji na promienie słoneczne. Są suche i posiadają bardzo drobne białe łuski, mają średnicę około pół centymetra. Najczęściej występuje u dzieci pomiędzy 3 a 16 rokiem życia.

Zmiany te są całkiem nieszkodliwe, podobne do łagodnej odmiany egzemy. Najczęściej występują u dzieci z suchą skórą, podatną na występowanie wysypek, podrażnień, mogą towarzyszyć dzieciom chorującym na alergię, astmę, rogowacenie mieszkowe.

Leczenie zmian polega na ich nawilżaniu, natłuszczaniu skóry, używaniu delikatnych kosmetyków myjących i zwracaniu uwagi, by dziecko kąpało się w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Poza tym wskazane jest stosowanie wysokich filtrów w dni słoneczne, by hamować ciemnienie skóry naokoło zmian, w ten sposób chroniąc przed ich uwidacznianiem.

Pomocne mogą być miejscowo stosowane kremy sterydowe. Lekarze jednak przekonują, że białe plamy na skórze u dziecka z kategorii łupież biały znikną nawet i bez leczenia. Potrzeba jednak czasu i cierpliwości – może to trwać miesiące a nawet lata.

Łupież pstry (tinea versicolor): białe plamy na skórze

Innym bardzo częstym problemem, który objawia się jako białe plamy na skórze jest łupież pstry, czyli łagodne powierzchowne zakażenie grzybiczne. Chorobowo zmieniona skóra nie zmienia się pod wpływem ekspozycji na słońce, dlatego naskórek pozostaje biały, zimą plamy wydają się znikać albo ciemnieć.

Białe plamy na skórze występują zazwyczaj u osób między 15 a 30 rokiem życia (mogą się jednak zdarzyć w każdym wieku). Mimo wyleczenia skóry, może dochodzić do kolejnych zakażeń, a przebieg jest nieprzewidywalny, choroba przewlekła. Podatność na zakażenie zwiększa się w gorące miesiące w wilgotnych pomieszczeniach.

Ryzyko rozwinięcia się zmian zwiększają:

  • choroby przewlekłe,
  • pocenie,
  • noszenie obcisłych ubrań.

W leczeniu łupieżu pstrego najskuteczniejsze są miejscowe leki przeciwgrzybiczne, bardzo dobrym sposobem może być stosowanie szamponów z selenem. Po leczeniu należy zmienić bieliznę i pościel, by zapobiec nawrotowi choroby. Zaleca się również powtarzanie leczenia, nawet przy braku objawów, by zapobiec pojawieniu się zmian. Białe plamy na skórze pozostają nawet przez kilka tygodni po zakończeniu leczenia.

Egzema: białe plamy na skórze

Odbarwione, białe plamy na skórze mogą powstawać w miejscu podrażnień wynikających z przebiegu egzemy. Gdy skóra najpierw jest zaczerwieniona, szorstka, a potem w tym miejscu pojawia się biała plama, przyczyna wydaje się oczywista. Lekarz może zalecić na tak zmienioną skórę stosowanie specjalnych kremów. Wskazane jest też unikanie drażniących czynników, które mogą pogarszać stan skóry.

Bielactwo u dzieci: białe plamy na skórze

białe plamy na skórze

Białe plamy na skórze mogą wskazywać na bielactwo nabyte, chorobę, która objawia się utratą pigmentu w skórze. Nie stanowi ona zagrożenia dla życia, niestety jest trudna w leczeniu i stanowi spore wyzwanie ze względów na walory estetyczne i dyskomfort psychiczny. Bielactwo nie jest chorobą nowotworową, nie jest również zaraźliwe, przebieg jest trudny do przewidzenia. Może zdarzyć się, że niewielka biała plama na skórze nie będzie się powiększać i utrzyma się przez wiele lat, bez dodatkowych zmian. Czasami jednak choroba szybko postępuje, a białych plam na skórze jest coraz więcej.

Bielactwo wpływa na melanocyty, komórki znajdujące się w głębi skóry, oddziałuje na melaninę, uniemożliwiając jej produkcję. W ten sposób dochodzi do tego, że komórki skóry przestają produkować melaninę. Dermatolodzy wyróżniają różne formy bielactwa: ogniskowe, kiedy istnieje kilka miejsc na skórze z odbarwioną skórą, uogólnione – dotyczące większego obszaru skóry i symetryczne – sprawiające, że skóra odbarwia się symetrycznie, dzięki czemu uzyskuje się wrażenie odbicia lustrzanego zmian.

Zmiany mogą pojawić się w różnych obszarach skóry. Najbardziej prawdopodobne jest, że powstaną na twarzy, rękach, w pachwinach, w okolicy łokci i kolan, a także wokół skóry naokoło otworów – oczu, pępka, w okolicy narządów płciowych. Niektóre dzieci chorujące na bielactwo mogą mieć też inne objawy – przedwczesne siwienie włosów czy utratę pigmentu w tęczówce.

Istnieją różne teorie dotyczące rozwoju bielactwa – jedne wskazują, że przyczyna jest autoimmunologiczna, inna, że odpowiedzialne są geny. Dermatolog potwierdza chorobę, oglądając skórę dziecka, mogą użyć specjalnych lamp z promieniowaniem ultrafioletowym, bardzo rzadko wykonuje się biopsję. Istotne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, by sprawdzić, czy odbarwienia nie powstały na skutek oparzenia czy nie są konsekwencją wysypek. Wskazane może być wykonane badanie krwi, które potwierdzi lub wykluczy cukrzycę lub problemy z tarczycą, które mogą mieć wpływ na rozwój bielactwa.

Leczenie bielactwa jest trudne i długotrwałe. Skuteczność terapii uzależniona jest od indywidualnych cech skóry i przebiegu choroby.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Danea Danea

    Ja mam niestety łupież pstry :( Mam 28 lat. Od paru miesięcy się z nim męczę. Czy możecie mi polecić jakiś szampon? Mam już żel i specjalną pastę, ale potrzebuję jeszcze szamponu.