Bezpieczne preparaty na nastoletni trądzik

Trądzik młodzieńczy to jedna z najczęściej występujących chorób dermatologicznych. Dolegliwość przede wszystkim dotyka nastolatków, którzy weszli już w okres dojrzewania. Pojawiające się na skórze nieestetyczne krostki i zaskórniki mogą jednak odbierać młodym ludziom radość z życia oraz doprowadzać ich do kompleksów. Aby efektywnie wesprzeć leczenie schorzenia, warto więc zastosować powszechnie dostępne preparaty na trądzik. Jakie produkty okażą się szczególnie przydatne w walce z nastoletnim trądzikiem?

Czym jest trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy jest przewlekłą chorobą, objawiającą się zapaleniem mieszków łojowo-włosowych. Pod wpływem zmian hormonalnych, które powiązane są z okresem dojrzewania dochodzi bowiem do nadprodukcji sebum i wzmożonej pracy gruczołów łojowych. W efekcie zostają zablokowane przewody odprowadzające wydzielinę, co bezpośrednio oddziałuje na pojawienie się wykwitów skórnych. Wielu nastolatków musi więc borykać się z rozmaitymi zaskórnikami, krostkami czy grudkami występującymi na twarzy, dekolcie, karku lub górnej części klatki piersiowej. Na zaostrzenie się symptomów dodatkowo może mieć jeszcze wpływ nieodpowiednia dieta, predyspozycje genetyczne, przewlekły stres czy nadmierna ekspozycja na słońce.

Szczyt zachorowania u młodych ludzi przypada pomiędzy 12. a 17. rokiem życia. Zazwyczaj objawy mijają po ukończeniu dwudziestu lat. W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że dotkliwe zmiany skórne nadal nie ustępują. Wtedy zaczynamy mieć już do czynienia z trądzikiem zwyczajnym.

nastoletni trądzik

Leczenie trądzika u nastolatków

Leczenie nastoletniego trądzika powinno odbywać się wyłącznie pod kontrolą dermatologa. Najczęściej terapia obejmuje zastosowanie antybiotyku lub innych leków farmakologicznych, nowe nawyki żywieniowe, a także specjalistyczną pielęgnację skóry. Metody leczenia dobierane są indywidualnie na podstawie typu zmian oraz rodzaju ich nasilenia. Kurację dermatologiczną można jednak skutecznie wesprzeć przy użyciu domowych sposobów. Ich zadaniem jest efektywne załagodzenie istniejących objawów choroby, ochrona przed działaniem czynników środowiskowych, a także przyśpieszenie regeneracji skóry. Ponadto przy trądziku młodzieńczym należy pamiętać o stosowaniu kremów z wysokim wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej (SPF). 

Bezpieczne preparaty na nastoletni trądzik

Domowa pielęgnacja cery u nastolatków polega głównie na skrupulatnym oczyszczaniu oraz nawilżaniu skóry odpowiednimi preparatami na trądzik. Takie kremy i maści powinny w swoim składzie zawierać wyłącznie naturalne składniki bez alkoholu, silikonów, substancji zapachowych oraz środków drażniących. Jakie są więc najbezpieczniejsze preparaty na młodzieńczy trądzik?

  • kremy z cynkiem – działają przeciwzapalnie, przyśpieszają gojenie wykwitów skórnych i regulują produkcję sebum;
  • maście z pantenolem i witaminą E – wykazują właściwości łagodzące oraz odbudowują naskórek;
  • kremy z gliceryną – skutecznie nawilżają skórę i wspomagają naturalną warstwę lipidową;
  • olejki eteryczne – niektóre olejki znakomicie normalizują pracę gruczołów łojowych oraz działają przeciwzapalnie i antybakteryjne. Przy trądziku najlepiej sprawdzają się olejki różane, lawendowe, rycynowe i herbaciane;
  • toniki na bazie ogórka – ogórek jest cennym źródłem wielu witamin, które posiadają właściwości regeneracyjne;
  • kremy z retinolem – witamina A, znana również jako retinol hamuje produkcję łoju oraz reguluje pracę gruczołów. Ponadto doskonale zwęża ujścia porów, co z kolei wspiera regenerację skóry. Decydując się na terapię retinolem, koniecznie trzeba jednak zaczynać od stosowania preparatów o niższym stężeniu.
  • maści z niacyną – witamina B3 zmniejsza zaczerwienie zmian skórnych i działa przeciwłojotokowo.

Nastoletni trądzik jest chorobą wyleczalną i przeważnie całkowicie mija po okresie dojrzewania. Aby w jak największym stopniu zneutralizować objawy koniecznie trzeba jednak podjąć specjalistyczne leczenie oraz poświęcić sporo uwagi właściwej pielęgnacji skóry. Terapię dermatologiczną, warto też wesprzeć bezpiecznymi preparatami dostępnymi bez recepty, które pozytywnie wpłyną na kondycję problematycznej cery.

Bibliografia:
Schnopp Ch., Mempel M., Trądzik zwyczajny u dzieci i młodzieży, Dermatologia po dyplomie, tom 3, nr 2, 2012;Cira A., Drąg J., Jurzak M., Substancje w preparatach do pielęgnacji cery trądzikowej, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Kraków 2013.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*