Bezpieczeństwo dziecka w żłobku – zadbaj o ubezpieczenie

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieci w żłobkach, klubach dziecięcych, klubikach malucha itp. to podstawa. Nowa ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3 wprowadziła możliwość opieki nad maluchami w formie żłobków, klubów dziecięcych, opiekę mogą sprawować też dzienni opiekunowie oraz nianie. Nadzór nad placówkami  powstałymi po 4 kwietnia 2011 r. sprawują gminy – każdy żłobek i klub dziecięcy musi być wpisany do rejestru żłobków i klubów dziecięcych  w gminie, w której ma siedzibę.Wpis do rejestru poprzedzony jest kontrolą sanepidu, straży pożarnej i urzędników z magistratu. Bez tego wpisu placówka nie może działać, wpis oznacza, że żłobek lub klub dziecięcy spełnia wszystkie wymogi sanitarne i przeciwpożarowe.

Jeżeli więc posyłasz dziecko do takiej placówki, sprawdź czy figuruje w rejestrze.

Są na rynku jednak placówki opieki nad małymi dziećmi, których próżno w rejestrze szukać.

Są to klubiki dziecięce, kluby malucha, mini żłobki, które działalność rozpoczęły przed wejściem ustawy żłobkowej w życie. Na dostosowanie się mają czas do końca marca 2014 r.  Oznacza to, że tych placówek nie kontrolują urzędnicy gminni ani sanepid (chyba, że placówka  zapewnia wyżywienie), nie ma określonych norm liczby opiekunów w stosunku do liczby podopiecznych itp. Rodzic musi sprawdzić więc wszystko sam.

Dlaczego  wyczulenie na bezpieczeństwo dzieci jest ważne? Trzeba uważać aby nie doszło do takiej tragedii, jak ta w „żłobku”, o której pisały media (półtoraroczne dziecko wypiło płyn do zmywarki). Placówka nie była wpisana do rejestru, nie miała aktualnego ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie podopiecznych chroni obie strony umowy – prowadzącego placówkę opieki nad dziećmi (w razie wypadku koszty pokrywa ubezpieczyciel) i rodziców, którzy zyskują pewność, że będą mieli z kogo egzekwować ewentualne roszczenie. Warto o nie zadbać.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nazywam się Katarzyna Przyborowska. Jestem radcą prawnym, prowadzę własną kancelarię – LEGE ARTIS z siedzibą w Toruniu. Specjalizuję się w prawie, cywilnym, rodzinnym, prawie pracy oraz prawach kobiet. Pomagam przedsiębiorczym Paniom w prowadzeniu i rozwoju ich działalności gospodarczej, w sprawach związanych z mobbingiem, kwestią zasiłków czy uprawnień rodzicielskich. Prowadzę blogi prawnicze: Temidajestkobieta.pl oraz Medyczneprawo.pl

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Julia Julia

  Bardzo ciekawy artykuł. Zwłaszcza, że żłobki wyrastają teraz jak grzyby po deszczu. Oczywiście te prywatne :)

  • Katarzyna Przyborowska – Temida Jest Kobietą Katarzyna Przyborowska – Temida Jest Kobietą

   Placówek tego typu jest coraz więcej – to dobrze :-)
   Dużo zależy od osób je zakładających ( niestety nie o wszystkim pamiętają – np. ubezpieczenie obowiązkowe nie jest) , ale także od rodziców, którzy swoje dzieci do żłobka czy przedszkola posyłają.

   • monia monia

    a gdzie dokładnie można sprawdzić, czy placówka jest bezpieczna?