Bezobjawowe zapalenie płuc – symptomy, które je zdradzają

Wielu rodziców obawia się zapalenia płuc. Nic dziwnego, choroba ta jest poważna, nieleczona może prowadzić do licznych powikłań. Postrzegana jest jako niebezpieczna również dlatego, że może dawać nietypowe objawy, które każą ją zakwalifikować jako bezobjawowe zapalenie płuc. Nie jest to do końca prawidłowa nazwa, jednak na tyle często używana, że warto się jej bliżej przyjrzeć.

Kto jest narażony na bezobjawowe zapalenie płuc?

Zapalenie płuc to choroba, która zazwyczaj daje dobrze znane i opisane objawy. Typowymi symptomami są: podwyższona temperatura, łamanie w kościach, ból głowy, kaszel, osłabienie, senność, obniżone łaknienie, duszności i trudności w oddychaniu.

U najmłodszych dzieci, zwłaszcza noworodków i niemowląt oraz maluchów mających obniżoną odporność zapalenie płuc może dawać nietypowe objawy i wtedy mówimy często o bezobjawowym zapaleniu płuc.

bezobjawowe zapalenie płuc

Jak objawia się bezobjawowe zapalenie płuc?

Bezobjawowe zapalenie płuc, mimo terminu, jaki je określa, daje konkretne symptomy. Najczęściej są nimi:

  • osłabienie
  • senność
  • odmowa jedzenie i picia.

Dziecko chorujące na bezobjawowe zapalenie płuc zachowuje się dziwnie, nietypowo dla niego. Niemowlę, które ma swój rytm dnia, spania, budzenia się, jedzenia, pozostawania aktywnym, nagle jest niespokojne, rozdrażnione lub apatyczne. Nie chce jeść, ani pić. Te objawy powinny zmotywować nas do wizyty u lekarza, który sprawdzi, czy przypadkiem u dziecka nie rozwija się groźna infekcja.

Dzieci starsze chorujące na nietypowe zapalenie płuc mogą:

  • kaszleć przy wysiłku fizycznym, sporadycznie,
  • odczuwać ból w klatce piersiowej,
  • gorzej się czuć,
  • mieć przyspieszony oddech.

Czy to bezobjawowe zapalenie płuc? Diagnoza i leczenie

Nietypowe zapalenie płuc, niedające jasnych symptomów, można zdiagnozować podczas wykonania badania RTG. Badanie to daje 100% odpowiedź na pytanie, czy dziecko jest chore czy nie. Podczas klasycznego badania przy użyciu stetoskopu – niestety diagnoza może być nieprawidłowa.

Leczenie bezobjawowego zapalenia płuc przebiega podobnie jak klasycznego zapalenia płuc. Najczęściej lekarz przepisuje antybiotyk (amoksycylina), którą należy podawać przez 7 dni. Podczas leczenia wskazane jest stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych (jeśli dziecko ma gorączkę). Kluczowe jest podawanie dużej ilości płynów i stosowanie naturalnych metod, po które sięgamy przy przeziębieniu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy