Jakie będzie Twoje dziecko? Piękna po mamie, mądry po tacie – a może na odwrót?

Jakie będzie Twoje dziecko, gdy się urodzi? Do kogo będzie podobne?

Wysokie, szczupłe  a może przy kości? Niebieskie czy brązowe oczy, okulary, sokoli wzrok, mały a może wyrazisty nos, zamiłowanie do sportu czy leniwych wieczorów z książką?

Chyba każdy rodzic zadawał sobie takie pytanie, analizując każdy możliwy scenariusz. Przypatrywał się sobie i partnerowi, próbując odgadnąć, jak wymieszają się geny i które cechy zwyciężą u potomka. Te same kwestie nurtują od dłuższego czasu naukowców, którzy badają kombinacje genów u dzieci i rodziców a nawet dziadków, co pozwala im zauważyć pewne prawidłowości. Jakie?

Łysiejemy…po mamie

10177318_10152319151060250_4165581004375145827_nA właściwie rodzinie mamy. Tak jest najczęściej. Wbrew temu, co się sądzi, geny decydujące o utracie włosów zwłaszcza u mężczyzn nie pochodzą od ojca mężczyzny, ale są najczęściej dziedziczone w linii żeńskiej a nie męskiej. Oczywiście mowa o najczęstszej sytuacji. Dlaczego? Przyczyną łysienia jest gen, który obecny jest na żeńskim chromosomie płciowym X. To on odpowiedzialny jest za charakterystyczne mutacje w receptorach mieszków włosowych.

Łysienie samo w sobie jest dość skomplikowanym procesem, na który ma wpływ wiele czynników.

Skąd to wiemy? Z badań Markusa Nöthena, genetyka z Bonn, który po przeanalizowaniu setek rodzin zauważył, że podobieństwo w przypadku schematu utraty włosów jest między mężczyznami a ich dziadkiem po stronie mamy, a nie tak jak się często sądzi między ojcem a synem.

Syn jest mądry po mamie, nie po tacie

Chłopcy z chromosomami XY otrzymują jeden chromosom X po mamie i i jeden Y po tacie. Natomiast dziewczynki otrzymują dwa chromosomy XX, które sprawiają, że mogą właściwie wszystko odziedziczyć po swoich przodkach. U dziewczynki chromosom X, który dostaje od mamy jest mieszanką genów obojga rodziców matki. Z kolei ten przekazywany przez ojca jest bliższy jego matce niż ojcu. Dlatego dziewczynka ma większe szanse mieć więcej cech matki ojca niż ojca ojca. Natomiast chłopiec będzie miał więcej cech z ojca ojca.

Ten mechanizm pozwolił naukowcom ustalić, że jeśli syn jest mądry, to raczej po mamie, a nie po tacie. Natomiast córka może swoją inteligencję odziedziczyć po obojgu rodziców. To dlatego, że większość genów odpowiedzialnych za inteligencję znajduje się na chromosomie X. Ten chromosom chłopcy dostają od matek, a dziewczynki od obojga rodziców.

Skąd to wiadomo? Z wniosków opublikowanych w „The Lancet” profesor Gillian Turner, która zaleciła, by mężczyźni szukający sobie żony skupili się w większym stopniu na intelekcie niż na urodzie, oczywiście jeśli chcą mieć mądre dzieci. W lepszej sytuacji są przyszłe matki, które mogą liczyć, że dzieci intelekt odziedziczą po nich, synowie po mamie, a córki  – po mamie, babci, dziadku i w mniejszym stopniu ojcu.

Wielkość piersi

Jaki biust będzie miała nasza córka? Takie pytania też budzą wiele emocji…

Okazuje się, że tutaj bywa różnie. Cecha ta dziedziczona jest po obu stronach, bez wyraźnych reguł.

Co dziedziczymy po ojcach?

Naukowcom udało się ustalić również, że chłopcy po ojcach dziedziczą wygląd sylwetki, umięśnienie, jak również typowo „męskie” cechy – zarys szczęki, rysy twarzy, owłosienie na ciele i twarzy, skłonność do pewnego sposobu poruszania się.

Ponadto ustalono, że przystojni mężczyźni mają częściej ładne córki (niezależnie jak ładna lub „przeciętna” jest ich partnerka) i rzadziej swoją urodę przekazują chłopcom. Niestety synowie nie mogą też mieć pewności, że odziedziczą piękną urodę po mamie. Piękne pary mają bowiem zazwyczaj urodziwe córki, ale z synami niestety nie jest już tak łatwo…

Poza tym jest wiele zasad, które należy brać pod uwagę przy „grze genów”. „W starciu” dwóch grup wygrywają te geny, które są dominujące. I tak oczy większe wygrywają z mniejszymi, dołeczki w policzkach z ich brakiem, drugi palec u stopy dłuższy od pierwszego z sytuacją przeciwną, brązowe tęczówki z niebieskimi i zielonymi, włosy kręcone nad prostymi (wyjątkiem są włosy Azjatów), ciemniejsze kolory włosów nad jaśniejszymi.

Po przodkach mamy też dziedziczyć kształt kciuka, a nawet takie umiejętności jak zwijanie języka w rulonik czy libido. Dziedziczymy również zdolność do osiągania orgazmów (dowiodły to wyniki badań opublikowane w „Biology Letters”). Na naszą satysfakcję seksualną większy wpływ mają geny niż wychowanie i środowisko.

„Biology Letters”http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/dusza/co-dziedziczymy-po-przodkach-czyli-geny-odpowiedzialne-za-nasz-tempera_36594.html

Dziedziczymy lęki po rodzicach i dziadkach?

Pisząc, że dziedziczymy wspomnienia poprzednich pokoleń, można narazić się na drwinę i kpiące uśmieszki. Okazuje się jednak, że jakkolwiek nieprawdopodobne się to wydaje, naukowcy dowiedli, że to prawda.

W „ Nature Neuroscience” opublikowano badania, które dowodzą, że pewne cechy nabyte mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Uka Uka

  Bardzo ciekawe, świetny artykuł!

 2. Wiola Wiola

  haha, dobrze, że piękna po tacie, a mądra po mamie, idealnie :D

 3. mm mm

  świetne ;)

 4. Alina Alina

  Świetny artykuł! trochę mnie rozbawił… jak wyobraziłam sobie po kim i jakie cechy mogą mieć moje dzieci w przyszłości ehhhee :)

 5. ja i moje urwisy ja i moje urwisy

  Zawsze mnie interesowała genetyka, ale w moim przypadku jej nie rozumiem. U synów wygrał blond chodź ojciec i jego rodzina bruneci i u mnie po stronie taty to samo. Jeden syn ma tylko brązowe oczy, reszta zielone i kształt także po mnie, duże oczy…więc jak podporządkować wszystko jak wg tego nic się nie zgadza?

  • Kasia+ Kasia+

   W tym przypadku połączyły się geny recesywne, a brak był dominujących np. brązowych oczu czy ciemnych włosów. Są to tzw. geny ciche, które mogą „ciągnąć się” pokoleniami w naszych łańcuchach DNA, a ich nie widać w wyglądzie etc. Gdy od obojga rodziców dziecko odziedziczy zestaw genów recesywny+recesywny dla jednej cechy, np. blond włosy to takie włosy dziecko będzie miało mimo, że rodzice i dziadkowie to bruneci.

   To tak jak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że każdy człowiek zawiera w swoim kodzie genetycznym tzw. gen letalny, czyli gen śmierci. Jest to również gen recesywny i też bardzo rzadko dochodzi do jego ujawnienia. Przykłady chorób wywołanych genami letalnymi (prowadzą do śmierci) są: amaurotyczne zidiocenie młodzieńcze, Choroba Taya-Sachsa.

   Nigdy nie wiadomo czy nie miało się np Afroamerykanina w rodzinie, choćby 10 pokoleń wstecz… Takie sytuacje się zdarzają, więc nie wyciągajmy pochopnych wniosków. Genetyka potrafi zaskoczyć :)