W co bawić się z dzieckiem wiosną? Propozycje zabaw dla całej rodziny

Wiosna to pora roku, na którą z utęsknieniem czeka każdy z nas. Wraz z niej nadejściem w końcu będziemy mieli okazję, by spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, zrzucić ciężkie zimowe kurtki oraz cieszyć się słońcem i piękną pogodą. Nadejścia wiosny szczególnie nie mogą się jednak doczekać nasze dzieci, które w końcu będą mogły więcej czasu spędzać na zabawach poza domem. A ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie, zwłaszcza dla najmłodszych!

Specjalnie z myślą o dzieciach przygotowaliśmy cztery propozycje kreatywnych zabaw, które warto wykorzystać podczas zbliżającej się wielkimi krokami wiosny.

Pora na wiosenne porządki w ogródku!

Wiosna to pora roku, w której przyroda budzi się do życia. Znika śnieg, zaczyna rosnąć zielona trawa, pora więc zacząć przygotowywać swój ogród na nadejście wiosny. W wiosennych przygotowaniach z pewnością chętnie pomoże nam dziecko. Dzieci w każdym wieku lubią bowiem bawić się na podwórku, sadzić roślinki i codziennie podziwiać, jak rosną i rozwijają się. Warto więc wykorzystać ich pomoc i wspólnie świetnie bawić się przy porządkowaniu ogrodu i sadzeniu pierwszych wiosennych roślin.

Jeśli jednak nie mamy własnego ogrodu, nic straconego! Wiosenne roślinki możemy bowiem zasadzić także w doniczkach na balkonie lub na parapecie, a nasze dziecko z pewnością chętnie weźmie aktywny udział w tych czynnościach. Wspólne wybieranie roślinek i ich sadzenie z pewnością zaciekawi każdego malucha oraz da mu okazję, by lepiej poznać prawa rządzące przyrodą.

Ciekawym pomysłem jest także stworzenie pierwszej hodowli roślinek w słoiku. Do tego celu potrzebujemy szklanego słoika, nieco waty i świeżych ziaren (np. fasoli). Watę moczymy w wodzie i wkładamy do słoika, a na jej górze układamy nasiona. Słoik szczelnie zakręcamy i stawiamy w ciepłym miejscu (np. nad kaloryferem). Po kilku dniach nasze nasionka zaczną kiełkować, a dziecko z zaciekawieniem będzie mogło śledzić ich wzrost i rozwój.

Zabawy kamieniami i patyczkami podczas wiosennych spacerów

Coraz dłuższe dni i ładna wiosenna pogoda zachęcają, by jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Podczas spacerów, oprócz podziwiania budzącej się do życia przyrody, warto zachęcać dziecko do poszukiwania skarbów natury. Mogą to być kamyczki o ciekawych kształtach, patyczki i inne rzeczy, które znajdziemy w parku i na łące. Te najładniejsze warto zabrać ze sobą do domu i wykorzystać je do zabawy lub tworzenia ciekawych i kreatywnych kompozycji.

Kamyki i patyczki mogą nam posłużyć także do wielu zabaw na podwórku. Możemy np. zachęcać dziecko do układania z nich figur geometrycznych i kształtów oraz… zagrać za ich pomocą w kółko i krzyżyk. Fajną propozycją zabawy, którą polubią zwłaszcza nieco już starsze dzieci, jest układanie ze znalezionych w okolicy przedmiotów zwierzątek lub postaci i odgadywanie, co przedstawia gotowa kompozycja.

Rysowanie i zabawy z kolorową kredą

Kolorową kredę z pewnością dobrze pamięta każdy z nas jeszcze z czasów swojego dzieciństwa. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby kreda powróciła do łask i stała się ulubioną zabawą także naszych dzieci.

Na nadchodzącą wiosnę, przy okazji zakupów w supermarkecie, warto więc zaopatrzyć się w jedno jej opakowanie i sprawdzić, czy rysowanie za jej pomocą przypadnie do gustu także naszemu dziecku. Z rysowaniem za pomocą kredy z pewnością polubią się nie tylko mali miłośnicy rysunków!

Kredę możemy wykorzystać nie tylko do rysowania, ale także do wielu innych zabaw. Możemy jej bowiem użyć do gry w klasy czy przygotowywania innych zabaw, np. trafiania do celu. W tym celu rysujemy strefy, które oznaczmy określoną liczbą punktów. Zadaniem naszym i dzieci będzie trafienie w miejsca z największą ilością punktów pluszakiem lub kamieniem. Ten, kto uzbiera najwięcej punktów wygrywa!

Duże i małe zabawy z kolorowymi bańkami mydlanymi

Puszczanie kolorowych baniek mydlanych to jedna z ulubionych zabaw, w które bawią się praktycznie wszystkie dzieci. Bańki mydlane idealnie nadają się więc do wiosennych aktywności, kiedy możemy wyjść z domu i puszczać je wspólnie z dzieckiem na placu zabaw czy w parku. Dlatego wybierając się na spacer, warto zabrać ze sobą bańki mydlane i podczas odpoczynku uczyć dziecko ich samodzielnego puszczania.

Starsze dzieci z pewnością szybko opanują tę umiejętność, młodsze z kolei będą znakomicie się bawiły ścigając i rozbijając kolorowe bańki mydlane. Możemy także zorganizować zawody, komu uda się zrobić największą bańkę mydlaną.

Ciekawą propozycją dla miłośników baniek mydlanych jest także zakup zestawu do puszczania dużych baniek. Składa się on ze sznurka zamocowanego do dwóch patyczków oraz specjalnego płynu. Dzięki niemu będziemy mogli robić ogromne banki mydlane, które zachwycą nie tylko nasze dzieci, ale także inne maluchy obecne na placu zabaw. To idealna okazja, aby nasze dziecko mogło nawiązać nowe przyjaźnie i świetnie bawić się na świeżym powietrzu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy