Bardzo złe samopoczucie w ciąży – jak sobie radzić?

Ciąża to czas niezwykły. Wiele się zmienia. Często niestety pod względem samopoczucia na gorsze. I gdy dotyka nas bardzo złe samopoczucie w ciąży, to czasami mamy dość. Niby wiemy, że to minie, że trzeba przetrwać, ale jednak jest trudno. Jak sobie radzić w tym szczególnym momencie?

Bardzo złe samopoczucie w ciąży

Zależy kiedy

Dużo zależy od tego, kiedy pojawia się bardzo złe samopoczucie w ciąży. Jeśli jest to na początku ciąży, to można mieć nadzieję, że sytuacja szybko się poprawi na lepsze. Pierwsze tygodnie ciąży zazwyczaj dla każdej kobiety, niezależnie od jej indywidualnej sytuacji, są trudne. Tylko niezwykłe życiowe szczęściary przechodzą ciążę tak, zwłaszcza jej początek, że nawet nie czują swojego zmienionego stanu. Pozostałe
muszą mierzyć się z wyraźnym pogorszeniem samopoczucia. Najczęściej jednak wraz z minięciem pierwszego trymestru ciąży wszystko się zmienia na lepsze.

Zanim to jednak nastąpi, trzeba mierzyć się z uczuciem znużenia, sennością, mdłościami, wymiotami, wahaniami nastroju, płaczliwością.

Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie te złe objawy charakterystyczne dla pierwszego okresu ciąży bardzo szybko mijają. Zazwyczaj nie są obecne w drugim trymestrze. W trzecim pojawiają się inne, ale już nie tak dotkliwe. Z drugiej strony to nie standard. Każda kobieta przechodzi ciążę inaczej.

To, co łączy wszystkich to fakt, że po kilku miesiącach, a szczególnie latach niemal o przykrych objawach ciąży nie pamiętamy (podobnie jak o bólu porodowym). A jeśli nawet, to wspominamy je z rozbawieniem, czy nawet nostalgią.

Złe samopoczucie w ciąży…. później

Najczęściej samopoczucie w drugim trymestrze poprawia się. Jest to najlepszy czas w ciąży. Kolejno, już w trzecim trymestrze bywa, że przykre objawy wracają. Pojawia się duszność, uczucie ciężkości, parcia na pęcherz, zmęczenie, senność, a jednocześnie trudności z nocnym odpoczynkiem. Najczęściej jednak gorsze samopoczucie nie jest na tyle złe, żeby nie móc sobie z nim naturalnie radzić.

Choć na finale ciąży pojawia się również silna potrzeba, żeby to wszystko już się skończyło, żeby odzyskać swoją sylwetkę i móc odetchnąć pełną piersią, to już bliska perspektywa rozwiązania poprawa nastrój. Z wielką niecierpliwością czeka się na poród i powitanie na świecie małego człowieka. A to następuje zazwyczaj szybciej niż może się wydawać.

Bardzo złe samopoczucie w ciąży, nie tylko fizyczne, ale i psychiczne

Każda kobieta przechodzi ciążę indywidualnie. I to, że pierwsza minęła jej dobrze, nie znaczy, że kolejna będzie równie łaskawa. Nie ma tu żadnej reguły.

Choć większość z nas raczej w porządku przechodzi ciążę, to nie jest tak w każdym przypadku. Czasami zmieniony stan jest prawdziwym sprawdzianem ludzkiej cierpliwości. Bywa tak, że kobieta doświadcza niemal wszystkich przykrych objawów ciąży i w takim natężeniu, że wyjątkowo trudno sobie z nimi poradzić.

Gdy każdy dzień jest trudny, dodatkowo trzeba leżeć, bo przykładowo ciążą jest zagrożona, wszystkim objawom towarzyszy też nuda i rozczarowanie. Na zdrowy rozum oczywiście człowiek wie, że trzeba to przetrwać, że jest ważny, wyższy cel. Nie zmienia to jednak faktu, że po ludzku jest się z tym wszystkim zmęczonym.

O czym świadczy bardzo złe samopoczucie w ciąży?

Ciąża to prawdziwa burza hormonalna. I to, jak organizm na nią zareaguje, uzależnione jest od naprawdę wielu czynników.

Przede wszystkim od naszej ogólnej odporności, od tego, jak dbałyśmy o siebie przed ciążą, jak byłyśmy do tego zmienionego stanu przygotowane. Znaczenie ma nasze ogólne zdrowie.

Okazuje się jednak, że nie tylko. Bardzo duży wpływ ma nasze samopoczucie psychiczne. Mianowicie to, czy ciąża była planowana, oczekiwana, czy jest raczej niespodzianką/wpadką i niekoniecznie dobrze przyjętą – przez nas czy przez ojca dziecka. Jeśli jesteśmy same, z nieustabilizowaną sytuacją życiową i martwimy się zmienionym stanem, to istnieje duże ryzyko, że będziemy przechodzić ciążę wyjątkowo
ciężko.

Nasze myśli – to, co sądzimy o ciąży, czy przyjmujemy ją z radością, czy niepokojem – odgrywają ogromną rolę. Okazuje się bowiem, że złe nastawienie może pogarszać przykre objawy ciąży. Może sprawiać, że samo czekanie na dziecko będzie trudniejsze pod względem fizycznym i oczywiście psychicznym.

Oczywiście istotne jest, czy ciąża jest zdrowa, czy zagrożona. Jeśli widnieje nad nami ryzyko jej utraty, pojawia się dodatkowy stres. Jest on silny również wtedy, gdy jako przyszłe mamy chorujemy (bo chorowałyśmy przed ciążą lub choroba pojawiła się w ciąży). Leczenie w ciąży bywa trudniejsze i samo w sobie jest inne niż wcześniej. Nie wszystkie leki są bezpieczne. Czasami trzeba diametralnie zmienić
styl życia i odżywiania. Wszystko w trosce o dobro dziecka.

Co możesz odczuwać?

W ciąży możesz doświadczać:

 • senności, nawet bardzo sporej, możesz mieć wrażenie, że zasypiasz na stojąco,
 • może pojawić się zmęczenie, brak energii,
 • nudności,
 • wymioty,
 • bóle brzucha,
 • brak apetytu,
 • obniżenie odczuwania smaków,
 • bóle głowy,
 • zawroty głowy,
 • uczucie osłabienia, a nawet omdlenia,
 • uczucie ciężkości,
 • duszności,
 • szum w uszach,
 • metaliczny posmak w ustach,
 • brak motywacji do działania.

Jak sobie radzić?

Istnieją naturalne metody na mdłości i wymioty w ciąży, warto je wypróbować. Nie brakuje też rozwiązań, które mogą pozytywnie wpłynąć na ogólne samopoczucie, warto wypróbować delikatne ziołowe herbaty. Warto od samego początku dbać o skórę, stosując nawilżające, odżywające kosmetyki.

Kluczowa jest suplementacja w ciąży. W razie bólu czy większego dyskomfortu można zażywać leki przeciwbólowe – po konsultacji z lekarzem.

Z jakimi objawami od razu do lekarza?

Kobiety zazwyczaj mają intuicję dotyczącą tego, co się dzieje się z ich ciałem. Jeśli dobrze się wsłuchają w sygnały przez nie wysyłane, najpewniej będą wiedzieć, co robić. Ważne, żeby nie ignorować objawów,które niepokoją i konsultować je z lekarzem. Nie wstydzić się.

Lepiej zareagować niepotrzebnie niż bać się poszukać pomocy, gdy ona jest kluczowa.

Sytuacjami alarmującymi, kiedy należy od razu szukać pomocy medycznej są:

 •  gorączka,
 • ból brzucha – silny, jak na miesiączkę, przypominający skurcze,
 • ból brzucha z twardnieniem/napięcia brzucha,
 • krwawienie z dróg rodnych,
 • plamienie z dróg rodnych,
 • ból podczas oddawania moczu,
 • ból nasilający się podczas kaszlu lub aktywności fizycznej.

Wszelkie niepokojące objawy warto od razu konsultować z lekarzem prowadzącym..

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.