Bardzo obfite miesiączki u nastolatki

Bardzo obfite miesiączki u nastolatki martwią. Jednak czy powinny? Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Bardzo obfite miesiączki u nastolatki martwią. Jednak czy powinny? Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Pierwsze lata miesiączkowania

Miesiączki u nastolatki mogą być obfite (heavy menstrual bleeding, HMB). Mogą też być bardzo skąpe i przypominać plamienie. Początek miesiączkowania to bowiem czas dużej burzy hormonalnej. Dziewczynka dopiero dojrzewa, a jej ciało
uczy się nowego funkcjonowania.

Pierwsze cykle mogą być bezowulacyjne, co również determinuje wygląd miesiączki. Nieunormowana sytuacja hormonalna może przynosić nieco inny wymiar miesiączek niż u dorosłych kobiet. W pierwszych latach występowania miesiączki mówimy bowiem o niedojrzałej osi podwzgórze-przysadka-jajniki.

Eksperci jednak uspokajają. Przez dwa lata od wystąpienia pierwszej miesiączki cykle menstruacyjne mogą być nieregularne, dłuższe i krótsze. Pierwsze miesiączki mogą być bardzo obfite lub bardzo skąpe. Niekiedy mogą również przypominać
plamienie. Zdarza się ponadto, że towarzyszy im ból i złe samopoczucie. Nie zawsze jest źle, czasami menstruacje nie powodują żadnych większych objawów i dla młodej dziewczyny są niemal niezauważalne.

Potrzeba co najmniej dwa lata, czasami dłużej (dłużej jeśli dziewczynka zaczęła wcześnie, w młodszym wieku miesiączkować), żeby układ hormonalny zaczął prawidłowo funkcjonował.

Czasami niestety nieregularność w zakresie cyklu miesiączkowego pozostanie z dziewczynką na dłużej. Może być wywołane cechą osobniczą, ale też pewnymi nieprawidłowościami, nad którymi powinien pochylić się lekarz. W razie wątpliwości zawsze warto udać się do ginekologa i omówić swoje wątpliwości.

Nietypowe miesiączki u nastolatki

Bardzo obfite miesiączki u nastolatki lub bardzo skąpe występujące krótko po pierwszej miesiączce zazwyczaj nie stanowią powodu do niepokoju. Inny przebieg miesiączki w porównaniu do kobiety dorosłej to norma, fizjologia. Jeśli jednak po kilku latach od pierwszej miesiączki nadal występują nietypowe miesiączki u nastolatki, to dobrze pójść do ginekologa i wykonać podstawowe badania.

Obfite miesiączki, czyli jakie?

To, ile kobieta powinna trafić krwi podczas miesiączki to sprawa bardzo indywidualna, osobnicza.

Przyjmuje się, że w prawidłowym cyklu miesięcznym kobieta traci od 30 do 80 ml krwi. 30 ml to tyle ile zmieści się na dwóch łyżkach stołowych. Niezbyt wiele. I ilość ta rozłożona zostaje na 3-5 dni, co każdego dnia daje nam nieznaczną ilość. 80 ml to z kolei 1/3 szklanki (około 8 łyżek). Również tę ilość krwi miesięcznej traci kobieta przez kilka dni.

Czasami w krwi miesiączkowej pojawiają się skrzepy. Choć wzbudzają one niepokój, najczęściej jest to objaw jak najbardziej fizjologiczny. Jeśli skrzepy mają więcej niż 2,5 cm, jest ich sporo, to najczęściej są sygnałem obfitych miesiączek.
Ramy uważane za „normę” są zatem dość szerokie.

Jeśli miesiączka trwa dłużej niż 2 dni, raczej nie nazwiemy ją plamieniem, nawet jeśli jest dość skąpa.

Z kolei jak rozpoznać obfitą miesiączkę?

Jeśli kobieta traci więcej niż 80 ml krwi miesięcznej, jej miesiączki są obfite. Innymi słowy – musi zmieniać podpaskę co godzinę lub dwie, zużywa 10 podpasek lub więcej w ciągu doby lub więcej niż 5 tamponów w ciągu dnia.

Poza tym sygnałem, że miesiączki są obfite jest osłabienie podczas okresu, szybka męczliwość.

Przy normalnej (nieobfitej miesiączce) podpaski można zmieniać 3-6 razy na dobę.
Jedna podpaska wchłania około 5 ml krwi, tampon 3 ml.

Bardzo obfite miesiączki u nastolatki

Czym innym są obfite miesiączki, które nie powodują większych problemów, a czym innym bardzo obfite miesiączki, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Jeśli dziewczynka nie nadąża wymieniać podpasek, często brudzi bieliznę, spodnie, narzeka na ból, czy występuje u niej anemia, warto iść do lekarza.

Bardzo obfite i przedłużające się krwawienia mogą doprowadzić do dużej anemii i osłabienia organizmu. Niestety mogą prowadzić również do problemów z płodnością w późniejszym czasie. Dobrze znaleźć przyczynę bardzo obfitych miesiączek i
rozpocząć leczenie.

Przyczyny bardzo obfitych miesiączek u nastolatki

Najczęściej obfite miesiączki to cecha osobnicza. Często tendencja do obfitych miesiączek przekazywana jest genetycznie. Tak miesiączkowała mama, tak samo miesiączkuje córka.

Czasami jest to problem, który mija i dotyczy tylko najbardziej burzliwego momentu dojrzewania. Szacuje się, że nawet 20-30% dziewcząt może mieć obfite i przedłużające się miesiączki (nazywane krwawieniem młodocianych). Niestety u niektórych pojawiają się wprost krwotoki, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życie. Wraz z dojrzewaniem układu hormonalnego problem najczęściej
sam znika.

Ważne jednak, żeby przy bardzo obfitych miesiączkach sprawdzić, czy ich przyczyną nie jest niedoczynność tarczycy oraz czy nie występują problemy z krzepnięciem krwi albo problemy w pracy wątroby, czy nieprawidłowa budowa płytek krwi.

Za obfite krwawienia może odpowiadać również zespół policystycznych jajników, dysfunkcja, która wydłuża czas między miesiączkami i tym samym może negatywnie wpływać na obfitość krwawień.

Inne czynniki mające wpływ na bardzo obfite krwawienia to stres, nadmierna aktywność fizyczna (bardzo intensywne uprawianie sportu), wahania wagi, zaburzenia odżywiania.

Co na bardzo obfite miesiączki u nastolatki?

  • Ograniczenie aktywności fizycznej przez pierwsze 2-3 dni miesiączki.
  • Noszenie chłonnych podpasek.
  • Picie wody.
  • Jedzenie produktów bogatych w potas i żelazo: bananów, rodzynek, soczewicy. Warto włączyć do menu również ryby,
  • Unikanie mocnej herbaty, kawy, napojów energetycznych.
  • Nie należy brać długich, gorących kąpieli. Lepszy będzie szybszy prysznic.
  • Unikanie stosowania termoforu na podbrzusze.
  • Picie herbaty z pokrzywy – ograniczy to nadmierne krwawienie.
  • Należy zadbać o optymalną ilość witaminy C w diecie,
  • Wizyta u lekarza, jeśli miesiączki są naprawdę obfite, bolesne i trudne. Warto udać się do lekarza również wtedy, kiedy okres trwa dłużej, na przykład 10 dni.

Zaleca się obserwację cyklu i prowadzenie kalendarzyka, w którym dokładnie należy notować czas wystąpienia miesiączki i jej długość oraz obfitość.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*