Badanie poziomu beta HCG w celu potwierdzenia ciąży – test ciążowy, badanie krwi i normy

Beta HCG to hormon, który organizm kobiety produkuje głównie w ciąży. Podstawowym zadaniem gonadotropiny kosmówkowej typu beta jest kontrolowanie jej prawidłowego przebiegu oraz regulowanie rozwoju płodu. Właściwy poziom hormonu beta HCG w ciąży informuje więc generalnie o tym, że ciąża rozwija się prawidłowo. Hormon HCG może być wykryty zarówno w moczu, jak i w krwi przyszłej mamy. Ta druga opcja jest jednak dokładniejsza i wraz z badaniem USG stanowi najpewniejsze potwierdzenie ciąży.

Badanie beta HCG za pomocą testu ciążowego – kiedy warto go wykonać?

Hormon beta HCG jest wykrywalny u kobiety spodziewającej się dziecka już na wczesnym etapie ciąży. Warto jednak mieć świadomość, że nie ma sensu wykonywać testu ciążowego jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki, gdyż poziom beta HCG może być jeszcze zbyt niski, aby podany przez test wynik był w pełni wiarygodny. Dlatego wszystkie kobiety, które starają się o dziecko powinny zaczekać z wykonaniem testu co najmniej do dnia spodziewanej miesiączki. Jeśli się ona nie pojawi, wtedy warto jest wykonać test ciążowyby potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Nowoczesne testy ciążowe są na tyle czułe, że są w stanie prawidłowo wykryć obecność hormonu gonadotropiny kosmówkowej w moczu już po dwóch tygodniach od zapłodnienia.

beta HCG

Badanie beta HCG z krwi – najskuteczniejsza metoda potwierdzenia ciąży

W przypadku, kiedy wynik testu ciążowego jest pozytywny, kolejnym etapem potwierdzenia ciąży jest wykonanie badania krwi. Jest to bowiem najskuteczniejsza metoda wskazująca na obecność w organizmie kobiety rozwijającego się zarodka. Takie badanie najlepiej jest jednak wykonać już po pozytywnym wyniku testu ciążowego, w celu ostatecznego potwierdzenia ciąży. Warto się na nie zdecydować także w wypadku, kiedy wynik testu jest negatywny, ale miesiączka nie wystąpiła, a my mamy silne przeczucie, że jednak jesteśmy w ciąży. Badanie z krwi nie jest jednak niezbędne, by potwierdzić ciążę często wystarczy wizyta u ginekologa.

Podwyższony poziom beta HCG u kobiet w ciąży jest wykrywalny już po kilku dniach od zapłodnienia, a jego obecność we krwi w prawidłowo rozwijającej się ciąży rośnie z każdym dniem. Przyjmuje się, że ciążę potwierdza poziom beta HCG powyżej 5 mlU/ml. Niższe wartości należy z kolei interpretować dwojako: albo świadczą one o braku ciąży, albo badanie zostało wykonane zbyt wcześnie. W tym drugim wypadku warto jest je powtórzyć po upływie około tygodnia.

Badanie beta HCG może być wykonane bez skierowania. W tym celu wystarczy udać się do poradni i oddać próbkę krwi w celu wykrycia obecności gonadotropiny kosmówkowej. Badanie wykonywane jest odpłatnie, ale jego koszt jest niewielki i oscyluje w granicach 30 zł.

Normy beta HCG w pierwszych tygodniach ciąży

Samo wykrycie obecności hormonu beta HCG w ciąży nie jest jednak wystarczające, by móc rozpocząć przygotowania do przyjścia naszego dziecka na świat. Zadaniem badania beta HCG jest bowiem nie tylko potwierdzenie ciąży, ale także dokładnie wskazanie poziomu hormonu gonadotropiny kosmówkowej we krwi kobiety. Do prawidłowego rozwoju ciąży konieczny jest bowiem jego systematyczny wzrost. Zasadą jest bowiem, że w pierwszych tygodniach ciąży jego poziom powinien podwajać się co 48-72 godzin. Prawidłowość ta świadczy bowiem o właściwym rozwoju zarodka i postępie ciąży.

Przyjmuje się, że prawidłowe wartości beta HCG w ciąży to (licząc tygodnie od ostatniej miesiączki):
3. tydzień: 5 – 50 mIU/ml
4. tydzień: 5 – 426 mIU/ml
5. tydzień: 18 – 7 340 mIU/ml
6. tydzień: 1 080 – 56 500 mIU/ml
7. – 8. tydzień: 7 650 – 229 000 mIU/ml

W wypadku, kiedy zdecydujemy się na samodzielne wykonanie testu beta HCG i zostanie u nas potwierdzona ciąża, warto jest więc udać się z wynikami badania do ginekologa, który oceni prawidłowy poziom beta HCG oraz podejmie odpowiednie kroki w wypadku wykrycia jakichkolwiek odstępstw od normy.

Zbyt niski poziom beta HCG – o czym może świadczyć?

Zbyt niski poziom hormonu gonadotropiny kosmówkowej we krwi kobiety najczęściej może świadczyć o ciąży pozamacicznej bądź poronieniu. Dlatego tak ważne jest skonsultowanie wyników badania krwi z lekarzem, który będzie w stanie podjąć właściwe kroki w razie wykrycia nieprawidłowości w rozwoju ciąży.

W przypadku podejrzenia ciąży pozamacicznej wykonuje się dodatkowo badanie USG, które pozwala na wykrycie umiejscowienia zarodka. Natomiast w przypadku stwierdzenia zbyt niskiego poziomu beta HCG ginekolog zleca także ponowne wykonanie badania po kilku dniach, aby sprawdzić, czy jego poziom rośnie. Jeśli tak jest, w większości przypadków oznacza to bowiem, że ciąża rozwija się prawidłowo.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Magda Magda

    Witam. Wynik hcg w sobotę był 60.470 w poniedziałek był 70.300 to świadczy o tym że za mało rośnie?