Badanie połówkowe w ciąży – przebieg i najważniejsze informacje

W ciąży przyszła mama przechodzi wiele badań. Jednym z ważniejszych jest badanie połówkowe, które odbywa się między 18 a 22 tygodniem ciąży.

Na co szczególnie zwraca uwagę lekarz podczas tego badania? Jak się do niego przygotować?

Przeczytaj!

Badanie połówkowe w ciąży: kiedy należy wykonać?

Badanie połówkowe należy przeprowadzić między 18 a 22 tygodniem ciąży. Najczęściej wykonywane jest w 20 tygodniu ciąży, czyli w połowie ciąży, skąd wzięła się jego nazwa. Zazwyczaj na tym etapie rozwoju ciąży badanie przeprowadzone jest przez powłoki brzuszne, czasami lekarz decyduje się na badanie dopochwowe, by uzyskać dokładniejszy obraz USG.

badanie połówkowe w ciąży

Badanie połówkowe – czego można się dowiedzieć?

Na półmetku oczekiwania na dziecko, specjalista – lekarz ginekolog przeprowadza profesjonalne badanie za pomocą aparatu USG, sprawdza wszystkie parametry płodu. I choć obecnie badań USG wykonuje się więcej niż kilkanaście lat temu, nadal badanie połówkowe uważane jest za jedno z najważniejszych. Lekarz ocenia:

  • czy płód prawidłowo rośnie,
  • mierzy jego długość oraz określa wagę,
  • określa ułożenie dziecka, łożyska i pępowiny,
  • sprawdza płód pod kątem ewentualnych nieprawidłowości,
  • może ocenić płeć dziecka.

Jeśli lekarz dysponuje dobrym sprzętem do badania USG, podczas jego przeprowadzenia na tym etapie jest w stanie bardzo dokładnie zobaczyć twarz dziecka, paluszki, kręgi szyjne, kręgosłup, wewnętrzne organy. Obraz jest czarno-biały, płyn owodniowy jest ciemny, kości jaśniejsze. Czasami podczas badania można zauważyć, jak maluszek ziewa, ssie kciuk, porusza się.

Badanie połówkowe – ile trwa?

Zazwyczaj badanie połówkowe trwa około 15-30 minut. Jeszcze jakiś czas temu zalecało się,by przyszła mama przychodziła na badanie z pełnym pęcherzem, by obraz USG był możliwie najlepszy. Dzisiaj dzięki zaawansowanym technikom i dużo lepszym aparaturom zazwyczaj nie ma już takiego wskazania.

W trakcie badania większość lekarzy nie widzi przeciwwskazań, by przyszłej osobie towarzyszyła bliska osoba.Tym bardziej, że możliwość oglądania dziecka na monitorze USG to najczęściej bardzo wzruszająca chwila.

Niektórzy lekarze badają płód w ciszy, dzieląc się swoimi wnioskami pod koniec wizyty, inni na bieżąco komentują to, co widzą. Jedni udzielają wyczerpujących informacji bez pytania, inni są zdawkowi. Niezależnie od tego, jak zachowuje się Twój lekarz, warto zapytać o wszystkie interesujące kwestie, nie wstydzić się, masz do tego prawo.

W większości gabinetów nie ma obecnie problemów z uzyskaniem płyty CD z zapisem badania. Niektórzy specjaliści mają zwyczaj drukowania też obrazów USG, które stanowią cenną pamiątkę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.