Badanie moczu w ciąży – wszystko, co warto wiedzieć

Badanie moczu w ciąży pozwala monitorować stan przyszłej mamy i oceniać dobrobyt dziecka. Częstotliwość oddawania próbek do laboratorium ustala lekarz. Zazwyczaj daje zlecenie na nie przy okazji każdej wizyty, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży. Warto mieć świadomość, jak wykonać to badanie poprawnie, by nie zafałszować wyników. Poniżej wszystko o badaniu moczu w ciąży.

Jak zadbać o „czystość próbki”? Badanie moczu w ciąży w praktyce

Badanie moczu w ciąży powinno być przeprowadzone w odpowiedni sposób. Zaleca się, by pobrać pierwszy mocz po nocnej przerwie, chociaż w uzasadnionych przypadkach do badania można oddać mocz „ze środka dnia”.

badanie moczu w ciąży

Na początku trzeba umyć ręce, a następnie albo się podmyć, albo po rozszerzeniu warg sromowych oczyścić okolice intymne od przodu do tyłu (np. nawilżoną chusteczką). Następnie przez kilka sekund oddajemy mocz do toalety, by potem podsunąć pojemnik i pobrać strumień środkowego moczu do pojemnika, kończąc oddawanie moczu do toalety.

Zamykamy pojemnik, myjemy ręce i oddajemy pobrany materiał do laboratorium.

Badanie moczu w ciąży – najważniejsze parametry

Badanie moczu w ciąży jest dzisiaj stosunkowo proste. Polega na zanurzeniu specjalnego miernika i porównaniu otrzymanych wyników ze wzorem.

W ten sposób w laboratorium ocenia się takie parametry, jak:

 • cukier w moczu w ciąży – to naturalne, że poziom ten może być nieznacznie podniesiony w ciąży. Jednak jeśli będzie on znacznie ponad normę, sytuacja jest alarmująca. Może to oznaczać, że masz cukrzycę ciążową. Lekarz w takiej sytuacji najczęściej zleca wykonanie krzywej cukrowej, by sprawdzić, czy nie jesteś podatna na zbyt wysokie poziomy cukru we krwi. Nawet jeśli wyniki poziomu cukru we krwi są prawidłowe, to i tak przesiewowo między 24 a 28 tygodniem ciąży wykonuje się badanie poziomu cukru we krwi.
 • białko w moczu w ciąży – obecność białka w moczu w ilości większej niż śladowa jest niepokojąca. Może być objawem zakażenia dróg moczowych, uszkodzenia nerek lub innych poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli wartość ta jest zbyt wysoka, należy szczególnie bacznie przyjrzeć się ciśnieniu krwi. W drugiej połowie ciąży białko w moczu może być objawem stanu przedrzucawkowego – inne symptomy to: intensywny ból głowy, zaburzenia widzenia, nagły obrzęk twarzy, rąk, nóg.
 • ketony w moczu w ciąży – obecność ketonów w moczu może wynikać z rozkładania tłuszczy zamiast węglowodanów. Niekiedy jest objawem cukrzycy ciążowej, zazwyczaj jednak, by unormować tę wartość wystarczy jeść później kolację, dbając o stały dopływ źródła energii – węglowodanów. Wyższy poziom ketonów najczęściej wynika z ciężkich nudności i wymiotów, a także spadków na wadze w ciąży.
 • bakterie moczu w ciąży – obecność nielicznych bakterii nie powinna być powodem do niepokoju, jednak ich większa liczba może świadczyć o infekcji dróg moczowych. To bardzo ważne, by badania moczu nie ignorować, bo często zakażenie dróg moczowych przebiega bez żadnych objawów, a mimo to może bez trudu rozprzestrzeniać się po całym ciele kobiety – także „wchodząc” na nerki, prowadząc do poważnych problemów zdrowotnych i komplikując przebieg ciąży. Po stwierdzeniu bakterii w moczu czasami wystarczą łagodne pastylki, innym razem trzeba przejść standardowe leczenie.

Badanie moczu w ciąży to prosty i dobry sposób oceny tego, co się dzieje w organizmie przyszłej mamy. Pozwala szybko zainterweniować w razie stwierdzenia problemów.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Zya Zya

  U mnie lekarz zlecal badanie moczu przy okazji kazdej wizyty mimo ze było zazwyczaj wszystko ok, raz czy dwa moze zdarzyły się nieliczne bakterie…

 2. Olka Olka

  Ja miałam białko w moczu…i okazało się, że winne było wysokie ciśnienie krwi :(

 3. Anula Anula

  W moczu zawsze trzeba szukać krwi utajonej, lekarze to lekceważą! Jest wiele chorób które niszczą nerki i po krwi w moczu można je diagnozować – więc nie tylko białko i glukoza ale i krwinki czerwone