Badanie moczu w ciąży – o czym świadczą podwyższone erytrocyty w moczu?

Erytrocyty w moczu u kobiet w ciąży mogą pojawić się z różnych powodów. Ich przyczynami mogą być zarówno drobne urazy powstałe np. podczas nadmiernej aktywności fizycznej, jak i bardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia choroby. Dlatego w razie wykrycia w badaniu moczu podwyższonej ilości erytrocytów, nie należy tego bagatelizować i jak najszybciej skonsultować wyniki badania ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.

Erytrocyty w moczu – z jakiego powodu pojawiają się i co mogą zwiastować?

Erytrocyty, czyli czerwone krwinki krwi, nie powinny występować praktycznie wcale w moczu zdrowej osoby. Nasza krew nie ma bowiem bezpośredniej styczności z moczem. Ich pojawienie się w moczu najczęściej świadczy więc o chorobach i urazach związanych z układem moczowym i nerkami. Do przedostania się odrobiny krwi do moczu może także dojść u osób chorujących na kamicę nerkową, a w szczególności podczas ataku tzw. kolki nerkowej. Erytrocyty w moczu mogą pojawić się także w wyniku rozwoju zapalenia nerek i pęcherza moczowego oraz cewki moczowej.

Wyróżniamy dwie postacie erytrocytów moczu: krwinkomocz i krwiomocz. W tym pierwszym wypadku, erytrocyty w moczu wykrywa jedynie badanie pod mikroskopem, a w drugim możemy je zauważyć gołym okiem, gdyż mocz przybiera czerwonawy kolor świadczący o obecności w nim dużej ilości czerwonych krwinek.

Wbrew powszechnej opinii, obecność erytrocytów w moczu nie jest związana tylko ze schorzeniami układu moczowego i może świadczyć także o takich chorobach, jak:

  • marskość wątroby;
  • nowotwory narządów płciowych;
  • cukrzyca;
  • niewydolność krążenia.

Erytrocyty w moczu mogą pojawić się także z powodu urazu mechanicznego w obrębie układu moczowego oraz nadmiernego przeforsowania się podczas ćwiczeń fizycznych.

Erytrocyty w moczu norma w ciąży

Wykrywanie erytrocytów w moczu to podstawowy element, jaki sprawdza się podczas standardowego badania moczu u każdej ciężarnej kobiety. Badanie to jest zlecane przez ginekologa i warto jest wykonywać je zgodnie z zaleceniami, gdyż mocz może dużo powiedzieć o stanie naszego zdrowia oraz, co za tym idzie, o prawidłowym przebiegu ciąży.

Prawidłowa ilość czerwonych krwinek w moczu zdrowej kobiety w ciąży to ilość mniejsza lub równa trzem erytrocytom w polu widzenia pod mikroskopem. Większa ich liczba może niestety świadczyć o infekcjach układu moczowego, zapaleniu nerek lub innych chorobach i schorzeniach wymienionym powyżej.

erytrocyty w moczu

Dodatkowe objawy, które mogą świadczyć o problemach z układem moczowym podczas ciąży to:

  • utrzymujący się stan podgorączkowy;
  • bóle w podbrzuszu, w okolicach pęcherza moczowego;
  • problemy z oddawaniem moczu i towarzyszący mu ból;
  • zbyt częste oddawanie moczu;
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po wizycie w toalecie.

Jeśli zaobserwujemy u siebie kilka z tych objawów, należy jak najszybciej udać się do lekarza i poprosić o wykonanie podstawowego badania moczu, które pozwoli na wykrycie także obecności erytrocytów oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Nieleczone infekcje układu moczowego mogą bowiem prowadzić do poważnych powikłań, dlatego nie należy ich bagatelizować.

Ciąża a infekcje układu moczowego

Warto także wiedzieć, że kobiety oczekujące dziecka są szczególnie narażone na wystąpienie u nich infekcji układu moczowego. Infekcje te mogą być groźne dla rozwijającego się dziecka, dlatego w czasie ciąży należy regularnie, co ok. miesiąc, wykonywać badanie przesiewowe moczu. Badanie to kontroluje także liczbę erytrocytów i w razie wykrycia ich podwyższonej ilości, pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia stanów zapalnych dróg moczowych. Infekcje układu moczowego u kobiet w ciąży najczęściej leczone są za pomocą antybiotyków, które są jednak bezpieczne zarówno dla mamy, jak i jej nienarodzonego dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.