Badanie krwi u dziecka

Badanie krwi u dziecka to zazwyczaj duży stres dla rodziców, którzy muszą się liczyć z wizją bolesnego ukłucia i płaczu malucha, często w połączeniu z przerażeniem i traumą przy kolejnych kontaktach z pracownikami służby zdrowia. Jak przygotować dziecko do zabiegu, by pobranie krwi było możliwie szybkie i łatwe?

Kiedy wykonuje się badanie krwi u dziecka?

photolibrary_rm_photo_of_blood_samplesLekarz zleca badanie krwi z konkretnej przyczyny. Rzadko badanie to wykonuje się w ramach profilaktyki. Zazwyczaj przyczyną jest  brak apetytu, bóle brzuszka, anemia, wolny wzrost u dziecka. Lekarz może zlecić badanie, gdy maluch często choruje, istnieje podejrzenie alergii. Badanie krwi jest punktem w diagnostyce cukrzycy, chorób serca, nerek, wątroby, płuc.

Badanie krwi wykonuje się u dzieci zawsze, gdy jest to konieczne. Nie ma żadnych limitów w tym zakresie.

Czy wymagane jest skierowanie?

Jeśli chcemy wykonać bezpłatne badanie, konieczne jest skierowanie. Jednak jeśli badanie wykonujemy prywatnie, nie ma potrzeby pokazywania tego typu dokumentu. Średni koszt morfologii to 8-10 złotych, badanie poziomu żelaza około 5 złotych, natomiast badanie alergiczne: wykonanie każdego profilu to koszt 120 złotych.

Jak pobiera się krew u dziecka?

U noworodków i małych niemowlaków pobiera się krew z głowy, gdzie jest najprostszy dostęp do naczyń krwionośnych. U małych dzieci natomiast najczęściej krew pobiera się za paluszka (by zmniejszyć stres związany z całym zabiegiem). Poprzez nakłucie opuszka igłą i po przystawieniu próbówki odmierza się odpowiednią ilość krwi do badania.

U niemowlaków, gdy potrzebna jest większa ilość krwi (na przykład do testów w kierunku alergii), pobiera się krew z żyły, najczęściej z ręki. U starszych dzieci zazwyczaj pobiera się krew ze zgięcia łokcia.

Czy dziecko musi być na czczo przed badaniem krwi?

Dzieci od drugiego roku życia można przygotować do badania krwi, na przykład dbając o to, by były na czczo. Dobrze z tym wyzwaniem może poradzić sobie już przedszkolak, który do przychodni powinien przyjść z pustym brzuszkiem. Dobrze w ten sam sposób postąpić z rocznym maluchem. Może być to trudne jednak u niemowlaków.

Warto zachować 8-9 godzinną przerwę w jedzeniu. Tuż po pobraniu krwi warto podać maluszkowi coś do picia i jedzenia. Poprzedniego dnia dobrze zadbać o to, by dziecko piło wystarczająco dużo płynów, zwłaszcza źródlanej wody, która ułatwi pobranie krwi następnego dnia.

Badanie krwi u dzieci w domu

Pomocne może być badanie krwi u dziecka w domu, tuż po przebudzeniu, na przykład poprzez skorzystanie z opcji pobrania krwi w domu, u pacjenta. W cenie około 30-60 złotych w zależności od miasta, można wykonać badanie krwi u dziecka, bez kolejek i dodatkowych stresów, w znanym miejscu, w domu, gdzie maluch czuje się bezpiecznie.

Jak ułatwić pobieranie krwi?

Niektórzy rodzice wpadają na pomysł, by podać maluszkowi pierś w trakcie pobierania krwi, by zmniejszyć dyskomfort podczas zabiegu. Nie jest to jednak wskazane, bo może doprowadzić do zachłyśnięcia.

Lepszym pomysłem jest próba odwrócenia uwagi, gdy maluszek się wystraszy i gotowość do pocieszania tuż po zabiegu.

Pobieranie krwi u dziecka

Pobieranie krwi u dziecka może być kłopotliwe. Maluch ma prawo być rozdrażniony, zniecierpliwiony, głodny czy przestraszony, co w obliczu oczekiwania na zabieg może nasilać jego frustrację oraz bezradność rodziców.

Jeśli nie chcemy lub nie możemy skorzystać z opcji pobrania krwi w domu, innym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości wejścia do gabinetu zabiegowego poza kolejnością.

W niektórych miejscach (zwłaszcza w punktach państwowych, czasami prywatnych mających podpisaną umowę z NFZ) taka zasada obowiązuje i dzieci do trzech lat obsługiwane są w pierwszej kolejności. Nawet mimo takiej możliwości, musimy się liczyć z obecnością innych rodziców z dziećmi oraz protestami wśród starszych osób, które czują, że również powinny zostać przyjęte poza kolejnością.

Pobieranie krwi u niemowlaka

Choć pobieranie krwi u niemowlaka może niepokoić, to często dzieci nie są świadome tego, co się dzieje i lepiej znoszą badanie niż starsze maluchy. Niezależnie od tego, u kogo pobiera się krew, warto zadbać o własny spokój oraz o to, by badanie odbywało się w dobrym miejscu. Gdy zasięgniemy opinii, może okazać się, że w przychodni czy punkcie pobrań pracuje osoba, znana z pobierania krwi szybko i sprawnie. Warto dowiedzieć się, kiedy przyjmuje i udać się na zabieg.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Maria Maria

    Polecam pobieranie krwi w domu, u nas się bardzo dobrze sprawdziło. Warto zapłacić te 30 złotych i mieć z głowy kolejki a często długą podróż do miejsca pobrania: korki, czy duszny autobus

  2. Maksiowa Maksiowa

    Moja Olka bardzo się bała pobrania krwi, ale strach ma wielkie oczy, chwila płaczu i po wszystkich, gorsze były te długie przygotowywanie do pobierania, nastawienie rodziców ma duże znaczenie

  3. MM MM

    Tyle się słyszy o chorobach, ja bym jednak robiła badania na wszelki wypadek co jakis czas, nawet u dzieci – profilaktyka przede wszystkim