Badanie drożności jajowodów

Niedrożność jajowodów uznawana jest za jedną z głównych przyczyn niepłodności u kobiet. Zablokowany jajowód uniemożliwia bowiem efektywne połączenie komórki jajowej z plemnikiem, przez co nie dochodzi do zapłodnienia. Aby potwierdzić istnienie problemu niezbędne okaże się wykonanie badania HSG. Za jego pomocą da się uzyskać dokładny obraz jamy macicy oraz jajowodów, co pozwoli szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości. Na czym dokładnie polega badanie drożności jajowodów i kiedy warto je wykonać?

Badanie drożności jajowodów

Czym jest badanie HSG?

Histerosalpingografia (HSG), czyli badanie drożności jajników stanowi jedną z podstawowych procedur podczas diagnozowania niepłodności. Polega ono głównie na wykonywaniu specjalistycznych zdjęć RTG przy zastosowaniu środka kontrastującego bądź nowoczesnego aparatu USG. Niestety HSG zaliczane jest to badań inwazyjnych, dlatego zaleca się, aby pacjentka godzinę przed umówioną wizytą przyjęła sprawdzony lek przeciwbólowy. Niektóre panie decydują się także na zastosowanie krótkotrwałego znieczulenia ogólnego. Specjaliści zalecają, aby histerosalpingografię wykonywać w pierwszej połowie
cyklu miesiączkowego, najlepiej pomiędzy 8. a 12. dniem, zaraz przed owulacją. 

Co sprawdza badanie drożności jajowodów?

Wbrew pozorom badanie HSG sprawdza nie tylko drożność i kształt jajowodów, ale też budowę macicy czy występowanie patologicznych zmian w jej obrębie. Dzięki temu pozwala wykryć wszystkie nieprawidłowości, które mogą mieć wpływ na niemożność zapłodnienia czy późniejszy przebieg ciąży.

Badanie drożności jajowodów określa więc takie aspekty jak:

  •  kształt macicy;
  • rozpoznawanie ewentualnych zmian w budowie macicy, np. wad rozwojowych czy guzków;
  • drożność i kształt jajowodów;
  • wykrywanie istnienia nieprawidłowych zmian, w tym zrostów, mięśniaków podśluzówkowych, polipów.

Jak prawidłowo przygotować się do badania drożności jajowodów?

Histerosalpingografia wymaga od pacjentki odpowiedniego przygotowania. Skierowanie na badanie wydaje lekarz ginekolog po wcześniejszym stwierdzeniu faktycznych wskazań do jego wykonania. W cyklu poprzedzającym wizytę konieczne okaże się przeprowadzenie wymazu bakteriologicznego, co pomoże wykluczyć wszelkie stany zapalne w obrębie narządów płciowych.

Kilka dni przed zaplanowanym badaniem powinno się również wykonać biocenozę pochwy. W niektórych przypadkach lekarz
prowadzący może także zalecić badanie krwi i cytologię. Jeśli pacjentka zadecyduje, że chce aby procedura odbyła się w znieczuleniu ogólnym, to w dniu badania powinna pozostawać na czczo.

Najrozsądniej zgłosić się do sali zabiegowej około 15-30 minut przed planowaną histerosalpingografią.

Dla własnej wygody, warto też zabrać swoją piżamę i kapcie. 

Przebieg badania drożności jajowodów

Badanie drożności jajowodów wykonuje lekarz w asyście pielęgniarki. Specjalista wprowadza do pochwy wziernik, dokonuje dokładnej dezynfekcji, a następnie wsuwa cewnik przez szyjkę macicy do jej jamy. Następnie wypełnia uszczelniający balonik znajdujący się na końcu cewnika, co zapobiegnie jego przesuwaniu w trakcie badania.

Lekarz bezpośrednio przez cewnik wprowadza płyn kontrastujący, jednocześnie wykonując przy tym zdjęcia RTG lub kontrolę aparaturą USG. Właśnie wtedy doktor dokonuje faktycznej oceny przepływu płynu przez jajowody oraz jamę macicy. Po zakończeniu badania
specjalista usuwa cewnik, a pacjentka pozostaje w sali, aby odpocząć. Cała procedura trwa około 15-20 minut. Zazwyczaj wynik przeprowadzonej histerosalpingografii znany jest od razu po zakończeniu sesji, dzięki czemu lekarz może natychmiastowo zalecić dalsze działania.

Badanie drożności jajowodów chociaż bolesne i niekomfortowe to bardzo często pozwala stwierdzić bezpośrednią przyczynę niemożności zajścia w ciążę. Jeśli jajowody okażą się drożne, to faktyczne zapłodnienie nie powinno stanowić, aż tak dużego problemu. W innym przypadku zajście w ciążę będzie nieco utrudnione, ale nie niemożliwe. Warto też pamiętać, że skuteczność wprowadzonego leczenia zależy od stopnia zaawansowania dolegliwości, a u około 15% pacjentek da się efektywnie i na stałe udrożnić zablokowane wcześniej jajowody. 

Bibliografia:
Laudański P., Niepłodność, PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2022.Radwan J., Niepłodność i rozród
wspomagany, Wydawnictwo Termedia, Poznań 2005.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.