Badanie cytologiczne – kiedy warto zrobić? W jakim wieku należy rozpocząć wizyty u ginekologa?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Każdego dnia z powodu raka szyjki macicy umiera w Polsce 4-5 kobiet. Cytologia umożliwia szybkie zdiagnozowanie dysplazji szyjki macicy (śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy CIN) – stanu przedrakowego narządu rodnego. Wykonując regularnie badanie cytologiczne, możemy zmienić te przerażające statystyki i zmniejszyć umieralność wśród Polek. Jak często wykonywać cytologię i w jakim wieku należy pierwszy raz odwiedzić ginekologa? Co warto wiedzieć o dysplazji szyjki macicy?

Badanie cytologiczne – element profilaktyki raka szyjki macicy. Wizyta u ginekologa

Rak szyjki macicy (łac. carcinoma cervicis uteri) to rodzaj nowotworu złośliwego, który długo nie daje żadnych objawów, pierwsze symptomy często pojawiają się, gdy choroba przybiera zaawansowaną postać (pacjentki skarżą się wówczas na krwawienie, upławy i ból podbrzusza). Badanie cytologiczne wciąż jest najpopularniejszą metodą profilaktyki raka szyjki macicy, ponieważ pozwala wykryć chorobę we wczesnym stadium  (dysplazja szyjki macicy) i zapobiec jej rozwojowi. Cytologia jest bezbolesnym i krótkim badaniem – trwa kilka minut – ginekolog umieszcza w pochwie wziernik, pobiera komórki z tarczy i kanału szyjki macicy, pobrany materiał zostaje przebadany w laboratorium. Warto wspomnieć, że od kilkunastu lat działa w Polsce rządowy program profilaktycznych badań cytologicznych, w  ramach którego kobiety między 25. a 59. rokiem życia mogą wykonać bezpłatną cytologię. Pamiętajmy, że szybkie wykrycie nieprawidłowości pozwala szybko wdrożyć terapię leczniczą i zwiększa szanse na 100% powrót do zdrowia!

Kiedy odwiedzić pierwszy raz ginekologa? Wskazaniem do wizyty jest pojawienie się pierwszej miesiączki lub moment, gdy planujemy rozpocząć współżycie. Lekarze rekomendują, by było to nie później niż między 17. a 18. rokiem życia pacjentki. Niestety wiele młodych kobiet bagatelizuje tę kwestię – z nieuzasadnionego strachu (rutynowe badania ginekologiczne nie są bolesne) lub poczucia wstydu i pojawia się w gabinecie ginekologicznym dopiero, gdy wystąpią problemy zdrowotne, takie jak np.:

  • bolesna miesiączka,
  • białe, żółte lub zielone upławy,
  • świąd, pieczenie pochwy,
  • krwotoczne miesiączki,
  • bóle w podbrzuszu.

Jeśli nie doskwierają nam żadne ginekologiczne dolegliwości – wystarczy odwiedzać gabinet specjalisty raz w roku lub raz na 6 miesięcy. Co wywołuje dysplazję szyjki macicy?

Badanie cytologiczne – niezbędne w diagnozie dysplazji szyjki macicy

Dysplazja szyjki macicy (ang.: cervical intraepithelial neoplasia, CIN) to stan przedrakowy, który obejmuje tkankę nabłonkową, rozwija się na skutek zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (onkogenne typy, zwłaszcza HPV 16 i HPV 18). Zgodnie z obowiązującym podziałem wyróżnia się trzy przypadki dysplazji szyjki macicy:

  • dysplazję małego stopnia (CIN 1),
  • dysplazję średniego stopnia (CIN 2),
  • dysplazję dużego stopnia (CIN 3).

Niestety, w wielu przypadkach zmiany dysplastyczne rozwijają się całkowicie bezobjawowo, m.in. właśnie dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa. Jak diagnozuje się dysplazję szyjki macicy? Wczesne wykrycie stanów przedrakowych umożliwia badanie cytologiczne oraz dalsza, bardziej dokładna diagnostyka. W celu wykrycia wczesnych postaci raka wykonuje się dodatkowo kolonoskopię, badanie histopatologiczne, test HPV. W ramach profilaktyki śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy – CIN warto korzystać ze szczepień przeciw HPV.

Podsumowując, badanie cytologiczne pozwala wykryć poważne choroby ginekologiczne – jego nieprawidłowe wyniki mogą świadczyć m.in. o dysplazji szyjki macicy, która jest stanem przedrakowym. Kobiety po 30. roku życia powinny wykonywać badania cytologiczne przesiewowe co najmniej raz na 3 lata. Natomiast pacjentki zakażone HIV, HPV, stosujące leki immunosupresyjne, leczone w przeszłości na CIN2, CIN3 lub raka szyjki macicy, powinny poddawać się cytologii co najmniej raz w roku.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.