Okres laktacji u jednych kobiet trwa kilka dni, u innych kilka miesięcy. Zdarza się, że liczy się go w latach. Dlatego tak ważne jest, by również w trakcie karmienia piersią dbać o zdrowie i nie zapominać o profilaktyce. Nie warto odkładać ważnych badań na później, kiedy „już skończę karmić”.
Badanie piersi – samokontrola w trakcie laktacji
Na potrzeby tego artykułu przeprowadziłam minisondę.
Zadałam pytanie 30 znajomym kobietom, czy w trakcie ciąży i później po urodzeniu dziecka, gdy karmiły piersią, badały biust pod kątem ewentualnych zmian.
Aż 70% odpowiedziała, że nie. Wyniki te będą jeszcze ciekawsze, gdy dodam, że 50% z nich karmiło piersią ponad pół roku.
Oznacza to, że przez co najmniej 15 miesięcy nie zawracały sobie głowy własnym biustem, całkowicie zapominając o zalecanej comiesięcznej kontroli, o samobadaniu. Ponadto aż 80% z nich nie miało badanych piersi podczas wizyt u ginekologa w ciąży!
Zdaję sobie sprawę, że 30 kobiet to nie jest grupa reprezentacyjna. Mimo to, mogę przypuszczać, że problem jest i że wiele mam zwyczajnie zapomina o sobie, gdy ma na głowie „ważniejsze sprawy”.
Dzieje się tak nie tylko z powodu mnóstwa zmian i nowych obowiązków, ale również dlatego, że biust w ciąży i później podczas karmienia zmienia się. Piersi są tkliwe, często nabrzmiałe, bolesne, zmienia się ich wygląd, ale również „struktura”. Brak samokontroli wynika również ze strachu.
Także w okresie ciąży i laktacji w piersiach mogą pojawić się zmiany złośliwe. Dlatego należy pamiętać o diagnostyce!
Badanie USG piersi w trakcie laktacji
Nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań, by wykonywać badanie USG u kobiet karmiących piersią. Lekarz w razie konieczności może badanie przeprowadzić nawet kilkakrotnie i fakt ten nie ma wpływu na laktację.
Trzeba jednak zaznaczyć, że interpretacja badania USG w trakcie laktacji nie jest prosta ze względu na czynne gruczoły mlekowe. Ponadto w tym okresie w piersiach mogą powstawać i znikać różne zagęszczenia, miejscowe torbiele, itd.
Cytologia a laktacja
W trakcie karmienia piersią (jednak po zakończeniu połogu) można wykonywać badanie cytologiczne. Jednak ze względu na problem w ocenie wyników wielu lekarzy, zaleca cytologię po zakończeniu laktacji.
Jeśli mimo to wykonamy badanie w okresie karmienia piersią, trzeba być przygotowanym, że wynik może być nieprawidłowy, co najczęściej jednak nie stanowi powodu do niepokoju.
Okres laktacji jest dość specyficzny i zmieniona gospodarka hormonalna może dawać fałszywy wynik badania cytologicznego. Z tego powodu, by otrzymać bardziej wiarygodny wynik, lepiej badanie przeprowadzić w ciąży, co przy prawidłowym wyniku, pozwoli zgłosić się na powtórne badanie za dwa lata.
k: Po porodzie cały świat wywraca się do góry nogami, matki nie mają czasu na nic i skupiają się głównie na dziecku a nie na sobie. Jednak kobiety, które karmią piersią i zwracają uwagę na to czy występują u nich zastoje mleczne, zaniepokoiły by się najmniejszym zgrubieniem w piersi.Dlatego dziwne wydaje się to, że jakaś kobieta ,która karmi nie zwraca uwagi na swoje piersi!