Badania w okresie karmienia piersią

Okres laktacji u jednych kobiet trwa kilka dni, u innych kilka miesięcy. Zdarza się, że liczy się go w latach. Dlatego tak ważne jest, by również w trakcie karmienia piersią dbać o zdrowie i nie zapominać o profilaktyce. Nie warto odkładać ważnych badań na później, kiedy „już skończę karmić”.

Badanie piersi – samokontrola w trakcie laktacji

Natural BeautyNa potrzeby tego artykułu przeprowadziłam minisondę.

Zadałam pytanie 30 znajomym kobietom, czy w trakcie ciąży i później po urodzeniu dziecka, gdy karmiły piersią, badały biust pod kątem ewentualnych zmian.

Aż 70% odpowiedziała, że nie. Wyniki te będą jeszcze ciekawsze, gdy dodam, że 50% z nich karmiło piersią ponad pół roku.

Oznacza to, że przez co najmniej 15 miesięcy nie zawracały sobie głowy własnym biustem, całkowicie zapominając o zalecanej comiesięcznej kontroli, o samobadaniu. Ponadto aż 80% z nich nie miało badanych piersi podczas wizyt u ginekologa w ciąży!

Zdaję sobie sprawę, że 30 kobiet to nie jest grupa reprezentacyjna. Mimo to, mogę przypuszczać, że problem jest i że wiele mam zwyczajnie zapomina o sobie, gdy ma na głowie „ważniejsze sprawy”.

Dzieje się tak nie tylko z powodu mnóstwa zmian i nowych obowiązków, ale również dlatego, że biust w ciąży i później podczas karmienia zmienia się. Piersi są tkliwe, często nabrzmiałe, bolesne, zmienia się ich wygląd, ale również „struktura”. Brak samokontroli wynika również ze strachu.

Także w okresie ciąży i laktacji w piersiach mogą pojawić się zmiany złośliwe. Dlatego należy pamiętać o diagnostyce!

Badanie USG piersi w trakcie laktacji

Nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań, by wykonywać badanie USG u kobiet karmiących piersią. Lekarz w razie konieczności może badanie przeprowadzić nawet kilkakrotnie i fakt ten nie ma wpływu na laktację.

Trzeba jednak zaznaczyć, że interpretacja badania USG w trakcie laktacji nie jest prosta ze względu na czynne gruczoły mlekowe. Ponadto w tym okresie w piersiach mogą powstawać i znikać różne zagęszczenia, miejscowe torbiele, itd.

Cytologia a laktacja

W trakcie karmienia piersią (jednak po zakończeniu połogu) można wykonywać badanie cytologiczne. Jednak ze względu na problem w ocenie wyników wielu lekarzy, zaleca cytologię po zakończeniu laktacji.

Jeśli mimo to wykonamy badanie w okresie karmienia piersią, trzeba być przygotowanym, że wynik może być nieprawidłowy, co najczęściej jednak nie stanowi powodu do niepokoju.

Okres laktacji jest dość specyficzny i zmieniona gospodarka hormonalna może dawać fałszywy wynik badania cytologicznego. Z tego powodu, by otrzymać bardziej wiarygodny wynik, lepiej badanie przeprowadzić w ciąży, co przy prawidłowym wyniku, pozwoli zgłosić się na powtórne badanie za dwa lata.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Agnieszka Agnieszka

    k: Po porodzie cały świat wywraca się do góry nogami, matki nie mają czasu na nic i skupiają się głównie na dziecku a nie na sobie. Jednak kobiety, które karmią piersią i zwracają uwagę na to czy występują u nich zastoje mleczne, zaniepokoiły by się najmniejszym zgrubieniem w piersi.Dlatego dziwne wydaje się to, że jakaś kobieta ,która karmi nie zwraca uwagi na swoje piersi!