Ciąża w dzisiejszych czasach jest zazwyczaj przemyślaną decyzją. Przyszli rodzice biorą pod uwagę swoje możliwości a także odpowiedni moment. Zapada decyzja : „Chcemy mieć dziecko”.Niejednokrotnie sama decyzja jest wystarczająca, by przystąpić do starań i niewiele osób myśli o tym, że można by było zrobić badania jeszcze przed ciążą. Lekarze nie wymagają od przyszłej mamy, która jest zdrowa i ma mniej niż 35 lat żadnych badań, zanim zajdzie w ciążę. Czasami tylko je zalecają dla tak zwanego świętego spokoju. Tymczasem badania przed ciążą są bardzo ważne.
Każda kobieta chce łatwo zajść w ciążę, nie mieć komplikacji ciążowych, urodzić zdrowe dziecko. Nikt tej gwarancji nie da, jednak badania wykonane jeszcze przed ciążą pomogą zidentyfikować, wykluczyć niedobory i je uzupełnić, ponadto niektóre zaburzenia wykryte w początkowym etapie można łatwiej zlikwidować.
Jakie badania wykonać przed ciążą? I kiedy je zrobić?
Czas na przygotowanie się do ciąży: badania przed ciążą
Ciąża to czas niezwykły dla przyszłej mamy. W jej organizmie zachodzi wiele zmian, na które ona sama nie musi być do końca przygotowana. Dlatego jeśli planujemy ciążę, najlepiej już pół roku wcześniej wykonać podstawowe badania przed ciążą, które sprawdzą kondycję organizmu kobiety. Dobrze by było gdyby przyszła mama udała się na wizytę do ginekologa i poinformowała, że chce zajść w ciążę.
Lekarz bardzo często podczas wywiadu zasugeruje, jakie badania przed ciążą powinny być wykonane, a z których można zrezygnować.
Jeśli badania przed ciążą wykażą jakiekolwiek nieprawidłowości, kobieta ma czas na zastosowanie odpowiedniego leczenia.
Badania przed ciążą , które powinna wykonać każda kobieta przed ciążą
Przed planowaną ciążą na początek bardzo ważne jest wykonanie badania ginekologicznego. Już podczas wizyty lekarz jest w stanie stwierdzić, czy kobieta nie ma infekcji lub nie występują inne dysfunkcje. Podczas wizyty lekarz może przeprowadzić następujące badania przed ciążą:
- USG dopochwowe – ma na celu stwierdzenie, w jakim stanie są wewnętrzne narządy rodne kobiety. Pozwala wykluczyć obecność torbieli, mięśniaków a także wady budowy macicy.
- cytologia – polega na pobraniu komórek z dróg rodnych kobiety przez lekarza. Ma na celu wykrycie stanów zapalnych i nadżerek, które mogą się powiększać podczas ciąży. Dlatego lepiej wykryć je wcześniej i wyleczyć. Jeśli cytologia wykryje stan zapalny, lekarz zastosuje odpowiednie leczenia farmakologiczne.
- badanie piersi – można wykonać je samodzielnie w domu lub poprosić o pomoc lekarza ginekologa. Wbrew pozorom, takie badanie jest ważne, by wykluczyć wszelkie zmiany, które w trakcie ciąży mogłyby się powiększać.
- badanie moczu – odgrywa równie istotną rolę. Ma na celu wykryć infekcje układu moczowego a także chorób nerek.
- pomiar ciśnienia tętniczego – prawidłowe ciśnienie tętnicze ma istotny wpływ na przebieg ciąży i płodu. Zbyt wysokie ciśnienie w ciąży jest bardzo niebezpieczne, dlatego wszelkie nieprawidłowości lepiej wykryć wcześniej i w możliwy sposób wyregulować.
Jakie jeszcze badania warto wykonać przed ciążą?
Wszystkie nieinwazyjne badania są ważne i jeśli przyszła mama ma taką możliwość, powinna wykonać ich jak najwięcej. Niestety często lekarze zlecają tylko te niezbędne i czasem trzeba wykonać dodatkowe na własną rękę.
Najważniejsze badania przed ciążą to:
- Morfologia – jest to obrazowe badanie krwi, które pozwoli sprawdzić czy w organizmie kobiety nie dzieje się nic złego, czy nie występują jakiekolwiek niedobory. Jeśli jeszcze przed ciążą wystąpią nieprawidłowości, można je w miarę możliwości wyregulować.
- Grupa krwi – oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh powinni wykonać oboje rodziców. Badanie ma wykluczyć konflikt serologiczny, który może być zagrożeniem dla dziecka. Ważne jest również oznaczenie grupy krwi w razie jakiekolwiek krwotoku podczas ciąży lub porodu.
- Glukoza – badanie glukozy we krwi ma na celu wykluczenie cukrzycy, która jest bardzo niebezpieczna zarówno dla płodu jak i ciężarnej matki.
- Hormony tarczycy – badanie poziomu hormonu tarczycy jest bardzo ważne, dlatego lepiej wykonać je przed ciążą. Zbyt duża ilość hormonów może być przyczyną przedwczesnego porodu, zaś zbyt niski powodować poronienie.
- Przechorowanie różyczki, cytomegalii, toksoplazmozy – wykonując test można potwierdzić bądź wykluczyć obecność przebytych wirusowych chorób. Jeśli kobieta nie jest odporna na wirusy, może być konieczne wykonanie szczepienia.
- Obecność wirusowego zapalenia wątroby – jeszcze przed ciążą warto sprawdzić, czy przyszła mama nie jest nosicielem wirusowego zapalenia wątroby, które mogłoby przejść na płód. Jeśli istnieje możliwość, lepiej zaszczepić się wcześniej.
- Obecność zakażenia wirusem HIV– dobrze jest wykonać je wcześniej, by mieć pewność, że dziecku nic nie zagraża.
- Lipogram – badanie składu lipidów we krwi pozwala na oznaczenie ilości cholesterolu i trójglicerydów. Zbyt wysoki poziom może być niebezpieczny w ciąży, lepiej zadbać o odpowiednią wartość wcześniej.
- Badanie stomatologiczne – może być konieczne z uwagi na obecność niebezpiecznej dla płodu próchnicy. Gdy wystąpią ewentualne ubytki, należy je wyleczyć.
Jeśli wśród krewnych przyszłej mamy lub taty występowały choroby genetyczne, trzeba będzie dodatkowo wykonać badania genetyczne, by ustalić czy dziecko jest w jakiś sposób narażone.
Wykonanie badań jeszcze przed ciążą jest bardzo ważne. Trzeba wykluczyć czy nic nie zagrozi dziecku i zadbać o prawidłowy stan zdrowia matki. Tylko wcześniejsze wykrycie nieprawidłowości pozwoli na ich eliminację lub poprawienie stanu zdrowia a co za tym idzie stworzy idealne warunki dla rozwijającego się maleństwa.
Komentarze