Badania bilansowe u dzieci: kiedy i jak?

Dziecko co na mniej kilka razy poddawane jest badaniu bilansowemu, w trakcie którego ocenia się jego stan zdrowia oraz diagnozuje ewentualne nieprawidłowości.  Bilans dziecka przeprowadzany jest na różnych etapach (0, 2, 4, 6, 10, 14 i 18). Najczęściej przez lekarzy pediatrów, niekiedy również przez ortopedów, okulistów czy stomatologów.

iStock_000001903280XSmallKiedy wykonać bilans dziecka?

Bilans wykonuje się w okresie +- 3 miesięcy od daty urodzenia. Powinien on uwzględniać szczegółowe badanie, analizę dotychczasowej dokumentacji, testy przesiewowe, badanie lekarskie oraz specjalistyczne. Inaczej pisząc, jest to bardziej szczegółowe badanie, na które często lekarz nie ma czasu podczas standardowej wizyty. Na postawie obowiązkowych badań bilansowych uzyskuje się informację o zdrowiu całej populacji.

Lekarze zazwyczaj stosują następujące oznaczenia: p- stan prawidłowy, o-oznaczający, że dziecko wymaga obserwacji oraz n-rozpoznana nieprawidłowość.

Bilans zerowy

Przeprowadzany jest tuż po urodzeniu w okresie noworodkowym. Ma na celu zweryfikowanie patologii związanych z okresem ciąży, porodu oraz wszystkich czynników mających wpływ na dalsze funkcjonowanie dziecka.
Bilans zerowy przeprowadzany jest na oddziale noworodkowym. Jednym z najważniejszych jego punktów jest ocena noworodka w skali Apgar. Ponadto w tym czasie wykonuje się badanie poziomu TSH, testu na fenyloketonurię, pomiaru masy ciała i długości, obwodu główki i klatki piersiowej oraz ocenę neurologiczną.

Bilans dwulatka

Bilans dwulatka uwzględnia przebieg rozwoju fizycznego i motorycznego dziecka. Bardzo ważnym elementem bilansu jest przeprowadzenie wywiadu z matką, a zwłaszcza ocena wzroku i słuchu dziecka. Należy również ocenić postawę, zdolności manualne i psychomotoryczne dziecka. Lekarz powinien również zweryfikować rozumienie poleceń oraz ocenić mowę dziecka (wypowiadanie pojedynczych słów, czasami prostych zdań). Badanie ogólne powinno być rozszerzone o sprawdzenie uzębienia, obecności jąder w mosznie, prawidłowości ujścia cewki moczowej oraz sprawdzenie, czy występuje stulejka.

Bilans czterolatka

Ważnym punktem bilansu czterolatka jest badanie okulistyczne przeprowadzone przy pomocy tablic z rysunkami. W wieku czterech lat przeprowadza się również ocenę uzębienia poprzez wykonanie badania stomatologicznego, ocenę wzroku, słuchu, poszczególnych narządów, jak również rozwoju psychicznego i fizycznego dziecka (w tym budowania z klocków, sprawności chodu i biegu, trzymania kredek, samodzielności w jedzeniu, ubieraniu, sygnalizowania potrzeb).

Bilans sześciolatka

Bilans sześciolatka przeprowadzany jest przez lekarza pediatrę, psychologa i pedagoga przy udziale opiekuna dziecka. Jego bardzo ważnym celem jest ocena tzw. gotowości szkolnej. Ocenia się zasób słownictwa, zdolność koncentracji, analizy słownej, sprawności rąk i inteligencji.
Pedagog wydaje opinię dotyczącą gotowości do nauki, a psycholog ocenia dojrzałość intelektualną. Jeśli u dziecka wykryje się poważne nieprawidłowości, na przykład nerwice, sześciolatek posyłany jest do szkoły rok później. Przy nieznacznych opóźnieniach planuje się zajęcia wyrównawcze.

Bilans dziesięciolatka

Badanie przeprowadzane jest przez pediatrę i ortopedę. To konieczne, bo w tym okresie często dochodzi do skoku rozwojowego, który ukazuje wady postawy mające wpływ na dalszy rozwój dziecka. Najczęściej diagnozuje się skrzywienie kręgosłupa, płaskostopie oraz różne asymetrie. Wyniki badań mogą zdecydować o skierowaniu dziecka na gimnastykę korekcyjną lub zwolnienie z ćwiczeń czasowe lub trwałe. Ocenia się również stopień adaptacji dziecka do zajęć szkolnych.

Bilans czternastolatka

Bilans czternastolatka skupia się na ocenie przebiegu dojrzewania oraz ma na celu wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości. Jego ważnym punktem jest również określenie ewentualnych przeciwwskazań do wykonywania określonego zawodu. Często bilans czternastolatka połączony jest z skorzystaniem z usług poradni wychowawczo-zawodowych. Lekarz zleca też niekiedy wykonanie zdjęcia rtg klatki piersiowej, wykonanie morfologii krwi, analizy moczu, pomiar ciśnienia tętniczego oraz kontrolę ostrości wzroku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. olka K. olka K.

  Bilans dwulatka to była u mnie strata czasu. Serio…Lekarz się nie przyłożył, a na wizytę musieliśmy zapisać się sami…Nikt do nas nawet nie zadzwonił w tej sprawie…

 2. kinia kinia

  U nas raczej też nic ciekawego…i raczej formalność.

 3. Wioleta Wioleta

  to widzę, że my jakoś „inaczej „też nie zostaliśmy potraktowani. Poszliśmy z synem na bilans dwulatka do przychodni tydzień po urodzinach. Wybraliśmy dzień i godzinę w którym sugerowała nas informacja przy recepcji. Podeszłam do rejestracji i mówię, że na bilans a Pani nieco obruszona zapytała czy ktoś mnie o to prosił by przyjść? Ja odpowiedziałam, że nie ale małemu przysługuje teraz i nie odpuściłam. Pediatra nas przyjęła sprawdziła jakie zna słowa, zbadała uzębienie, oczy i narządy płciowe.Pielęgniarka zważyła i zmierzyła małego. My zadawaliśmy dość sporo pytań bo czasem jednak warto zapytać o zdanie specjalisty,lekarka odpowiadała cierpliwie ale przez cały czas zdziwiona była,. że sami przyszliśmy…..Do tej pory przed każdym szczepieniem dzwonili tydzień wcześniej.

  • Dorota Dorota

   Oj, to my chyba sobie wizyte u lekarza podarujemy. Przynajmniej tego pierwszego kontaktu…

   • Wioleta Wioleta

    jeśli nie widzisz żadnych niepokojących objawów to może lepiej sobie odpuścić….my zamęczaliśmy lekarkę masą pytań( wcześniej zapisaliśmy), nazbierało się tez trochę spostrzeżeń więc korzystaliśmy z okazji:)

 4. lilka lilka

  Hmmmm My przy ostatniej wizycie u naszej pediatry zostaliśmy poinformowani, że jeśli w między czasie nic się nie wydarzy, to spotkamy się na bilansie dwulatka. Mamy zadzwonić w okolicach urodzin (czyli 01.02.) i umówić się na wizytę.

 5. Edyta Edyta

  U nas trzeba się umówić na wizytę po urodzinach dziecka. Bilanse są jednak traktowane jako formalność.

 6. Cat Cat

  Jak widzę to tylko mamy maluchów się wypowiadają. Czy ktoś oświeci mnie czemu nikt nie wspomina o fakcie dzieci , które poszły w wieku lat 5ciu do zerówki i obecnie jako dziewięciolatki mają przejść bilans przewidziany dla 10-cio latków. Ja w książeczce mam wpisany jeszcze lepszy tekst: bilans ucznia klasy 3ciej! A jakiż to de facto wiek? Teraz doszła mi jeszcze drama z Odrą! Czemu nikt o tym nie wspomina czego wymagaja szkoły a ile lat ma dziecko i , że coś w przepisach być może się zmieniło?

 7. KN KN

  No właśnie póki małe dziecko rodzice siedzą i czytają różne rzeczy tak do 3 rz. Ja mam córkę która poszła też na 6 lat jak dziecko Cat i bilans 10 latka miała miesiąc przed 9 ur. Bo trzecia klasa. A wpisane 9 lat 11 mcy. Mówię że błąd a dr nasza mówi że tak jej podsylaja dzieci i wpisują rok więcej… Moja córka miała i tak na plus bo z początku stycznia jest i spora.

 8. Grtthh Grtthh

  Ja mam 10 lat ale nie chce jechać na szczepienie

 9. ja ja

  Ja będąc na bilansie z młodszym dzieckiem spytałam przy okazji, czy teraz starszemu synowi nie wypada bilans, bo za miesiąc kończy 7 lat. Doktor spytała do jakiej zerówki chodzi, szkolnej, czy przedszkolnej, bo szkolna sama wysyła, natomiast jako, że syn chodzi do przedszkolnej to dostałam kartkę, którą mają wcześniej wypełnić panie w przedszkolu. No i na tej kartce jest napisane „bilans sześciolatka”, ale skończy już 7 lat, więc to dla mnie dziwne. W książeczce zdrowia dziecka również jest rubryka na wpisanie bilansu sześciolatka, a w nawiasie „ucznia klasy 0”, więc niekoniecznie będzie to sześciolatek, w 6 lat to on poszedł do zerówki, ale teraz skończy już 7 lat. I nie przegapiłam bilansu, bo rok temu też pytałam o to samo i doktor powiedziała, że w 6 lat nic się nie robi (tzn. nie ma ani bilansu, ani szczepień).

 10. Kero Kero

  Bilanse służą tylko i wyłącznie do kontroli wyszczepialnosci i nagabywania na kolejne nieobowiązkowe.

Zobacz również