Baby Blues – pierwsze tygodnie po porodzie

Pierwsze tygodnie po porodzie powinny być czasem radości i ekscytacji związanych z przyjściem na świat oczekiwanego maleństwa. Niestety bardzo często te emocje przeplatają się z ogromnym przygnębieniem, lękiem oraz smutkiem. Tego typu zaburzenia znane są powszechnie jako baby blues. Taki stan emocjonalny może trwać zarówno kilkanaście godzin, jak i wiele dni. W niektórych przypadkach przeradza się również w depresję poporodową. Czym charakteryzuje się baby blues i jak skutecznie go przetrwać?

Baby Blues

Co to właściwie jest?

Baby blues, czyli smutek poporodowy jest formą zaburzeń nastroju, które pojawiają się w ciągu pięciu dniu od porodu. Specjaliści przyjmują, że ten specyficzny stan emocjonalny dotyka nawet do 80% młodych mam. Zmiany w kobiecym organizmie wywołane stresem ciążowym oraz porodem doprowadzają do znaczących wahań hormonalnych przekładających się na duże pogorszenie samopoczucia, wyczerpanie, smutek i przygnębienie. U większości pań mija samoistnie w ciągu 10 dni od urodzenia dziecka, kiedy następuje wyrównanie poziomu hormonów. Znaczące przedłużenie tego stanu może jednak zwiastować wystąpienie depresji poporodowej.

Baby blues – przyczyny zjawiska

Dokładne przyczyny pojawienia się stanu emocjonalnego jakim jest baby blues nie zostały jeszcze do końca poznane. Oprócz gigantycznych wahań i zmian hormonalnych towarzyszących temu okresowi młoda mama musi borykać się z nadmiarem nowych obowiązków, koniecznością poświęcenia się dziecku oraz wejściem w nieznaną dotąd rolę społeczną. Te wszystkie czynniki mogą dodatkowo przekładać się na odczuwanie ogromnego smutku, płaczliwości, a nawet niechęci do własnej pociechy. Na baby blues
duży wpływ mają także dolegliwości związane z połogiem, ból poporodowy czy problemy z laktację.

Ponadto takie symptomy mogą się nasilić, jeśli kobieta nie otrzymała wsparcia ze strony partnera lub rodziny, urodziła dziecko bardzo młodo albo ciąża była nieplanowana.

Jak rozpoznać baby blues – najczęstsze objawy

Młode mamy zazwyczaj odczuwają bardzo duże obniżenie nastroju, któremu towarzyszą niekontrolowane wybuchy płaczu. Wśród innych objawów wskazujących na baby blues wymienia się:

  • rozdrażnienie;
  • przygnębienie;
  • smutek;
  • ciągłe zmęczenie;
  • chwiejność emocjonalną;
  • poczucie winy;
  • brak radości z przyjścia dziecka na świat;
  • frustrację;
  • brak wiary w siebie i własne umiejętności (rodzicielskie);
  • lękliwość;
  • zwiększone napięcie psychiczne;
  • problemy z koncentracją i skupieniem uwagi;
  • bóle głowy;
  • bezsenność.

Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że odczuwanie baby bluesa przez młode mamy ma charakter indywidualny. U niektórych kobiet takie stany mogą utrzymywać się przez cały dzień, a u innych tylko przez parę godzin na dobę.

Jak skutecznie przetrwać?

Świeżo upieczone mamy przede wszystkim muszą pamiętać, że baby blues jest stanem przejściowym, który minie zaraz jak hormony się ustabilizują. Nie mniej istotne okaże się również zapewnienie sobie odpowiedniego wypoczynku. Kiedy noworodek śpi, warto poświęcić ten czas na relaks i drobne przyjemności. Lepiej w tym okresie zrezygnować także z większości obowiązków na rzecz zadbania o
własny stan emocjonalny oraz swoje potrzeby. Ogromną rolę odgrywają też wtedy najbliżsi. Dużą ulgę przynosi rozmowa z ukochaną osobą na temat swoich uczuć czy obaw. W miarę możliwości dobrze jest również pójść na spacer, randkę z partnerem czy do kosmetyczki.

Kobieta z pewnością nie powinna siebie obwiniać za odczuwane emocje tylko zaufać intuicji. Pomimo, że baby blues w większości przypadków nie wymaga leczenia to w razie gorszych stanów zawsze można skorzystać z pomocy terapeuty bądź psychologa. 

Baby blues to męczący syndrom, ale na szczęście da się go efektywnie przetrwać. Wystarczy zdawać sobie sprawę, że chociaż na początku wszystko kręci się wokół noworodka to samopoczucie jego mamy ma taką samą wartość. Gdy kobieta boryka się ze smutkiem i płaczliwością, największe obowiązki mogą przejąć dziadkowie bądź partner, aby młoda rodzicielka mogła w spokoju dojść do równowagi
emocjonalnej.

Bibliografia:
Jaszczak – Kuźmińska D., Baby blues, "Niebieska linia" nr 2/2004. Maliszewska K., Preis K. Terapia
depresji poporodowej – aktualny stan wiedzy,  Ann. Acad. Med. Ged. 44/2014.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.