AZS latem – skóra idealna czy zaostrzenie problemów?

Generalnie większość rodziców atopików zauważa pogorszenie kondycji skóry jesienią i zimą. Latem zmiany zanikają, a skóra jest we wzorowej kondycji. Niestety nie zawsze. Czasami na skutek wyjątkowo wysokiej temperatury, przegrzania, potu, pojawiają się czerwone ślady na skórze. Niekiedy są one tak duże, że niezbędny staje się pobyt w szpitalu. Jak dbać o skórę z problemem atopowego zapalenia skóry latem?

Atopowe zapalenie skóry latem

Atopowe zapalenie skóry wymaga pielęgnacji cały rok. Nawet w okresie remisji należy w szczególny sposób przyglądać się kondycji skóry i nie poprzestawać w staraniach mających za zadanie ochronę skóry przed wysuszaniem.

AZS powoduje wystąpienie stanów zapalnych skóry. Skóra staje się cieńsza, podatna na uszkodzenia, zaczerwieniona. Dziecko zaczyna się drapać. Mogą pojawiać się drobne skaleczenia a nawet rozległe trudne w leczeniu rany.

AZS latem

AZS latem

Teoretycznie latem skóra atopowa ma się lepiej. Wyższa wilgotność powietrza działa na nią kojąco. Większa ilość słońca, możliwość spędzania czasu na zewnątrz, ma korzystny wpływ na kondycję dzieci. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Czasami skóra z AZS latem wygląda gorzej, bo dziecko cierpi na alergię na trawy, pyłki roślin. Problemem może być także większa potliwość.

Atopowa skóra wymaga stosowania emolientów. Gdy temperatura mocno rośnie, używanie ich bywa kłopotliwe. Nałożenie kremu po kąpieli u wielu dzieci daje efekt na chwilę. Bardzo szybko skóra zaczyna się pocić, kleić i swędzieć. I wtedy standardowe metody stosowane jesienią i zimą nie zawsze pomagają.

Ponadto wysoka temperatura w domu nie ułatwia snu. Dziecko się budzi, drapie skórę, problem zaostrza się.

  1. Zakładaj dziecku cienkie, przewiewne ubrania wykonane w 100% z naturalnych tkanin, na przykład bawełny.
  2. Unikaj przegrzania. Jeśli to możliwe, nie narażaj dziecka na kontakt z promieniami słonecznymi między godziną 11 a 15.
  3. Zafunduj dziecku krótkie prysznice w ciągu dnia, kiedy tylko będzie taka konieczność.
  4. Unikaj nadmiernego zmęczenia. Przemęczenie może aktywizować wystąpienie stanów zapalnych.
  5.  Warto kąpać dziecko w wodzie z dodatkiem oleju z czarnuszki (wystarczy kilka łyżek, w zależności od ilości wody). Olej z czarnuszki można podawać również doustnie.
  6. Wielu dermatologów zaleca latem wyjazd nad morze i skorzystanie z dobroczynnego działania morskiego klimatu.
  7. Najczęściej skóra atopowa wygląda lepiej pod wpływem kontaktu z promieniami słonecznymi. Nie oznacza to jednak, że można zapomnieć o ochronie przeciwsłonecznej.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.