Awokado to nietypowy owoc, bo nie składa się z węglowodanów, ale przede wszystkim z tłuszczy, do tego warto dodać, że zdrowych i pełnowartościowych. Doskonale odżywia i wzmacnia. Ma mnóstwo innych ważnych zalet. Jakie awokado właściwości wspomagają zdrowie?
Smaczne jak awokado
Awokado pozyskuje się z drzewa – Persea americana. Istnieje wiele gatunków awokado, które różnią się wielkością i kolorem. Obok zielonych owoców, są też czarne. Znane są nie tylko niewielkie około 200 gramowe owoce, ale także całkiem spore, które mogą ważyć ponad kilogram. Sięgając po awokado, zjada się żółty środek, pestkę i skórkę natomiast się wyrzuca.
Najpopularniejsza odmiana to Haas, nazywana też gruszką aligatora. Oczywiście nazwa wzięła się od wyglądu – owoc przypomina kształtem gruszkę, ma skórkę podobną do skóry aligatora.
Awokado to owoc o bardzo dobrym składzie i aksamitnym smaku. Od kilku lat jest chętnie wybierany przez osoby dbające o zdrowie. Zaliczany jest do grupy tak zwanej superżywności.
Awokado właściwości
- awokado zawiera aż 20 różnych witamin i minerałów,
- dostarcza witaminę A, K, C, B1, B2, B3, B5, B6, E, potas, magnez, mangan, miedź, żelazo, cynk, fosfor,
- jedno awokado to tylko 160 kalorii, 2 gramy białka i 15 gramów tłuszczu,
- ponadto w jednym awokado znajdziemy 9 gramów węglowodanów, z czego 7 gramów to błonnik.
- awokado nie zawiera sodu, ma niską wartość tłuszczy nasyconych.
Chroni serce. Awokado właściwości
Awokado to bardzo dobre źródło potasu, dużo lepsze niż banany. W 100 gramach owocu znajduje się aż 14% dziennej zalecanej ilości tego pierwiastka. Jedzenie awokado pozwala obniżyć ciśnienie krwi, zbyt wysoka jego wartość może prowadzić do zawałów i udarów. Stanowi główną przyczynę przedwczesnej śmierci.
Awokado to najlepsze źródło tłuszczu, zawiera kwas oleinowy, będący jednonienasyconym kwasem tłuszczowej – doskonały wybór zdrowotny dla serca. Wykazano, że składnik ten zmniejsza stan zapalny, może też znacząco minimalizować ryzyko wystąpienia nowotworu.
Awokado i prawidłowa waga
Jedząc awokado, dostarczamy też cennego błonnika, który zapewnia sytość i gwarantuje szybsze trawienie (bez wzdęć i zaparć). Pozwala uniknąć zgubnego podjadania i jego skutków. Poza tym wysoka zawartość błonnika sprzyja stabilizacji poziomu cukru we krwi, chroni przed jego gwałtownym wahaniem, co potęguje uczucie głodu. Jedno z badań pokazało, że osoby jedzące awokado z posiłkiem czuły się o 23% bardziej nasycone i odczuwały o 28% mniejsze łaknienie w ciągu następnych 5 godzin w stosunku do osób, które nie spożywały awokado.
Awokado zawiera zarówno rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny błonnik. 25% błonnika jest rozpuszczalna, 75% nierozpuszczalna.
Awokado na lepszy wzrok
Awokado pomaga wzmocnić wzrok i chroni przed jego wadami. To dlatego, że zawiera luteinę i zeaksantynę – przeciwutleniacze, chroniące delikatną gałkę oczną. Włączenie awokado do diety może ochronić oczy przed przedwczesnym starzeniem.
Jedz awokado. Będziesz zdrowsza/y!
Podczas jednego z badań przeanalizowano 17 567 osób. Okazało się, że osoby jedzące awokado są dużo zdrowsze niż osoby niejedzące tego owocu.
Osoby jedzące awokado miały niższą wagę, a także niższy obwód talii. Były też mniej narażone na zespół metaboliczny i jego konsekwencje – choroby serca, cukrzycę i przedwczesną śmierć.
Poza tym awokado w diecie pozwala na zwiększenie wchłaniania witamin i cennych składników odżywczych. Co ciekawe, badania przeprowadzono w laboratorium dały obiecujące informacje na temat potencjalnego antynowotworowego działania awokado. Jednak temat ten wymaga dodatkowego sprawdzenia i opracowania.
Komentarze