Paulina- jestem studentka 3 roku położnictwa na Collegium Medicum w Bydgoszczy. Kierunek wybrałam z przypadku, ale zanim się zorientowałam, położnictwo stało się moją pasją. W przyszłości chciałabym pracować na sali porodowej. Moim marzeniem jest, aby każda kobieta traktowała swój poród i macierzyństwo jako najpiękniejszy okres w swoim życiu. Mam nadzieje, ze napisane przeze mnie artykuły pomogą przyszłym i młodym mamom, poradzić sobie z nową sytuacją, w której się znalazły.
Nawał pokarmu to wciąż problem, z którym zmaga się prawie każda kobieta po urodzeniu dziecka. W związku z szybkimi wypisami ze szpitala, młode mamy muszą radzić sobie z przepełnieniem piersi same. Wiele z nich nie do końca wie, jak zmniejszyć …
Każda przyszła mama nie może się doczekać terminu porodu. Niecierpliwość pogłębia się wtedy, kiedy termin porodu minął, a maluszek nawet nie myśli o przywitaniu swoich rodziców na świecie. Indukcja porodu jest sposobem?
Zniesienie bólu bardzo często sprawia, że rodzące (zwłaszcza rodzące pierwszy raz), nie czując bólu, nie wiedzą na jakim etapie porodu się znajdują i nie mają odruchu parcia. Dlatego często porody kończy cesarskie cięcie. Czytaj dalej →
Wiele kobiet w ciąży przechodzi ten sam dylemat – czy rodzić wspólnie ze „swoją” położną, czy pozostać przy opiece zagwarantowanej przez NFZ? Często ciężarne nie wyobrażają sobie bowiem porodu bez tej jednej, jedynej, polecanej przez przyjaciółki osoby. Czy na pewno …
Kiedy dowiedziałam się, że na poczcie czeka na mnie przesyłka z książką Iny May Gaskin, poszłam po nią najszybciej jak to było możliwe. Chęć przeczytania książki była tak silna, że paczkę rozpakowałam już na ulicy. Po przeczytaniu kilku pierwszych stron, …
Nacięcie krocza to temat kontrowersyjny, ale „ na czasie”. Według Światowej Organizacji Zdrowia, nacięcie krocza niezbędne jest w około 5-20% przypadków porodów. Realia polskich porodówek są przerażające, jednakże z roku na rok jest coraz lepiej. Dowiedzmy się zatem więcej na …
Plan porodu to zapis Twoich oczekiwań odnośnie tego, jak chcesz, aby wyglądał Twój poród. Plan porodu to dokument, w którym zapisane jest, na jakie czynności podczas porodu wyrażasz zgodę, jakich wolałabyś unikać, a także jak chciałabyś urodzić dziecko. Dokument ten …
Prawidłowa pielęgnacja pępka wymaga od rodziców dużo pracy i uwagi. Bardzo ważne jest jednak to, aby o pępek dbać. Nieprawidłowa pielęgnacja może natomiast doprowadzić do zakażeń i wielu powikłań.
Każda z nas, już od najmłodszych lat posiada swoją położną rodzinną. Wybór położnej odbywa się na takich samych zasadach, jak wybór lekarza i pielęgniarki POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej). Wypełniając druk wyboru położnej rodzinnej objęte jesteśmy opieką od urodzenia, aż do …
Starożytni Egipcjanie, Hebrajczycy, Persowie, Grecy i Chińczycy uznawali zanurzenie w wodzie jako jedną z najstarszych metod leczniczych. Porody do wody znane były już wiele lat temu. W spokojnych wodach u wybrzeży Australii kobiety zanurzały się w oceanie, po czym rodziły …
W sposób idealny i bezproblemowy odstawienie od piersi odbywa się, gdy u matki i dziecka potrzeba ta wystąpi w tym samym czasie. Zdarza się, że dzieci same „odstawiają się” od piersi około 9 miesiąca życia. Bywa jednak, że dzieje się …
Pokarm kobiecy to najlepszy dar, jaki młoda mama może przekazać swojemu maleństwu. Nie bez powodu na świecie powstają „banki pokarmu kobiecego”, i co ważne, cieszą się one dużym powodzeniem. W tym artykule chciałabym wytłumaczyć, dlaczego warto karmić piersią i jak …
Moment, w którym mama po raz pierwszy obejmuje swoje nowonarodzone dziecko jest chyba najbardziej wzruszającą chwilą na Sali porodowej. Najważniejszą potrzebą noworodka i kobiety zaraz po porodzie jest bliski i nieprzerwany kontakt „skóra do skóry”. Ma on ogromne znaczenie dla …
W zamierzchłych czasach rodzące skazane były na bolesny poród, co więcej ból porodowy traktowany był jako kara i brzemię ciążące na kobiecie za grzechy popełnione przez Ewę. Przeświadczenie to było tak silne, że osoby asystujące przy porodach i próbujące pomóc …