Nina

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

tygodniowe dziecko

Tygodniowe dziecko – wygląd, zachowanie, potrzeby

komentarzy: 0

Narodziny dziecka są wyjątkowym wydarzeniem w życiu całej rodziny. Szczególne emocje budzą pierwsze dni życia noworodka. Właśnie wtedy wszyscy uczą się opieki nad małym członkiem rodziny i przyzwyczajają się do nowych zwyczajów.  Z każdym dniem pielęgnacja noworodka staje się łatwiejsza …

Nina
co potrafi miesięczne niemowlę

Co potrafi miesięczne dziecko? Sprawdź!

komentarzy: 0

Pierwszy miesiąc życia dziecka mija bardzo szybko. Równie szybko postępuje w tym czasie rozwój niemowlaka. To okres, w którym maluch jest prawie całkowicie zależny od swoich opiekunów. Mama i tata bacznie obserwują, jak dziecko zmienia się i rośnie z dnia …

Nina
dieta siedmiomiesięcznego dziecka

Dieta siedmiomiesięcznego dziecka – to ważne!

komentarzy: 0

Dieta niemowlęcia nie powinna opierać się tylko i wyłącznie na mleku naturalnym lub modyfikowanym i po ukończeniu 4 miesiąca życia może być rozszerzana. Nowe produkty, według opinii specjalistów, powinny zacząć być wprowadzane między 17 a 26 tygodniem życia. W 7 …

Nina
ciąża po 40

Dziecko po 40 (roku życia matki) – co na to medycyna?

komentarzy: 1

Życie w dzisiejszych czasach to bardzo często bycie w ciągłym biegu, pogoń za karierą, marzeniami i dobrobytem. Z tego powodu coraz więcej kobiet decyduje się na posiadanie dziecka w coraz to późniejszym wieku. Jak wynika z danych GUS z 2017 …

Nina

Co może jeść 4 miesięczne dziecko?

komentarzy: 0

Zaleca się, aby zdrowe maluchy były do 6 miesiąca życia karmione wyłącznie mlekiem matczynym. Nieco odmienny schemat żywienia dotyczy niemowląt przyjmujących pokarm modyfikowany lub modyfikowany i kobiecy jednocześnie. W tej drugiej grupie maluchów dopuszczalne jest bowiem rozpoczęcie wprowadzania pokarmów dodatkowych …

Nina
rumień nagły

Czy to rumień nagły? Popularna jak trzydniówka

komentarzy: 0

Choroby wieku dziecięcego to schorzenia, które występują głównie u dzieci i są charakterystyczne właśnie dla tego okresu życia. Do najbardziej popularnych należą m.in. ospa, świnka czy różyczka. Szacuje się jednak, że to rumień nagły jest najczęstszą infekcją wieku niemowlęcego i …

Nina
nadmierna potliwość u dziecka

Nadmierna potliwość u dziecka – przyczyny i leczenie

komentarzy: 0

Choć pocenie się jest naturalną reakcją organizmu, to jednak w wielu przypadkach może być ono kłopotliwe. Najbardziej odczuwają to osoby dotknięte problemem nadmiernej potliwości (hiperhydrozy), na którą według statystyk cierpi 2,8%populacji. Tak samo, jak dorosłych, dotyczy to także dzieci i …

Nina
wzdęcia u dziecka

Wzdęcia u dziecka – przyczyny i leczenie

komentarzy: 0

Wzdęcia są częstą dolegliwością, na którą według danych szacunkowych cierpi ponad 43% społeczeństwa. Choć w przeważającej mierze są to osoby między 25, a 39 rokiem życia, to jednak wzdęcia u dziecka też występują. Zastanówmy się zatem, jakie mogą być ich …

Nina

Jak przebiega zapłodnienie in vitro?

komentarzy: 0

Światowa organizacja zdrowia (WHO) uznała niepłodność za chorobę społeczną. Na całym świecie zmaga się z nią od 10 do nawet 18 procent populacji, co w skali naszego kraju daje nam około 1,5 miliona niepłodnych par. Dla części z nich jedynym …

Nina
Ile żyją plemniki?

Ile żyją plemniki? I kiedy może dojść do zapłodnienia?

komentarzy: 0

Plemniki to komórki płciowe produkowane w ciele mężczyzny. Po połączeniu z komórką jajową w procesie zapłodnienia tworzą zarodek, z którego rozwija się nowe życie. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się trochę więcej o plemnikach, ale boicie się zapytać – poszukajcie odpowiedzi w …

Nina
Magnez w ciąży

Magnez w ciąży – objawy niedoboru

komentarzy: 0

Magnez jest jednym z najważniejszych makroelementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Co ciekawe, jest on także niezwykle ważnym pierwiastkiem dla przyszłej mamy oraz rozwijającego się w jej łonie dziecka. Jaką rolę magnez odgrywa w organizmie ciężarnej i dlaczego jego …

Nina
stan podgorączkowy

O czym świadczy stan podgorączkowy? Unikaj tych błędów!

komentarzy: 1

Gorączka i stan podgorączkowy są fizjologicznymi reakcjami organizmu. Pomagają zwalczać między innymi chorobotwórcze patogeny. Choć to jedne z podstawowych mechanizmów obronnych, które stosuje nasze ciało, to jednak w większości przypadków, nie zawsze słusznie, próbujemy je zwalczać różnymi dostępnymi sposobami. Dzieje …

Nina
Kiedy do psychiatry dziecięcego?

Kiedy do psychiatry dziecięcego? O niepokojących danych

komentarzy: 0

Coraz więcej mówi się dzisiaj o problemach związanych ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Spowodowane jest to rosnącą świadomością dotyczącą ludzkiej psychiki oraz zaburzeń. Ale przede wszystkim problemami w rodzinie i w szkole, których doświadcza dziecko. W przypadku młodych pacjentów …

Nina
rumień wędrujący

Rumień wędrujący u dziecka – czy wiesz, jak wygląda?

komentarzy: 0

Rumień wędrujący jest zmianą skórną najczęściej kojarzoną z boreliozą – chorobą zakaźną przenoszoną przez kleszcze. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest on najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby.  Jego szczególny, wyróżniający się na tle innych zmian skórnych. Jego wygląd powoduje, że …

Nina
Jak bezpiecznie wyciągnąć drzazgę?

Jak bezpiecznie wyciągnąć drzazgę? I dlaczego trzeba to zrobić?

komentarzy: 0

Wbite drzazgi to bardzo uciążliwy i bolesny problem, z którym chyba każdy z nas miał już choć raz w życiu styczność. Szczególnie narażone na tego typu urazy są dzieci, które bardzo często bawią się drewnianymi przedmiotami lub gałązkami oraz biegają …

Nina
skaza białkowa u dzieci

Skaza białkowa u dzieci – problem do opanowania?

komentarzy: 0

Alergia na białka mleka krowiego, popularnie zwana skazą białkową, to nietolerancja pokarmowa, na którą cierpi w Polsce 5-9% dzieci. Jak objawia się skaza białkowa u dzieci? Czy da się jej zapobiec i jak ją leczyć? Przeczytaj! Czym jest skaza białkowa …

Nina
Salmonella i salmonelloza

Salmonella i salmonelloza – jak się przed nią chronić

komentarzy: 0

Zapewne każdy z nas choć raz w życiu cierpiał na nieżyt żołądkowo-jelitowy i wie, że naprawdę nie jest to nic przyjemnego. Niewiele osób zdaje jednak sobie sprawę z tego, że dość częstą przyczyną tego stanu jest tak zwana salmonelloza, czyli …

Nina
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

komentarzy: 0

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – tę nazwę słyszał w swoim życiu chyba każdy. W wielu z nas budzi ona zapewne całkowicie uzasadniony strach. Aby jednak lepiej zrozumieć, czym jest ZOMR i w razie konieczności być przygotowanym na to, żeby się z …

Nina
niedoczynność tarczycy w ciąży

Niedoczynność tarczycy w ciąży. Rozpoznanie i leczenie

komentarzy: 0

Niedoczynność tarczycy jest najczęściej stwierdzanym zaburzeniem dotyczącym funkcji hormonalnej tarczycy i dotyczy ok. 5% kobiet oraz 1% mężczyzn w społeczeństwie polskim. Ryzyko zachorowania wzrasta co prawda z wiekiem, jednak chorują na nią także coraz częściej ludzie młodzi, a także dzieci. …

Nina
zatrucie ciążowe

Zatrucie ciążowe- objawy, które trzeba znać

komentarzy: 0

Stan przedrzucawkowy nazywany był dawniej zatruciem ciążowym lub EPH-gestozą. Jest to ciężkie, zagrażające życiu matki schorzenie. Stanowi przyczynę około 14% zgonów ciężarnych na całym świecie. Jest niebezpieczne dla płodu, dotyczy blisko 2-15% ciąż. Tak duża częstość występowania, nie wiąże się …

Nina