Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.
Choć pocenie się jest naturalną reakcją organizmu, to jednak w wielu przypadkach może być ono kłopotliwe. Najbardziej odczuwają to osoby dotknięte problemem nadmiernej potliwości (hiperhydrozy), na którą według statystyk cierpi 2,8%populacji. Tak samo, jak dorosłych, dotyczy to także dzieci i …
Wzdęcia są częstą dolegliwością, na którą według danych szacunkowych cierpi ponad 43% społeczeństwa. Choć w przeważającej mierze są to osoby między 25, a 39 rokiem życia, to jednak wzdęcia u dziecka też występują. Zastanówmy się zatem, jakie mogą być ich …
Światowa organizacja zdrowia (WHO) uznała niepłodność za chorobę społeczną. Na całym świecie zmaga się z nią od 10 do nawet 18 procent populacji, co w skali naszego kraju daje nam około 1,5 miliona niepłodnych par. Dla części z nich jedynym …
Plemniki to komórki płciowe produkowane w ciele mężczyzny. Po połączeniu z komórką jajową w procesie zapłodnienia tworzą zarodek, z którego rozwija się nowe życie. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się trochę więcej o plemnikach, ale boicie się zapytać – poszukajcie odpowiedzi w …
Magnez jest jednym z najważniejszych makroelementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Co ciekawe, jest on także niezwykle ważnym pierwiastkiem dla przyszłej mamy oraz rozwijającego się w jej łonie dziecka. Jaką rolę magnez odgrywa w organizmie ciężarnej i dlaczego jego …
Gorączka i stan podgorączkowy są fizjologicznymi reakcjami organizmu. Pomagają zwalczać między innymi chorobotwórcze patogeny. Choć to jedne z podstawowych mechanizmów obronnych, które stosuje nasze ciało, to jednak w większości przypadków, nie zawsze słusznie, próbujemy je zwalczać różnymi dostępnymi sposobami. Dzieje …
Coraz więcej mówi się dzisiaj o problemach związanych ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Spowodowane jest to rosnącą świadomością dotyczącą ludzkiej psychiki oraz zaburzeń. Ale przede wszystkim problemami w rodzinie i w szkole, których doświadcza dziecko. W przypadku młodych pacjentów …
Rumień wędrujący jest zmianą skórną najczęściej kojarzoną z boreliozą – chorobą zakaźną przenoszoną przez kleszcze. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest on najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby. Jego szczególny, wyróżniający się na tle innych zmian skórnych. Jego wygląd powoduje, że …
Wbite drzazgi to bardzo uciążliwy i bolesny problem, z którym chyba każdy z nas miał już choć raz w życiu styczność. Szczególnie narażone na tego typu urazy są dzieci, które bardzo często bawią się drewnianymi przedmiotami lub gałązkami oraz biegają …
Alergia na białka mleka krowiego, popularnie zwana skazą białkową, to nietolerancja pokarmowa, na którą cierpi w Polsce 5-9% dzieci. Jak objawia się skaza białkowa u dzieci? Czy da się jej zapobiec i jak ją leczyć? Przeczytaj! Czym jest skaza białkowa …
Zapewne każdy z nas choć raz w życiu cierpiał na nieżyt żołądkowo-jelitowy i wie, że naprawdę nie jest to nic przyjemnego. Niewiele osób zdaje jednak sobie sprawę z tego, że dość częstą przyczyną tego stanu jest tak zwana salmonelloza, czyli …
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – tę nazwę słyszał w swoim życiu chyba każdy. W wielu z nas budzi ona zapewne całkowicie uzasadniony strach. Aby jednak lepiej zrozumieć, czym jest ZOMR i w razie konieczności być przygotowanym na to, żeby się z …
Niedoczynność tarczycy jest najczęściej stwierdzanym zaburzeniem dotyczącym funkcji hormonalnej tarczycy i dotyczy ok. 5% kobiet oraz 1% mężczyzn w społeczeństwie polskim. Ryzyko zachorowania wzrasta co prawda z wiekiem, jednak chorują na nią także coraz częściej ludzie młodzi, a także dzieci. …
Stan przedrzucawkowy nazywany był dawniej zatruciem ciążowym lub EPH-gestozą. Jest to ciężkie, zagrażające życiu matki schorzenie. Stanowi przyczynę około 14% zgonów ciężarnych na całym świecie. Jest niebezpieczne dla płodu, dotyczy blisko 2-15% ciąż. Tak duża częstość występowania, nie wiąże się …
Drgawki (kompulsje) są bardzo niepokojącym objawem. Mogą świadczyć o wielu różnych patologiach toczących się w organizmie malucha. Większość z nich ma na szczęście charakter łagodny i przemijający (między innymi drgawki gorączkowe). W części przypadków jednak ich wystąpienie może również świadczyć …
Urazy głowy są jednymi z częstszych przyczyn zgłaszania się rodziców z dziećmi do szpitala, a także hospitalizacji najmłodszych dzieci. W Polsce jest to ponad 40 000 przypadków rocznie. Z tego wynika, że najprawdopodobniej każdy z rodziców prędzej czy później będzie …
Padaczka u dzieci występuje rzadko, w społeczeństwie u 1% osób. Najczęściej choroba ta kojarzona jest z napadami drgawkowymi. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy napad drgawkowy jest oznaką choroby. A także, że padaczka u dziecka może objawiać się również w …
Ciąża to dla wielu przyszłych mam czas radosnego oczekiwania na przyjście na świat rozwijającego się w jej łonie maluszka, przepełniony mnóstwem przygotowań i planów na wspólną przyszłość. Czasami jednak ten szczęśliwy i ekscytujący okres może zakłócić nagłe wystąpienie niepokojących objawów. …
Każda przyszła mama pragnie jak najlepiej dbać o bezpieczeństwo swojego wyczekiwanego maleństwa, lecz aby to osiągnąć musi zadbać również o własne bezpieczeństwo. Jednym z potencjalnych zagrożeń dla rozwijającego się w łonie matki maluszka są infekcje, które w niektórych przypadkach mogą …
Infekcje, przeziębienie czy ból głowy to dla spodziewającej się dziecka kobiety prawdziwie uciążliwy problem. Po pierwsze dzieje się tak, z uwagi na często towarzyszące ciąży uczucie osłabienia, a po drugie przez fakt ograniczonych możliwości stosowania środków farmakologicznych u przyszłych mam. …