Kamil

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Biegunka podróżnych

Biegunka podróżnych

komentarzy: 0

Biegunka podróżnych jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych osób podróżujących poza granice swojego kraju. Szacuje się, iż każdego roku zapada na nią blisko 40 milionów osób. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest zależne od wielu czynników takich, jak państwo docelowe, pora roku, …

Kamil
Zaburzenia snu u dzieci

Zaburzenia snu u dzieci

komentarzy: 0

Odpowiednia długość i jakość snu są niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania dziecka bez względu na jego wiek. Różnego rodzaju jego nieprawidłowości negatywnie wpływają na stan zdrowia i inne aspekty życia malucha. Stąd też tak ważne jest, aby wszelkie zaburzenia …

Kamil
Jakie kasze dla niemowlaka?

Jakie kasze dla niemowlaka?

komentarzy: 0

Światowa organizacja zdrowia (WHO) zaleca, aby mleko matczyne było jedynym pokarmem dla niemowlaków w pierwszym półroczu ich życia (minimum do 4 miesiąca). Rekomendacją na kolejne miesiące jest stopniowe rozszerzanie diety malucha i kontynuowanie karmienia piersią (nawet do 1-2 roku życia).  …

Kamil
Zespół Alporta

Zespół Alporta

komentarzy: 0

Zespół Alporta to uwarunkowane genetycznie i postępujące schorzenie nerek, które może prowadzić do przewlekłej niewydolności tego narządu (PNN) i często współwystępuje z zaburzeniami słuchu oraz wzroku. Choroba jest bardzo rzadka i występuje u około 1 na 10000 żywo urodzonych dzieci …

Kamil
badanie tomografii kompputerowej

Na czym polega badanie tomografii komputerowej i jak przygotować do niego dziecko?

komentarzy: 0

Tomografia komputerowa (TK) jest oprócz klasycznych zdjęć RTG i badania USG podstawową metodą obrazowania w polskich szpitalach oraz ambulatoryjnym lecznictwie specjalistycznym. Pomimo powszechności wykorzystania tej techniki i ciągłego wzrostu jej dostępności u wielu osób wzbudza ona strach i lęk wynikający …

Kamil
meningkokowe zapalenie mózgu

Meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

komentarzy: 0

Meningokoki to jedne z najpowszechniejszych i zarazem najgroźniejszych bakterii wywołujących zakażenia u dzieci w najmłodszych grupach wiekowych. Szacuje się, że nawet 10% całego społeczeństwa jest nosicielami meningokoków, a w zamkniętych środowiskach (na przykład żłobki) odsetek ten sięga nawet 80%. Neisseria …

Kamil
rdzeniak zarodkowy

Rdzeniak zarodkowy-najczęstszy nowotwór ośrodkowego układu nerwowego

komentarzy: 0

Rdzeniak zarodkowy (łac. medulloblastoma) jest najczęściej występującym, pierwotnym nowotworem złośliwym ośrodkowego układu nerwowego u dzieci. W 70% przypadków dotyczy pacjentów do 16. roku życia i stanowi około 20% wszystkich guzów mózgu stwierdzanych u najmłodszych pacjentów. Częstość jego występowania jest szacowana …

Kamil
zakażenie H.Pyroli u dzieci

Zakażenie H. pylori u dzieci – jak się objawia i jak leczyć?

komentarzy: 0

H. pylori jest bakterią atakującą błonę śluzową żołądka i będącą istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wrzodowej. Szacuje się, iż zakażone jest nią od 25 do nawet ponad 70% populacji. Zatem, czym właściwie jest zakażenia H. pylori u dzieci? Jakie są …

Kamil

Ile powinien jeść noworodek? Kilka ważnych informacji

komentarzy: 0

Karmienie noworodka wcale nie jest tak prostą sprawą, jak może się początkowo wydawać. Największe trudności w opiece rodzice napotykają zwykle przy swoim pierwszym dziecku. Ich niepewność potęgowana jest dodatkowo sprzecznymi informacjami, które napływają do nich z różnych poradników, internetu, od …

Kamil
glejaki u dzieci

Glejaki u dzieci – jak się objawiają i jak je leczyć?

komentarzy: 0

W naszym kraju każdego roku notuje się około 200-250 nowych przypadków nowotworów mózgu w populacji dzieci do 14. roku życia (częściej występują jedynie białaczki). Jednocześnie, guzy te stanowią trzecią przyczynę zgonów w grupie wiekowej do 16. roku życia i pierwszą …

Kamil
usg

Na czym polega badanie ultrasonograficzne i jak przygotować do niego dziecko?

komentarzy: 0

Badanie ultrasonograficzne (USG) jest całkowicie bezinwazyjną, bezbolesną i bezpieczną dla zdrowia metodą obrazowania tkanek. Jego wykonanie jest często pierwszym etapem diagnostyki i pozwala na wykrycie wielu groźnych dla zdrowia i życia chorób. Zatem, na czym polega badanie ultrasonograficzne i jak …

Kamil
ukąszenie pająka

Ukąszenie pająka – z czym może się wiązać? Jak sobie radzić?

komentarzy: 0

W naszym kraju jest spotykanych naturalnie około 800 gatunków pająków. Zdecydowana większość z nich jest dla ludzi zupełnie niegroźna, a ich ukąszenie wywołuje jedynie miejscową reakcję skórną. Odrębny temat stanowią coraz częściej hodowane w naszych domach pająki egzotyczne, których jad …

Kamil

Guz Wilmsa – najczęstszy nowotwór nerek u dzieci

komentarzy: 0

Guz Wilmsa, inaczej nefroblastoma, nerczak zarodkowy lub płodowy, jest najczęstszym nowotworem nerek w populacji pediatrycznej. Szacuje się, że stanowi on aż 97% nowotworów tego narządu oraz około 8% złośliwych nowotworów u dzieci. W Polsce rozpoznawanych jest około 70-80 nowych przypadków …

Kamil
witamina D

Po czym poznać, że dziecko ma niedobory witaminy D?

komentarzy: 3

Ostatnie lata przyniosły znaczny wzrost świadomości rodziców oraz lekarzy na temat roli witaminy D w prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży. Niestety, zwłaszcza w kulturze masowej, pojawiło się również wiele błędnych informacji o charakterze marketingowym, nakierowanych na zwiększenie sprzedaży różnego rodzaju …

Kamil

Krostki u noworodka – co oznaczają i czy są groźne?

komentarzy: 0

Krostki, pęcherzyki, czy też niewielkie nadżerki są często obserwowanymi u najmłodszych maluchów objawami różnych chorób. Część z nich ma charakter łagodny, samoograniczający i niewymagający leczenia. Inne natomiast mogą być wskazaniem do pilnej wizyty u lekarza i wdrożenia odpowiedniej terapii. Zatem, …

Kamil

Podstawowe badania, które może zlecić lekarz rodzinny

komentarzy: 0

Lekarze rodzinni i pediatrzy przyjmujący w przychodniach POZ mogą zlecać swoim pacjentom nieodpłatnie jedynie te badania, które są wyszczególnione w wykazie NFZ. Oczywiście, mogą oni zalecić również wykonanie innych oznaczeń. Należy jednak pamiętać, iż koszt tych badań pokrywa chory z …

Kamil
zatrucie pokarmowe u dziecka

Zatrucie pokarmowe u dziecka – jak się objawia i jak łagodzić?

komentarzy: 0

Zatrucie pokarmowe to ostro przebiegający zespół objawów żołądkowo-jelitowych spowodowany głównie spożyciem bakterii lub ich toksyn znajdujących się w jedzeniu. W naszym kraju każdego roku do Sanepidu zgłaszanych jest około 20 tysięcy nowych przypadków. Dominującym czynnikiem etiologicznym jest Salmonella, która odpowiada …

Kamil
choroba Dukesa

Choroba Dukesa – jak się objawia i jak ją leczyć?

komentarzy: 0

Choroba Dukesa zwana również chorobą czwartą, czy też chorobą Filatova-Dukesa jest infekcją wysypkową występującą typowo u dzieci w wieku szkolnym. Wielu naukowców jest zdania, iż schorzenie to nie jest odrębną jednostką chorobową, a jedynie postacią szkarlatyny lub różyczki. Zatem, jak …

Kamil