Atopowe zapalenie skóry w ciąży

Atopowe zapalenie skóry (egzema) to choroba o podłożu genetycznym, u której podstaw leży nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna. Dermatolodzy szacują, że egzema dotyczy już około 15% społeczeństwa.

Skóra przy AZS jest sucha, podatna na podrażnienia i swędzi. Niestety ciąża nie leczy tego typu problemów. Często dodatkowo pogarsza stan cery. Swędzenie i pieczenie w okresie oczekiwania na dziecko może stać się wręcz nie do zniesienia. W nielicznych przypadkach kondycja skóry może się poprawić. Do dermatologów zgłaszają się też ciężarne, które objawy AZS po raz pierwszy obserwują u siebie właśnie w ciąży. Wniosek jest jasny: nie ma reguły.

Czy można coś z tym zrobić?

Leki na AZS w ciąży

iStock_000006401748XSmallNa szczęście w ciąży można używać umiarkowanych ilości kremów i maści z hydrokortyzonem. Ponadto również pod kontrolą lekarza można stosować leki antyhistaminowe. Niestety lepiej unikać cyklosporyny. Podobnie jak niektórych antybiotyków, których nie zaleca się kobietom spodziewającym się dziecka.

Każdorazowo dobrze skonsultować się z lekarzem, zanim zastosujemy jakąś maść lub lek w ciąży.

Nie zbadano wpływu nowych leków (takich jak Protopic i Elidel) w trakcie ciąży, dlatego raczej nie zaleca się ich stosowania w tym szczególnym okresie, bo korzyści mogą być znacznie mniejsze niż ryzyko dla rozwoju płodu.

Leczenie azotopowego zapalenia skóry w ciąży

Zmiany towarzyszące azotopowemu zapaleniu skóry mogą mieć łagodniejszą formę, jeśli zastosujemy się do pewnych wskazówek, mających na cele działanie profilaktyczne:

 • ulgę mogą przynieść zimne kompresy,
 • warto ograniczyć kontakt ze środkami potencjalnie szkodliwymi: środkami piorącymi, mydłem, środkami czystości, płynami do kąpieli, perfumami, wełną, martwym naskórkiem zwierząt, roślinami, sokami z owoców,
 • często nawilżaj skórę, szczególnie po kąpieli,
 • unikają gorących kąpieli w ciąży,
 • staraj się nie przegrzewać organizmu,
 • unikaj sytuacji, w których mogłabyś się mocno spocić – oczywiście w ciąży przyszłym mamom jest zazwyczaj gorąco, jednak możesz poprawić sytuację swojej skóry, nosząc luźną, bawełną odzież, unikając szorstkich, sztucznych materiałów i gorących pomieszczeń.
 • unikaj stresu, zachowaj spokój, stres może pogarszać stan skóry. Dlatego gdy czujesz, że zaraz wpadniesz w panikę lub Twój nastrój pogorszy się, weź kilka głębokich oddechów.

Niestety skłonności do azotopowego zapalenia skóry są dziedziczne, dlatego Twoje dziecko też może mieć problem z AZS. Jeśli to tylko możliwe, karm piersią. Badania jasno wskazują, że co najmniej 6 miesięczne wyłączne karmienie piersią pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia AZS.

Opracowano na podstawie
„W oczekiwaniu na dziecko” Heidi Murkoff, Sharon Mazel
„Ciąża tydzień po tygodniu” Annetten Nolden
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Aga Aga

  Z silnymi lekami na azs w ciąży lepiej nie ryzykować. Bezpieczniej będzie unikać czynników nasilających objawy azs a wiec profilaktyka i oczywiście dobra pielegnacja skóry. Kąpiel z dodatkiem emolientów po kąpieli nawilżanie skóry . Jeśli chodzi o ubrania to koniecznie trzeba zakładać odzież z bawełny i nie za ciepło żeby się nie przegrzewać. Do tego przydałaby się też dobra dieta bogata w owoce, warzywa a wiec witaminy. Dobrym rozawiązanie też będzie probiotyk dla alergików Latopic- z jednej strony będzie agodził objawy azs a z drugiej będzie pozytywnie wpływał na dziecko.

 2. Atopowe zapalenie skory Atopowe zapalenie skory

  AZOTOpowe?!?!?!?!?! Helllo!

 3. skwalen skwalen

  Mialam AZS w ciąży, które szczególnie upodobało sobie boki, miejsca pod piersiami, okolice kostek i dłonie. Bolało, swędziało, skóra pękała – myślałam, że zwariuje, zwłaszcza latem kiedy dochodziły do tego wysokie temperatury i pocenie się. Pomogły 3 rzeczy: kąpiele w krochmalu, Linomag i Dermaveel.

 4. Ewelina Ewelina

  Witam. Mam pytanie co do hydrokoryzonu ale w kroplach. Moze ktoś mi podpowie? Jestem w 13 tygodniu ciąży i lekarz przepisal mi krople Softacort do oka, ktore w swoim składzie zawierają ten steryd. Czy są one bezpieczne? Dodam że mam początki zapalenia błony naczyniowej. Nie wiem co robić.