Atopia, alergia, atopowe zapalanie skóry – czy to to samo?

Alergia – choroba przewlekła?

Objawy alergii są odczuwalne przez całe życie, znacznie obniżając jego jakość. Dlatego choroby alergiczne powinny być oficjalnie uznane za choroby przewlekłe. Zmuszają one chorych do częstych wizyt lekarskich oraz niejednokrotnie są przyczyną hospitalizacji, powodują absencję szkolną u dzieci, uniemożliwiają wykonywanie pracy przez dorosłych, mają wpływ na funkcjonowanie całych rodzin. Mogą prowadzić do wykluczenia społecznego.

Stosowanie leków i szczególna dbałość o stan chorego, unikanie alergenów i dostosowanie warunków mieszkaniowych do stanu zdrowia wiążą się ze znacznymi wydatkami po stronie pacjenta i jego rodziny. To wszystko powoduje stres, który często nasila natężenie objawów chorób, uznanych za schorzenia o dużym czynniku psychosomatycznym.

Czym jest marsz alergiczny?

W odniesieniu do chorób o podłożu alergicznym/atopowym lekarze stosują pojęcie „marsz alergiczny” – przebieg chorób alergicznych w dzieciństwie zwykle charakteryzuje się następowaniem po sobie i zmianą objawów wraz z wiekiem: od alergii pokarmowej i AZS do alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek oraz astmy oskrzelowej.

Jednocześnie zazwyczaj mija uczulenie na alergeny pokarmowe, nasila się uczulenie na alergeny wziewne. Niektórzy lekarze
uznają też, że u pacjentów ze stwierdzoną atopią mogą się w późniejszym wieku rozwijać inne wewnętrzne stany zapalne o podłożu immunologicznym.

Dla państwa szczególnie kosztochłonne jest leczenie astmy oskrzelowej, której można by uniknąć, ograniczając rozwój „marszu alergicznego”. Co prawda, nie ma obecnie idealnej recepty na to, by do tego nie dopuścić, jednak w wielu przypadkach, w dużym stopniu się to udaje.

Wymaga to konsekwentnych działań od czasu pierwszych manifestacji atopii, najczęściej w dzieciństwie.

Jak zapobiegać chorobom o podłożu atopowym?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca trzystopniową profilaktykę chorób o podłożu atopowym:

 1. niedopuszczenie do alergizacji, na którą najbardziej podatne są niemowlęta,
 2. działania w kierunku zahamowania lub modyfikacji przebiegu „marszu alergicznego”,
 3. odpowiednie leczenie przez całe życie, kontrolowanie stopnia nasilenia choroby przez pacjentów.

Choć dowiedziono, że ryzyko pojawienia się chorób o podłożu atopowym jest większe u dzieci, których rodzic lub rodzice są atopikami, w postępowaniu klinicznym nie ma skutecznej metody identyfikacji atopii u noworodków. Są one dopiero w fazie badań. 

W związku z tym działania edukacyjne powinny obejmować najlepiej szeroką populację dzieci do 2 roku życia i muszą być związane ze szczególną edukacją kobiet w ciąży, wspieraniem młodych matek, szkoleniem pediatrów i położnych oraz prowadzeniem szeroko zakrojonej akcji informacyjnej, zwracającej uwagę na istotę problemu.

Objawy AZS

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą, nawracającą chorobą zapalną skóry. Jego objawami są suchy, łuszczący się naskórek, zaczerwienienie i obrzęk, świąd oraz pieczenie skóry. Całkowite wyleczenie tej niezakaźnej choroby jest na razie niemożliwe – chory odczuwa jej skutki przez całe życie, nie jest też ostatecznie rozpoznana przyczyna tej choroby.

Przyjmuje się, że atopowe zapalenie skóry odgrywa kluczową rolę w procesie marszu alergicznego. AZS jest często pierwszą manifestacją atopii i rozwija się najczęściej w wieku niemowlęcym. Większość przypadków rozpoznawanych jest w pierwszych dwóch latach życia.

U 90-95% pacjentów samoistnie dochodzi do remisji jeszcze w dzieciństwie lub najpóźniej pod koniec okresu dojrzewania, niemniej jednak coraz częściej obserwuje się późny początek (po 18 roku życia) lub poważne nawroty choroby w wieku dojrzałym (około 35 roku życia i później).

Jednak nawet u osób, u których AZS uległo remisji, problem często nie znika, gdyż wiele z nich w późniejszym wieku cierpi z powodu innych chorób o podłożu atopowym.

Skóra osób z AZS, określana jako atopowa, różni się budową od skóry osób zdrowych:

 • obserwuje się m.in. niewystarczające dojrzewanie komórek naskórka (keratynocytów), brakuje w niej związków wiążących wodę i lipidów międzykomórkowych – spoiwa komórek. To powoduje, iż skóra atopowa nie pełni dobrze podstawowej funkcji skóry: bariery między organizmem a środowiskiem zewnętrznym. W porównaniu ze zdrową, taka skóra słabiej zapobiega parowaniu wody oraz łatwiej przepuszcza drobnoustroje i alergeny, jest bardzo sucha, mało elastyczna, nieprzyjemnie napięta, nadwrażliwa. To wszystko powoduje ogromny dyskomfort, który jest zwiększany przez bardzo nasilony świąd.
 • w czasie zaostrzenia AZS skóra chorego jest objęta permanentnym stanem zapalnym, który nasila trudne do opanowania drapanie. To znowu,z powodu urazów mechanicznych oraz ułatwiając nadkażenia bakteryjne i grzybicze, dodatkowoprowadzi do eskalacji stanu zapalnego.

Jak leczy się AZS?

Podstawą leczenia objawów AZS jest codzienna pielęgnacja skóry za pomocą emolientów, środków do mycia niezawierających mydeł oraz dermokosmetyków sprzedawanych w aptekach, produkowanych specjalnie dla osób ze skórą atopową, służących nawilżeniu jej, uzupełnieniu lipidów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. mama misi i tosi mama misi i tosi

  mój mąż jest atopikiem i młodsza córka (oboje: astma oskrzelowa, azs, alergia) u starszej córki azs i podejrzenie alergii.
  da się z tym żyć :P ale też wymaga to dużych zmian w życiu rodzinnym i tak naprawdę czasem mam wrażenie, że to walka z wiatrakami :(
  no ale jak to mówią co nas nie zabije to nas wzmocni

 2. Grazia Grazia

  Może to mieć charakter genetyczny czyli byc może atopie córki odziedziczyły po tacie. Nie wiem czy w tym przypadku tak jest że co nas nie zabije to nas wzmocni. Wiem jedno trzeba właściwie postępować i unikać wszelkich czynników które mogą nasilać dolegliwości. Trzeba unikać kontaktu z alergenami bo to zwykle jest przyczyną zaostrzeń. Wiem że nie zawsze jest to wyknalne ale trzeba się statać. JA np stouje LAtopic- probiotyk dla alergików który ma wspomagać uklad immunologiczny i pomagać aby alergenom trudniej było przedostać się do organizmu. Warto też dbać o zdrowy tryb życia- dieta, ruch itp

 3. Magda Magda

  Wydaje mi sie że im łagodniej bedziemy postepować z AZS tym lepiej. Należy unikać wszzelkich czynników nasilojacych objawy jak np pot, zimno. długotrwała kapiel itp. Trzeba skóre odpowiednio pielegnować. Czesto nawilżać skóre emolientami np Oailatum czy emolienty Latopic(krem do twarzuy, emulsja do ciał) szczególnie po kapielach. Aby nasze działanie było kpmpleksowe czyli skuteczne należy zadbać też o działanie od środka- czyli zdrowa dieta oraz probiotyki jak Latopic dla alergików.