Atopia, alergia, atopowe zapalanie skóry – czy to to samo?

Czy jak mam AZS, to zawsze mam alergię? Czy każdy z atopią ma AZS? Wiele osób stara się zrozumieć, co im właściwie dolega. Fundacja Alabaster i Fundacja Pokonać Alergię podjęły próbę odpowiedzi na te pytania.

Czym jest atopia, alergia atopowa i alergia?

alergiaAtopia to genetycznie uwarunkowany zespół zaburzeń układu odpornościowego, o czym świadczy występowanie chorób o tym podłożu u członków tej samej rodziny. Można powiedzieć, że jest to skłonność do alergii, dlatego, że nie zawsze ktoś, kto ma sprzyjający defekt genetyczny, ma objawy alergii atopowej. Chociaż główną rolę odgrywa predyspozycja genetyczna, jednak na jej pojawienie się i przebieg znaczny wpływ mają czynniki środowiskowe. Argumentem przemawiającym za tym stwierdzeniem jest gwałtownie zwiększająca się w ostatnich latach liczba alergików, co najprawdopodobniej jest związane z coraz silniejszym zanieczyszczeniem środowiska i miejskim stylem życia. Geny mamy podobne do naszych dziadków, jednak w ich pokoleniu znacznie mniej osób miało diagnozowaną alergię.

Alergia atopowa zawsze jest IgE-zależna, co oznacza, że we krwi osób z atopią znajdują się immunoglobuliny E w wysokim stężeniu. Atopowy stan zapalny może rozwinąć się w różnych narządach, dlatego atopowa może być:

 • pokrzywka (kilka % przypadków),
 • atopowe zapalenie skóry(AZS; do 50 % przypadków) oraz
 • astma,
 • zapalenie spojówek,
 • zapalenie oskrzeli,
 • nieżyt nosa, gardła, uszu, czy zatok (do kilkudziesięciu % przypadków).

Alergia to dużo szersze pojęcie. Poza alergią atopową, związaną z występowaniem przeciwciał IgE, występują inne mechanizmy alergiczne – alergia komórkowa, zależna od limfocytóww T oraz reakcja cytotoksyczna i reakcja przeciwko krążącym kompleksom
immunologicznym. Należy pamiętać, że duża część alergii nie jest IgE-zależnych (czyli atopowych).

Jednym z przykładów alergii niezależnej od przeciwciał typu IgE jest skórna alergia kontaktowa.

Diagnostyka alergii opiera się przede wszystkim na wywiadzie lekarskim.

W przypadku wielu reakcji istnieje możliwość potwierdzenia alergii testami laboratoryjnymi. Niestety, testy te są dostępne w praktyce klinicznej jedynie dla niektórych alergii zależnych od przeciwciał IgE. W przypadku uczuleń kontaktowych istnieje możliwość przeprowadzenia testów diagnostycznych na skórze pacjenta (tzw. testy płatkowe). W bardzo wyjątkowych przypadkach mogą być przeprowadzane tzw. testy prowokacyjne, polegające na celowej ekspozycji pacjenta na substancję podejrzaną o wywołanie alergii, ale tylko pod ścisłym nadzorem lekarza.

Podsumowując, atopia to genetycznie uwarunkowana skłonność do alergii, która pojawia się po tzw. alergizacji, czyli uwrażliwieniu układu immunologicznego na alergen. Niemniej, należy pamiętać, że u wielu osób, u których zaobserwowano pozytywny wynik testów alergicznych, nie dochodzi do rozwinięcia się objawów, natomiast o alergii jako chorobie mówimy wtedy, gdy to uwrażliwienie manifestuje się klinicznie u pacjenta.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. mama misi i tosi mama misi i tosi

  mój mąż jest atopikiem i młodsza córka (oboje: astma oskrzelowa, azs, alergia) u starszej córki azs i podejrzenie alergii.
  da się z tym żyć :P ale też wymaga to dużych zmian w życiu rodzinnym i tak naprawdę czasem mam wrażenie, że to walka z wiatrakami :(
  no ale jak to mówią co nas nie zabije to nas wzmocni

 2. Grazia Grazia

  Może to mieć charakter genetyczny czyli byc może atopie córki odziedziczyły po tacie. Nie wiem czy w tym przypadku tak jest że co nas nie zabije to nas wzmocni. Wiem jedno trzeba właściwie postępować i unikać wszelkich czynników które mogą nasilać dolegliwości. Trzeba unikać kontaktu z alergenami bo to zwykle jest przyczyną zaostrzeń. Wiem że nie zawsze jest to wyknalne ale trzeba się statać. JA np stouje LAtopic- probiotyk dla alergików który ma wspomagać uklad immunologiczny i pomagać aby alergenom trudniej było przedostać się do organizmu. Warto też dbać o zdrowy tryb życia- dieta, ruch itp

 3. Magda Magda

  Wydaje mi sie że im łagodniej bedziemy postepować z AZS tym lepiej. Należy unikać wszzelkich czynników nasilojacych objawy jak np pot, zimno. długotrwała kapiel itp. Trzeba skóre odpowiednio pielegnować. Czesto nawilżać skóre emolientami np Oailatum czy emolienty Latopic(krem do twarzuy, emulsja do ciał) szczególnie po kapielach. Aby nasze działanie było kpmpleksowe czyli skuteczne należy zadbać też o działanie od środka- czyli zdrowa dieta oraz probiotyki jak Latopic dla alergików.