Atonia macicy – przyczyny, objawy i leczenie

Atonia macicy, inaczej niedowład macicy, hipotonia macicy to poważny stan zagrażający życiu. Występuje po porodzie i objawia się brakiem obkurczania macicy. W 90% przypadków prowadzi do groźnego w skutkach i trudnego do opanowania krwotoku poporodowego. Kobieta, u której wystąpi atonia macicy, potrzebuje natychmiastowej pomocy lekarskiej ratującej jej życie.

Na czym polega atonia macicy?

Atonia macicy stanowi główną przyczynę wystąpienia krwotoku poporodowego, czyli zagrażającej życiu utraty krwi z niezamkniętych miejsc po łożysku. Jest poważnym powikłaniem poporodowym, występującym z podobną częstotliwością po porodach siłami natury i zakończonych cięciem cesarskim. Może wystąpić przed oddzieleniem się łożyska lub tuż po nim.

Niedowład mięśni macicy można rozpoznać po porodzie w trakcie badania. Lekarz dotykający brzucha kobiety stwierdza nadmierną wiotkość, miękkość i brak możliwości ustalenia granic macicy, to sygnał, który wskazuje na problem szybkiego gromadzenia się krwi w macicy. Prawidłowo obkurczająca się po porodzie macica jest twarda, łatwo wyczuwalna, wyraźnie odgrodzona od sąsiednich struktur.

Dodatkowo na atonię wskazują też inne objawy: odchody połogowe z dużą ilością krwi, niskie ciśnienie krwi, tachykardia, czasami utrata przytomności, omdlenia, bladość, przyspieszony oddech, małe ilości oddawanego moczu.

Krwotoki poporodowe występują u 5% rodzących. W 90% przypadków za krwotoki występujące do 24 godzin po porodzie odpowiada  niedowład macicy.

atonia macicy

Kto jest szczególnie narażony?

Choć nie są znane wszystkie powody wystąpienia atonii macicy (za najczęstszy i najważniejszy uznaje się błędy lekarskie w III fazie porodu), to znane są czynniki ryzyka, które na nią wpływają. Przede wszystkim problemem są zaburzenia hormonalne, nieodpowiedni poziom oksytocyny i prostaglandyn.

Wśród czynników ryzyka wymienia się przede wszystkim:

  • duży rozmiar macicy, nadmiernie rozciągniętej w ciąży – może być to spowodowane ciążą wielopłodową, wielowodziem czy makrosomią płodu,
  • otyłość,
  • mięśniaki macicy,
  • patologie macicy lub/i łożyska,
  • stosowanie niektórych leków w trakcie porodu, szczególnie w trakcie porodu przedwczesnego,
  • długi, męczący, gwałtowny w przebiegu poród, szczególnie indukowany czy odbywający się z ręcznym wydobyciem płodu.

Jak się zapobiega atonii macicy?

Jeśli lekarz oceni, że ryzyko wystąpienia problemów z obkurczaniem macicy jest spore, może już w trakcie porodu podać rodzącej środki farmakologiczne ułatwiające obkurczanie macicy. Wielu ekspertów wskazuje, że profilaktycznie działa także podanie oksytocyny ułatwiającej obkurczanie macicy.

Leczenie

Pomoc pacjentce z niedowładem macicy powinna polegać na stymulowaniu macicy do obkurczenia. Dodatkowo należy zahamować krwawienie i stale monitorować jej stan. Stosuje się masaż macicy i ręczne wydobycie łożyska. W wielu przypadkach z powodu nadmiernej utraty krwi konieczne jest jej przetoczenie. W skrajnych przypadkach konieczne jest usunięcie macicy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.