Astma oskrzelowa u dzieci – gdy brakuje oddechu

Astma oskrzelowa u dzieci – brzmi jak wyrok, który z roku na rok dotyka szerszego grona dzieci. Na astmę oskrzelową w Polsce cierpi już co 10 dziecko. Reakcje na taką diagnozę są zazwyczaj pełne emocji. Rodzice drżą, gdy dowiadują się, że układ oddechowy ich dzieci nie działa prawidłowo, obawiają się epizodów duszności i ich skutków. Martwią się o rozwój swojej pociechy i jej kontakty społeczne.

Warto jednak zachować spokój i nie snuć czarnych wizji – astma oskrzelowa u dzieci zazwyczaj nie przekreśla dzieciństwa, swobody i radości poznawania świata. Mały astmatyk może biegać, jeździć na rowerze, żyć niemal tak samo jak rówieśnicy. Pod pewnymi warunkami…

Astma oskrzelowa u dzieci – na czym polega choroba?

Astma oskrzelowa u dzieci to przewlekła choroba zapalna układu oddechowego, której głównymi objawami są ataki kaszlu. duszność, świszczący oddech, ból i ucisk w klatce piersiowej. Z astmą oskrzelową najczęściej silnie związana jest alergia oraz takie choroby jak przewlekłe zapalenie zatok, polipy w nosie i zakażenie ucha środkowego.  Obecność co najmniej dwóch wymienionych chorób – na przykład astmy i alergii zwiększa ryzyko wybudzania się w trakcie nocy i stosowania silniejszych leków.

astma oskrzelowa u dzieci

Astma oskrzelowa u dzieci wyzwalacze

Istnieją różne czynniki, które mogą mieć wpływ na rozwój astmy u dzieci, są to tak zwane wyzwalacze:

 • bierne palenie,
 • choroby układu oddechowego – grypa, zapalenie płuc,
 • alergeny pokarmowe lub wziewne – pyłki, sierść zwierząt domowych,
 • roztocza zawarte w kurzu i pierzu,
 • białka zawarte w bakteriach, wirusach i grzybach (pleśnie),
 • konserwanty i dodatki do żywności,
 • niektóre leki (niesteroidowe leki przeciwzapalne i beta-blokery, popularna aspiryna – stąd nazwa astma aspirynowa),
 • refluks,
 • perfumy i drażniące zapachy,
 • wysiłek i stres,

Objawy astmy oskrzelowej u dzieci

Astma oskrzelowa może być zdiagnozowana już u niemowlaka, niekiedy chorobę rozpoznaje się u przedszkolaka i starszego dziecka.  U większości dzieci objawy astmy pojawiają się przed ukończeniem przez nie 5 roku życia.

Maluch, u którego podejrzewa się chorobę, powinien być obserwowany przez lekarza, a zdiagnozowanie astmy ułatwia współpraca rodzica ze specjalistą.Najbardziej charakterystycznym objawem astmy są napady duszności typu wydechowego. Powietrze do płuc wdychane jest swobodnie, pojawiają się jednak duże trudności podczas jego wydychania.

W przebiegu astmy drzewo oskrzelowe jest nadwrażliwe. W wyniku nagłego zwężenie światła drobnych oskrzeli i oskrzelików i kurczu warstwy mięśniowej i kurczu obrzęku błony śluzowej oskrzeli, jak również zalegania wydzieliny oskrzelowej dochodzi do napadu duszności.

Typowe objawy to:

 • napadowa duszność typu wydechowego,
 • napadowy suchy kaszel,
 • świszczący oddech, szczególnie podczas wydechy,
 • bladość skóry (w przypadku poważnego napadu – sinica i poty),
 • częste przeziębienia szybko „schodzące” na oskrzela i płuca,
 • trudność ze złapaniem oddechu,
 • szybki oddech, kłopoty z oddychaniem,
 • niepokój i lęk przed uduszenien,
 • kaszel, zwłaszcza męczący, przerywający sen nocny,
 • kaszel pojawiający się na skutek wysiłku, po wejściu do ciepłego pomieszczenia z chłodnego, pojawiający się w zadymionym pomieszczeniu.

Dziecko może mieć tylko jeden z powyższych objawów lub kilka z nich. Często są one mylone po prostu z przeziębieniem czy zapaleniem oskrzeli, jednak jeśli pojawiają się często, trzeba brać pod uwagę inny powód – astmę.

Przed przystąpieniem do badań lekarz przeprowadza wywiad, pyta rodzica dziecka, czy w rodzinie ktoś choruje na alergię, katar sienny, ma astmę i problemy ze skórą. Objawy alergii powinny skłonić lekarza do skierowania dziecka do alergologa i sprawdzenia, czy objawy astmy nie są związane z alergią i czy uczulenie u dziecka nie powoduje objawów typowych dla astmy.

Lekarz w celu zdiagnozowania astmy oskrzelowej zleca spirometrię – badanie płuc, oceniający możliwości oddechowe. Ponadto bada się szczytowy przepływ powietrza (PEF) za pomocą urządzenia znanego jako przepływomierz. Ważnym kryterium przy diagnostyce jest również badanie RTG klatki piersiowej, które pozwala wykluczyć inne potencjalne choroby mogące odpowiadać za objawy astmy.

Jak diagnozuje się astmę oskrzelową u dzieci?

Zdiagnozowanie astmy oskrzelowej u dzieci może być bardzo trudne. U dzieci w wieku przedszkolnym i młodszych wykonanie badań lekarskich mierzących przepływ powietrza do płuc jest skomplikowane, maluchy nie radzą sobie z wdmuchiwaniem powietrza przez rurkę, poza tym najmłodsze dzieci często nie są w stanie opisać, jak się czują. Często astma oskrzelowa u dzieci jest po prostu diagnozowana na podstawie objawów.

Astma oskrzelowa u dzieci – leczenie

Po zdiagnozowaniu astmy oskrzelowej niezbędne jest wprowadzenie leków, które zmniejszają rozwijający się stan zapalny w układzie oddechowym. Bardzo ważne jest, by nauczyć się prawidłowego korzystania z inhalatorów oraz ściśle stosować się do zaleceń lekarza, pilnując przepisanych dawek leków. Gdy dziecko jest małe i przebywa w domu, należy uczulić opiekuna, w jaki sposób reagować w przypadku napadów duszności. Podobnie należy poinstruować opiekunki w przedszkolu, by chore dziecko miało w zasięgu ręki leki, po które będzie można sięgnąć w razie ataku.

Leczenie astmy jest uzależnione od ciężkości i częstotliwości objawów.  Warto dodać, że leki na astmę są bardzo skuteczne i bezpieczne, zwłaszcza jeśli stosowane są zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj niezbędne dla poprawy stanu chorującego dziecka jest również wyeliminowanie czynników inicjujących.

Napad – pierwsza pomoc w przypadku astmy oskrzelowej

Po pierwsze należy ułatwić dziecku przyjęcie pozycji dogodnej do oddychania. Najczęściej jest to pozycja stojąca lub siedząca, z rękoma opartymi o parapet otwartego okna, stół lub łóżko. Należy zadbać o wystarczający dopływ świeżego powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się dziecko lub wyjść na świeże powietrze. Warto zwrócić uwagę, czy istnieją czynniki, które utrudniają oddychanie i je usunąć. W razie potrzeby należy podać dziecku leki przeciw oskrzelowej duszności astmatycznej.

Jeśli mimo podjętych kroków duszności nie ustępują, konieczna jest natychmiastowy kontakt z lekarzem. W praktyce oznacza to wezwanie pogotowia ratunkowego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Madzia Madzia

  U nas astme stwierdzono w 5 roku życia…nie jest to prosta choroba, ale można z nia zyc

 2. Ula Ula

  Nasz lekarz przez jakiś czas podejrzewał astme, gdy mielismy niekonczacy sie kaszel po infekcji…na szczescie nie potwierdzilo sie