Ask.fm – portal pełen zła?

askO zamknięcie portalu ask.fm kilka miesięcy temu prosiła Lorraine Gallagher, matka dwóch dziewczynek, które po przeczytaniu na witrynie wielu obraźliwych wpisów na swój temat, popełniły samobójstwo.

Ten sam apel powtórzyli bliscy Hanny Smith – 14-latki, która po odczytaniu serii negatywnych komentarzy o swoim wyglądzie popełniła samobójstwo.

Niestety podobnych historii jest więcej. 12-letnia Amerykanka Rebecca Sedwick po roku czytania przykrych informacji na swój temat postanowiła „skończyć ze sobą”, skacząc przez okno. Wzięła sobie do serca przerażające rady swoich oprawców. Rebeccę, jak później udało się ustalić w śledztwie, nękało 15 dziewczynek.

Kontrowersyjny portal, który znajduje coraz więcej odbiorców, mąci w głowie również nastolatkom w Polsce. 18 listopada próbowała odebrać sobie życie gimnazjalista z Zespołu Szkół w Rodowie. (więcej).

Wolność słowa czy balansowanie na granicy prawa?

Portal dla "nieszczęśliwych"?

Portal dla „nieszczęśliwych”?

Rozważając ewentualną „winę” portalu, można napisać, że ask.fm to miejsce, jak każde, że mamy wolność słowa, każdy ma prawo pisać, co mu się podoba, a osoba, która rejestruje się na tego typu portalu „sama się o to prosi”, aby ją oceniać, czyli czasami również o to, by pisać o niej źle.

Jednak takie stwierdzenie nie tłumaczą zjawiska. Pokazują jedynie, że osoba, która wypowiada podobne tezy albo bardzo dawno była nastolatkiem i nie wie, jak to jest, gdy świat się widzi przez pryzmat opinii innych osób albo nie ma choćby odrobiny wrażliwości.

Portal ma około 60 milionów użytkowników, którzy komunikują się za pośrednictwem pytań i odpowiedzi. 90% użytkowników to osoby między 13 a 23 rokiem życia. Witryna pozwala wszystkim na oglądanie zdjęć i danych nawet 13-letnich dzieci. Każdy może wejść na stronę i komentować jej treść oraz zadawać właściwie każde pytanie. Nie ma konieczności rejestracji, na stronie chętnie wypowiadają się anonimowe osoby (przy zakładaniu konta na portalu użytkownik informowany jest o możliwości otrzymania negatywnych komentarzy. Ma możliwość wyłączenia opcji komentowania jego wpisów przez anonimy).

Portal pełen nienawiści?

Jaki jest cel witryny?  Skąd jej popularność? Ask.fm uważany jest za ciekawą alternatywę dla Facebooka. Poza możliwością spędzenia czasu online, pozwala również „zdobywać jak największej ilości lajków” pod udzielanymi odpowiedziami  i w ten sposób wpływać na swoją „popularność” w życiu realnym. ask.fm 2Ask.fm pozwolił na przykład wypromować się niejakiemu Damianowi Buczkowi, popularnemu również na innych portalach. Buczek to nastolatek, którego mają uwielbiać obecnie polskie gimnazjalistki. To również przedsiębiorczy chłopak zarabiający na swojej popularności online.

Sposób na ask.fm?

W Anglii uruchomiono specjalny programy edukujący dzieci i młodzież, w jaki sposób poruszać się w internecie oraz jak radzić sobie z negatywnymi treściami online. Co może zrobić rodzic, obawiający się negatywnego wpływu internetu?

Warto rozmawiać z dzieckiem, kontrolować strony, które ogląda, zmotywować, by nastolatek wyłączył opcję zadawania pytań przez osoby anonimowe, by w razie tak zwanego „hejtu” dziecko nie miało wrażenia, że wielka ilość negatywnych komentarzy pochodzi od setek osób, bo doświadczenia funkcjonariuszy pokazuje, że często wypisuje je jedna i ta sama osoba. Wyłączenie opcji komentowania przez obce osoby zmniejsza ryzyko otrzymania wielkiej ilości negatywnych wpisów.

Zmiana reguł?

Twórcy portalu długo pozostawali bezczynni i ignorowali wszelkie sygnały płynące z całego świata, między innymi od premiera Anglii o bojkot portalu. Tak naprawdę nadal nie mają sobie nic do zarzucenia. Nie zamierzają zmienić sposobu funkcjonowaniu strony.

Witryna zarejestrowana w Łotwie rządzi się swoimi prawami. I również dzięki temu szybko zdobywa popularność. Jednak po serii samobójstw i po decyzji o wycofaniu się reklamodawców, twórcy ask.fm zapowiedzieli, że zwiększą liczbę moderatorów, którzy będą na bieżąco odpowiadać na zgłoszenia dotyczące nękania. A Wy co sądzicie na temat kontrowersyjnego portalu?

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.