Apteczka niemowlaka – co powinna zawierać?

W każdym domu znajdują się różne leki, chociażby te dostępne bez recepty, plaster, bandaż , woda utleniona i wiele innych przydatnych rzeczy, które pozwolą na udzielenie pierwszej pomocy czy ukojenie bólu. Natomiast gdy w domu ma się pojawić maluszek, tych niezbędnych rzeczy potrzebnych do udzielenia pomocy jest znacznie więcej.

Z racji, iż niemowlę to nie dorosły, potrzebujemy wiele innych przedmiotów i preparatów, które powinny znaleźć się w domowej apteczce. Najlepiej mieć je w domu zawsze pod ręką, by w każdej chwili móc pomóc dziecku możliwie szybko.

Co jest niezbędne a co tylko czasem przydane w apteczce niemowlaka?

Lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy

apteczka_fotolia_209416Podstawowym wyposażeniem niemowlęcej apteczki powinien być lek, który uśmierzy ból i zarazem zbije gorączkę. Mamy do wyboru syropy i czopki, z zawartością paracetamolu (np. Panadol) lub ibuprofenu ( np. Nurofen). Zarówno syrop jak czopki powinny być dostosowane do wieku dziecka. Gorączka u dziecka zwykle występuje niespodziewane a szybkie podanie środka przeciwgorączkowego nie tylko pomoże ją zmniejszyć a także zadziała przeciwbólowo, jeśli maluchowi coś doskwiera.

Termometr

Choć termometr jest zazwyczaj na wyposażeniu każdej domowej apteczki, to warto mieć drugi dla poprawnego sprawdzenia temperatury. Do mierzenia temperatury u niemowląt najlepsze będą termometry bezdotykowe, pod postacią smoczka, przykładane do ucha, czoła czy elektryczny. Ważne, by temperaturę zmierzyć szybko i sprawnie , tak by dodatkowo nie stresować maluszka.

Maść lub żel przeciwbólowy na dziąsła

Ząbkowanie to trudny i bolesny czas dla dziecka. By uśmierzyć i złagodzić ból dziąseł, najlepiej zaaplikować maluszkowi specjalny lek przeciwbólowy działający miejscowo na dziąsła w formie żelu (np. Bobodent ) czy w postaci kropel (Camilla). Tego typu środki łagodzą ból związany z ząbkowaniem, jednak trzeba stosować je z umiarem, tak by maluszkowi nie zaszkodzić.

Lek na wzdęcia i kolki

Coraz więcej niemowląt cierpi na bolesne bóle brzuszka spowodowane kolkami i wzdęciami. Aby złagodzić bóle brzuszka u dziecka, warto wyposażyć się w specjalne kropelki redukujące wzdęcia. Szybka reakcja na kłopoty z brzuszkiem oszczędzi dziecku bólu a rodzicom stresu związanego z płaczem malca.

Syrop na kaszel

Kaszel zarówno mokry jak i suchy powinien być leczony, gdy tylko się pojawi. Bardzo ważne, by go nie bagatelizować i w miarę szybko reagować, dlatego w domu zawsze powinien być odpowiedni syrop. Należny jednak pamiętać, by syrop był dobrany odpowiednio do wieku dziecku a jego podawanie skonsultowane z lekarzem pediatrą.

Woda morska

Gdy dziecku dokucza katar, przesuszenie śluzówki lub zatkany nosek ulgę przyniesie zaaplikowanie wody morskiej do noska. Najlepsze będą te w formie sprayu lub z dyfuzorem, przeznaczone specjalnie dla dzieci, co umożliwi łatwą aplikacje (np. Marimer).

Gruszka lub aspirator do noska

Sama woda morska może być nie wystarczająca do utrzymania noska w dobrej kondycji. Aby ułatwić oczyszczanie noska z kurzu lub zaległego kataru,  trzeba użyć aspiratora (np. Nosefrida) lub gruszki, które skutecznie pozbędą się zaległości.

Maść rozgrzewająca

Katar, przeziębienie, kaszel to tylko niektóre dolegliwości, które możemy leczyć z pomocą maści rozgrzewającej. Maść rozgrzewająca (np. Depulol) aplikuje się na piersi lub plecy dziecka, co sprawia, że przykre dolegliwości związane z przeziębieniem stają się mniej dokuczliwe. Trzeba być jednak ostrożnym z tego typu maściami, zwłaszcza u alergików i małych dzieci, najlepiej dobrać taką , która jest odpowiednia do wieku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. paulka89 paulka89

    Ufff, czyli mam dobrze skomplementowaną apteczkę dla mojego maluszka :) Jedyne co dodałabym jeszcze coś na przemywanie pępuszka – nam położna poleciła Linoseptic oraz dodałabym bepanthen.