Antyperspirant dla dzieci

Pocenie się jest w pełni naturalnym fizjologicznym procesem zachodzącym w organizmie każdego człowieka. W takim samym stopniu dotyczy to również dzieci. Chociaż maluchy w pierwszych latach życia w ogóle się nie pocą to od niektórych 7-8 latków można już poczuć charakterystyczny zapach. Aktywacja pracy gruczołów potowych stanowi idealny moment, aby zaproponować naszemu podopiecznemu stosowanie pierwszego antyperspirantu. Na jakie produkty przeciw poceniu warto zwrócić uwagę dziecka?

Antyperspirant dla dzieci

Kiedy dzieci zaczynają się pocić?

Wiek, w którym u dziecka uaktywniają się gruczoły potowe jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od tempa rozwoju malca. Niektóre pociechy zaczynają się pocić już około 8 roku życia, a inne dopiero po ukończeniu 11 lat. Pierwsze, jeszcze nie tak intensywne poty powinien skutecznie zamaskować zwykły dezodorant. Jeżeli dziecko zaczyna mieć poważniejsze problemy z nadpotliwością, a nieprzyjemny zapach jest mocno wyczuwalny, to należy już wprowadzić do jego codziennej higieny dobrej jakości
antyperspirant.

Dodatkowo niezwykle przydatne okaże się też noszenie oddychających ubrań wykonanych z naturalnych materiałów. Koniecznie trzeba również pamiętać, że dla najmłodszych pot to nie tylko kwestia braku higieny, ale także jedna z potencjalnych przyczyn utrudnionych kontaktów z rówieśnikami. Warto więc pomóc dziecku skutecznie uporać się ze zmianami, jakie zachodzą w jego powoli dojrzewającym ciele proponując mu sprawdzony preparat antypotowy.

Czy antyperspirant dla dzieci to dobry pomysł?

Antyperspirant powszechnie nazywany jest blokerem potu. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bowiem cechuje się zdecydowanie silniejszym działaniem, niż zwykły dezodorant.

Antyperspirant w dużym stopniu ogranicza pracę gruczołów potowych, dzięki czemu nie wydziela się nieprzyjemny zapach.
Chociaż kosmetyk utrzymuje się na skórze nawet przez kilkanaście godzin to da się go przy tym w łatwy sposób pozbyć poprzez tradycyjne mycie. Zdecydowanie jest więc najskuteczniejszą bronią w walce z intensywnym potem.

Z drugiej jednak strony wiele antyperspirantów w swoim składzie zawiera substancje, które mogą podrażnić dziecięcą, delikatną skórę. Wśród nich wymienia się m.in. alkohol, sztuczne zapachy bądź aluminium. Z tego względu młodszym pociechom zaleca się stosowanie wyłącznie delikatnych dezodorantów, bowiem ich woń nie jest jeszcze, aż tak wyczuwalna.

Starszym dzieciom po 11. roku życia i nastolatkom warto już zaproponować lepszej jakości antyperspirant, który efektywnie zablokuje intensywną pracę ich gruczołów potowych.

Antyperspirant dla dziecka – jaki wybrać?

Antyperspiranty dla swojej pociechy najlepiej kupować w sprawdzonych drogeriach bądź aptece. Szukając właściwego produktu, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego skład. Kosmetyki odpowiednie dla dzieci powinny bazować wyłącznie na naturalnych składnikach. Nie mogą więc zawierać ani alkoholu, ani aluminium (soli glinu). Dodatkowo dobrze byłoby, żeby wybrane preparaty nie miały żadnego zapachu, przez co okażą się delikatniejsze do pielęgnacji młodej skóry. Najrozsądniej wybierać także antyperspiranty hipoalergiczne, dla skóry bardzo wrażliwej.

Świetnie sprawdzą się tutaj również kosmetyki typu ałun. Pozostawiają one na skórze subtelną warstwę soli mineralnych, które skutecznie zapobiegają nieprzyjemnemu zapachowi. Ponadto nie zatykają porów oraz blokują namnażanie się bakterii. Bezzapachowa formuła jest też w pełni bezpieczna dla dziecięcej skóry. Warto także rozważyć zakup antyperspirantów ekologicznych, których działanie będzie bardziej odpowiednie dla naszych dorastających pociech. Na początek najlepiej wybierać preparaty w kulce, sztyfcie, kremie bądź w żelu.

Stanowią one zdecydowanie najbezpieczniejszą opcję, bowiem antyperspiranty w aerozolu zwiększają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych ze względu na możliwość wdychania wydzielających się z nich związków lotnych. Na rynku coraz częściej można też już jednak odnaleźć specjalne antyperspiranty dedykowane właśnie najmłodszym klientom.

Antyperspiranty nie są powszechnie uznawane za produkt pierwszej potrzeby dla dzieci. Czasem wystarczy tylko zmienić odzież na bardziej przewiewną i zacząć stosować mydło antybakteryjne, aby nieprzyjemny zapach szybko ustąpił. Jeśli jednak pociecha boryka się z nadpotliwością, a dodatkowo wywołuje to u niej dyskomfort to warto pomyśleć o zakupie sprawdzonego antyperspirantu bazującego na naturalnych składnikach.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*