Antybiotyki w ciąży? Większe ryzyko astmy u dziecka

Według duńskich naukowców dzieci mam, które w ciąży zażywały antybiotyki są narażone w większym stopniu na wystąpienie astmy. Mają one wpływać na rozwój bakterii odpowiedzialnych za odporność lub sam rozwój astmy.Badania przeprowadzono na 30 tysiącach dzieci urodzonych między 1993 a 2007 rokiem. Naukowcy obserwowali maluchy przez pięć lat. 1/4 dzieci była pod wpływem antybiotyków w ciąży. 3% z nich trafiło do szpitala z powodu problemów z oddychaniem i zdiagnozowano u nich astmę.

Po uwzględnieniu innych czynników naukowcy zauważyli, że dzieci narażone na działanie antybiotyków w ciąży były 17% bardziej narażone na wystąpienie astmy niż dzieci matek, które nie przyjmowały antybiotyku w ciąży.

Naukowcy jednak nie wykluczają, że na rozwój astmy mogła mieć wpływ choroba, którą miały zwalczyć zażywane przez matkę antybiotyki.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy