Angina u dziecka – jak rozpoznać i jak leczyć?

Angina u dziecka rozwija się błyskawicznie. Pierwsze objawy mogą wystąpić już kilka godzin po kontakcie z chorobą osobą. Chorobę wywołują bakterie z grupy paciorkowców, które przenoszą się drogą kropelkową. Dlatego angina uważana jest za chorobę zakaźną. Niestety trudno się przed nią uchronić a jej wystąpienie niemal zawsze wymusza podanie antybiotyków.

Angina u dziecka – co to za choroba?

Angina u dziecka to stan chorobowy objawiający się ostrym zapaleniem migdałków podniebnych i błon śluzowych gardła. Migdałki można porównać do strażnika, chroniącego organizm przed infekcjami, ich obecność i prawidłowa praca są bardzo ważne. Niestety często stają się przedmiotem ataku.

Angina przenosi się błyskawicznie i bardzo trudno uchronić się przed zachorowaniem w obecności osoby zarażającej. Jedyny skuteczna metoda profilaktyczna to unikanie kontaktu z osobą chorą.

angina u dziecka

Czasami angina uaktywnia się u dzieci, u których na śluzówce gardła obecne są bakterie przez miesiące pozostające w uśpieniu. Gdy organizm jest osłabiony, bakterie się namnażają i rozwija się angina. Może się tak stać, gdy rozgrzany malec wskoczy do chłodnego morza lub gdy zmoknie. Chorobą można się zarazić również poprzez korzystanie z tych samych przedmiotów, co osoba chora.

Angina u dziecka: objawy

 • wysoka temperatura
 • wymioty (tylko u małych dzieci do 7 roku życia,
 • bóle stawowe,
 • ból gardła,
 • zaczerwienienie migdałków, a po około 24 godzinach ropne naloty,
 • powiększenie migdałków i ich bolesność,
 • uczucie zmęczenia, rozbicia,
 • rozdrażnienie,
 • trudności w przełykaniu,
 • czasami nieświeży oddech,
 • apatia,
 • odmawianie jedzenia, wynikające z bólu perzy przełykaniu.

Czy to angina u dziecka a może wirusowe zapalenie gardła?

Czym różni się angina wywołana przez bakterie od wirusowego zapalenie gardła?

Objawy są łatwe do rozpoznania przez lekarza. Można je w pewnym sensie zweryfikować samodzielnie.

Należy użyć do tego celu łyżeczki, położyć ją na język dziecka i poprosić, żeby maluch powiedział „aaa”. Dzięki temu gardło się otworzy, będziemy mieli lepszy widok na gardło i migdałki. Warto użyć latarki. Jeśli migdały są zaczerwienione, obrzęknięty lub pokryte ropą, można mieć niemal pewność, że to angina. O obecności anginy świadczy również gwałtowny i intensywny początek choroby. Angina przynosi mocny ból gardła, jej wystąpienie wiąże się również z wysoką gorączką.

Wirusowe zapalenie gardła ma zazwyczaj łagodniejszy przebieg.

Jeśli lekarz ma wątpliwości dotyczące rozpoznania (co zdarza się rzadko, bo angina jest łatwa w rozpoznaniu), może zlecić wykonanie specjalnego testu, wymazu z gardła.

Jak się leczy anginę u dziecka?

Anginy u dziecka nie wolno lekceważyć. Choroba może bowiem powodować groźne powikłania, na przykład zapalenie płuc. Dlatego niezbędna jest wizyta u lekarza.

Leczenie anginy zazwyczaj wymaga podania antybiotyku, minimum przez 10 dni. Niepodanie antybiotyku bardzo szybko może doprowadzić do nawrotów choroby i powikłań. Ważne, żeby stosować się dokładnie do zaleceń lekarza i nie przerywać terapii przed czasem. Przyjmuje się, że okres zakaźny kończy się po upływie 24 godzin od przyjęcia pierwszej dawki antybiotyku.

Dziecko powinno mieć zapewnione warunki do odpoczynku.

Poza tym warto podawać dziecku leki na ból gardła, by ukoić dyskomfort. Powrót do zdrowia przyspiesza również pojenie dziecka. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo dziecko może odmawiać jedzenia. Warto podawać posiłki w temperaturze pokojowej, wygodne do spożycia, takie jak jogurty czy zupy lub kaszki. Należy zadbać o to, by dieta osoby chorej była bogata w witaminę C i A.

Wskazane jest obniżanie temperatury, jeśli przekroczy ona poziom 38,5 stopni. W tym celu  podajemy leki na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Można również wypróbować naturalne sposoby obniżające temperaturę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.