Angina ropna u dziecka – jak się objawia i jak ją leczyć?

Angina ropna to groźna choroba zakaźna, która często występuje u dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Objawia się przede wszystkim podwyższoną temperaturą, bólem gardła, rozpulchnionymi migdałkami, a także problemami z przełykaniem. Chociaż w początkowym stadium dolegliwość nie wydaje się być niebezpieczna to jednak nieleczona, zwłaszcza w przypadku małoletnich, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak odróżnić anginę ropną od innych infekcji dróg oddechowych u dzieci i na czym polega jej leczenie?

Angina ropna u dziecka

Czym jest angina ropna?

Angina ropna, znana również jako ostre zapalenie gardła jest chorobą zakaźną dróg oddechowych, przenoszącą się głównie drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt z zarażonym. Tego rodzaju infekcję wywołują zazwyczaj paciorkowce B-hemolizujące grupy A, rzadziej wirusy.

Patogeny anginy rozwijają się w ekspresowym tempie i w niektórych przypadkach pierwsze objawy mogą pojawić się już w ciągu kilku godzin od zakażenia. Schorzenie wyjątkowo często dotyka dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym w sezonie jesienno-zimowym.

Brak dystansu oraz zamknięte pomieszczenia znacząco przyczyniają się do gwałtownego rozprzestrzeniania się patogenów odpowiedzialnych za wywoływanie infekcji. Dlatego po wykryciu początkowych symptomów od razu należy odizolować swoją pociechę i jak najszybciej udać się z nią do pediatry.

Angina ropna u dziecka – objawy

W odróżnieniu od innych infekcji górnych dróg oddechowych, okres inkubacji patogenu anginy ropnej wynosi od 12 h do 4 dni. Po tym czasie pojawiają się pierwsze objawy, które świadczą o zakażeniu. Do najbardziej charakterystycznych symptomów potwierdzających ostre zapalenie gardła zalicza się:

  • wysoką gorączką (nawet do 39°C);
  • trudności w połykaniu;
  • widoczny biały nalot na migdałkach;
  • silny ból gardła;
  • zaczerwienie i obrzęk migdałków podniebiennych;
  • dreszcze;
  • powiększenie węzłów chłonnych i ich bolesność;
  • ból głowy;
  • ogólne zmęczenie i osłabienie;
  • ból w okolicy uszu;
  • utratę apetytu;
  • ból mięśni i stawów;
  • zmiany na błonie śluzowej podniebienia;
  • wymioty i ból brzucha.

Warto zauważyć, że objawy towarzyszące anginie ropnej występują nagle i od razu są dla dziecka dosyć męczące. Ponieważ choroba rozwija się w niezwykle szybkim tempie to wizyta u specjalisty okaże się tutaj koniecznością.

Leczenie anginy ropnej

Po potwierdzeniu bakteryjnego podłoża infekcji natychmiastowo zostaje wdrożona odpowiednia antybiotykoterapia. Domowe sposoby są w tej sytuacji całkowicie niewystarczające, mogą jedynie w pewnym sensie załagodzić niektóre objawy. Przy tego typu paciorkowcach zazwyczaj stosuje się penicylinę benzatynową, penicylinę fenoksymetylową bądź cefadroksyl. W zależności od nasilenia symptomów dziecko powinno przyjmować leki około 7-10 dni. Koniecznie trzeba również zdawać sobie sprawę, że nie należy samodzielnie przerywać terapii, nawet mimo widocznej poprawy. W momencie zaprzestania podawania maluchowi antybiotyku istnieje ryzyko jeszcze gwałtowniejszego nawrotu choroby, co z kolei będzie skutkować gorszymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Jak załagodzić objawy anginy ropnej u dziecka?

Towarzyszące anginie ropnej objawy można spróbować załagodzić domowymi sposobami. Na ból gardła przydatne okażą się powszechnie dostępne w aptece pastylki do ssania, które w swoim składzie zawierają benzydaminę, salicylan choliny bądź lidokainę. Aby zbić gorączkę, warto zastosować środki z paracetamolem lub ibuprofenem. Pomocne będą też ziołowe napary, zwłaszcza z rumianku oraz szałwii. Dla dziecka borykającego się z anginą można również przygotować ciepłe okłady na węzły chłonne (łagodzące ich bolesność) albo zimne kompresy na skronie (zbijające gorączkę). Należy także zadbać o zapewnienie maluchowi spokojnego odpoczynku i dostępu do zwiększonej ilości wody lub przestudzonych napojów.

Angina ropna jest chorobą, która znacząco osłabia organizm dziecka i ma tendencję do nawracania. Ponadto nieprawidłowo leczona infekcja może prowadzić do poważnych powikłań w tym, zapalenia węzłów chłonnych szyi, ropnia okołomigdałkowego, a nawet kłębuszkowego zapalenia nerek. Dlatego tak niezwykle istotne jest, aby jak najszybciej reagować na początkowe objawy i podjąć właściwe leczenie farmakologiczne.

Bibliografia:
Dziekiewicz M., Radzikowski A., Angina paciorkowcowa – zasady diagnostyki i leczenia; Pediatria i Medycyna Rodzinna, Warszawa 2016.Siewert B., Bakteryjne zakażenia górnych dróg oddechowych u dzieci, Pediatria po Dyplomie 2017.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*