Wiele chorób jest podobnych do siebie. Niestety ich leczenie jest diametralnie różne.
Lekarz musi odznaczać się sporą intuicją i mieć duże doświadczenie, by rozpoznać podstawowe dolegliwości. W praktyce jednak często myli się mononukleozę zakaźną z anginą. Pierwsza choroba jest wywoływana przez wirusy, na które antybiotyk nie działa, druga przez bakterie ( jej wyleczenie wymaga podanie antybiotyku).
Przepisanie antybiotyku na anginę nie będzie skuteczne, jeśli dziecko choruje na mononukleozę zakaźną. Przeciwnie, po około 7-10 dniach od podania antybiotyku na ciele osoby chorej pojawia się plamisto-grudkowa wysypka, która w pewnym sensie ułatwia diagnozę.
Angina z pocałunków, mononukleoza – objawy
Tak zwaną anginą z pocałunków (kissing disease), czyli mononukleozą, najłatwiej się zarazić podczas pocałunku. Choroba wirusowa rozsiewa się za pośrednictwem śliny – nie tylko podczas pocałunków, ale również, gdy korzystamy z tych samych szklanek, szczoteczek, butelek, zabawek (wcześniej wziętych do buzi). W okresie ostrym chorobą można zarazić się drogą kropelkową. Mononukleoza przenosi się również z matki na płód. Odpowiedzialny za jej wystąpienie jest wirus Espstein – Barr (EBV).
Komentarze