Angina z pocałunków – czyli tego przeciętny pediatra Ci nie powie

Wiele chorób jest podobnych do siebie. Niestety ich leczenie jest diametralnie różne.

Lekarz musi odznaczać się sporą intuicją i mieć duże doświadczenie, by rozpoznać podstawowe dolegliwości. W praktyce jednak często myli się mononukleozę zakaźną z anginą. Pierwsza choroba jest wywoływana przez wirusy, na które antybiotyk nie działa, druga przez bakterie ( jej wyleczenie wymaga podanie antybiotyku).

Przepisanie antybiotyku na anginę nie będzie skuteczne, jeśli dziecko choruje na mononukleozę zakaźną.  Przeciwnie, po około 7-10 dniach od podania antybiotyku na ciele osoby chorej pojawia się plamisto-grudkowa wysypka, która w pewnym sensie ułatwia diagnozę.

Angina z pocałunków, mononukleoza – objawy

pocalunkiTak zwaną anginą z pocałunków (kissing disease), czyli mononukleozą, najłatwiej się zarazić podczas pocałunku. Choroba wirusowa rozsiewa się za pośrednictwem śliny – nie tylko podczas pocałunków, ale również, gdy korzystamy z tych samych szklanek, szczoteczek, butelek, zabawek (wcześniej wziętych do buzi). W okresie ostrym chorobą można zarazić się drogą kropelkową. Mononukleoza przenosi się również z matki na płód. Odpowiedzialny za jej wystąpienie jest wirus Espstein – Barr (EBV).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy