Angina a karmienie piersią

Angina to częsta choroba, która dotyka osób na każdym etapie i w każdym wieku. Także w trakcie ciąży i karmienia piersią. Jest to dolegliwość, której nie można bagatelizować, jednak z drugiej strony nie należy się jej bać. Nie wyklucza ona bowiem karmienia piersią.

Angina objawy

Osoba, która po raz pierwszy choruje na anginę, może mieć problemy z oceną sytuacji. Podejrzenia na infekcję bakteryjną, wirusową a nawet grzybiczą (anginę) powinny paść w sytuacji, kiedy zaobserwujemy u siebie ból gardła, katar, łamanie w kościach oraz podwyższoną temperaturę ciała (zazwyczaj wysoką powyżej 38 stopni w połączeniu z dreszczami). W trakcie anginy odczuwa się również ból węzłów chłonnych w okolicy szyi i żuchwy.

Choroba zaczyna się nagle, od silnego bólu gardła, utrudniającego przełykanie, co różni ją od przeziębienia, w przypadku którego objawy pojawiają się stopniowo i ich charakter od łagodnego staje się bardziej nasilony.

iStock_000015506739XSmallCzy anginą można zarazić dziecko podczas karmienia?

Anginą łatwo zarazić drugą osobę. Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową czy rzadziej podczas używania tych samych sztućców, ręczników. Z tego powodu chorująca na anginę matka karmiąca piersią powinna się szczególnie skupić na ochronie niemowlaka. Karmienie piersią i przekazywanie w ten sposób przeciwciał maluszkowi pozwala uchronić dziecko przed nieprzyjemną infekcją.

Trzeba pamiętać, że zakażenie ma charakter miejscowy. Nie ma możliwości, by bakterie przeniknęły do mleka matki. Należy jednak uświadomić sobie co innego: mianowicie, by w trakcie choroby zwracać szczególną uwagę na higienę, często myjąc ręce, by nie przenieść bakterii z dłoni na pierś i tę drogą na dziecko.

Domowe sposoby na anginę

Z anginą w okresie karmienia piersią można poradzić sobie domowymi sposobami. Wskazane jest jedzenie lodów (zimno pozwala poradzić sobie z problemem) oraz unikanie ciepłych, a zwłaszcza gorących posiłków (ciepło sprzyja namnażaniu bakterii). Pomocne może być płukanie gardła roztworem z szałwii.

Warto wspomagać leczenie sokiem z cytryny, miodem i sokiem z malin, które pozwalają na poprawę odporności i umożliwiają szybsze poradzenie sobie z infekcją.

Antybiotyki na anginę a karmienie piersią

Gdy infekcja jest zaawansowana, lekarz pierwszego kontaktu może zlecić przyjmowanie antybiotyków (na anginę o pochodzeniu bakteryjnym). Bardzo ważne jest by zastosować się do zaleceń specjalisty i przyjąć dokładnie tyle leku, ile zapisał. Największym błędem jest przerywanie leczenia po zmniejszeniu się, czy ustąpieniu objawów.
W trakcie karmienia piersią lekarz zazwyczaj zapisuje:

 • Amoksycylinę + kwas klawulanowy (np. Augmentin, Amoksiklav, Amoclan, Forcid, Recute, Taromentin)
 • Amoksycylinę (np. Duomox, Amotaks, Hiconcil, Ospamox)

Wszystkie te leki w nieznacznym stopniu przenikają do mleka kobiecego. Nie mają żadnego wpływu na jego smak i skład. Dlatego uważane są za bezpieczne w trakcie karmienia piersią.

Leki na anginę i karmienie piersią

W okresie laktacji zaleca się kobietom przyjmowanie wspomnianych wyżej antybiotyków (najczęściej: Augumentin, Duomox, Taromentin) oraz ich odpowiedników. Wszystkie te specyfiki zawierają amoksycylinę, która należy do kategorii B leków.

Amoksycylinę zawiera Duomax, Amotakas, Ospamox. Zarówno Augumentin, Amoxiclav  jak i Taromentin zawierają dwie substancje czynne: amoksycylinę i kwas klawulanowy

Kategoria ta grupuje leki, które można bezpiecznie stosować w okresie karmienia piersią, z wyjątkiem przypadków, kiedy istnieje realne ryzyko wywołania uczulenia związanego z wydzielaniem śladowych ilości składników leku z pokarmem kobiecym. Nie są znane żadne szkodliwe informacje dotyczące wpływu amoksycyliny (substancji czynnej stosowanej w antybiotykach na anginę) na organizm noworodka.

Dlatego jeśli masz anginę, możesz a nawet powinnaś karmić piersią, bo w ten sposób przekazujesz niemowlakowi przeciwciała oraz zmniejszasz ryzyko przeniesienia infekcji na dziecko. Zwracaj jednak uwagę na higienę, często myj ręce, by nie przenosić infekcji. Gdy lekarz zdecyduje się podać antybiotyk, zażyj go dokładnie w takiej ilości i przez taki czas, jaki zalecił specjalista.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Iga$$ Iga$$

  Pomocne zestawienie :))) Pamiętam jak miałam podobny problem i brakowało mi takeigo artykułu. Rzeczywiście nie ma obawy przed karmieniem i antybiotykami na anginę. U nas córka nie zachorowała, a mi czopy zeszły po 2 dniach od brania leków.

 2. Ola Ola

  Super artykuł. Dużo potrzebnych informacji.

 3. Marta Marta

  Dziś lekarz zalecił mi „odstawić dziecko na 2 tygodnie i przejść na mleko modyfikowane” ze względu na anginę. Powiedziałam, mu że nie zamierzam i chcę karmić piersią więc chcę takie leki, żeby to było możliwe. No i oczywiście się da! Lekarze! Apeluję o rozwagę! Jak można mówić, że mleko modyfikowane jest lepsze? Przecież w pokarmie matki są przeciwciała!

  Dziękuję za artykuł. Rozwiał moje wątpliwości.

  • Karolina Karolina

   Tragedia. Zgłosić tego lekarza natychmiast

 4. Annica Annica

  Rewelacja. Teraz nie trzeba się bać o to że antybiotyk może zaszkodzić dziecku. Jestem w trakcie anginy i teraz na spokojnie wiem co mogę zarzyc

 5. Ania M Ania M

  Lekarz zapisał mi Augmentin 1000 w op 14tab. ale nie zapisałam jaką dawkę brać. Czy po całej tabletce 1000 2x dziennie czy po pół 500 2x na dobę. Ratujcie. Karmię piersią.