Angielski dla dzieci – 5 sposobów na to, aby uczyć dzieci skutecznie

Inf. prasowa komentarzy: 0

Dzieci obecnie uczą się angielskiego już w przedszkolu. Wielu rodziców stawia nacisk na to, by ich pociechy miały kontakt z językiem jak najwcześniej. Jest to postawa jak najbardziej słuszna. Im szybciej zaczniemy przełamywać barierę językową i poznamy jego konstrukcje, przyzwyczaimy się do akcentu, tym lepiej będziemy się nim posługiwać w przyszłości. Dziecko, które w wieku kilku lat nauczy się podstaw, z większą łatwością przejdzie przez okres lekcji w szkole. A w życiu zawodowym być może znajdzie lepszą posadę.


Niestety, często spotykamy się z przestarzałymi metodami nauki. To, co pamiętamy my, dorośli – czyli zakuwanie słówek, nauka gramatyki, kartkówki i sprawdziany – to wciąż pojawia się w szkołach. Dlatego warto zadbać o to, by uczyć dzieci w odpowiedni sposób. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, by uniknąć przykrych następstw zaniedbań. Młodzi uczniowie, którym nauka kojarzyć się będzie tylko ze stresem, nudą i nerwami nie będą chcieli się uczyć. Zmuszanie ich do nauki nic nie da. Sprawa będzie przegrana. Na szczęście istnieją sposoby na to, by uczyć dzieci angielskiego skutecznie. 

5 sposobów na to, aby angielski dla dzieci był przyjemnością 

Jeżeli chcesz poznać 5 sposobów na to, jak skutecznie uczyć dzieci angielskiego, koniecznie czytaj dalej! 

  • Spraw, by nauka nie była wypełniona stresem i nerwami. Szkoła to miejsce, w którym dzieci muszą zdobywać dobre oceny – to coś oczywistego. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu presja jest dla wielu dzieciaków ogromna i nie do przeskoczenia. Dlatego dobrze, jeśli rodzice pomogą dziecku znaleźć równowagę. Oczywiście nie chodzi o to, by nie zachęcać ich do nauki. Jednak pogoń za dobrymi wynikami, w wyniku czego cierpi zdrowie i psychika dziecka, nigdy nie jest dobrym pomysłem.
  • Wprowadź do nauki elementy zabawy i gier. Dzieci nie lubią się uczyć – wolą się bawić. Nie jest to niczym dziwnym, ani niezwykłym. Dlatego powinno się wprowadzać elementy zabawy do lekcji. Taką strategię stosuje np. Novakid – szkoła angielskiego dla dzieci w wieku 4-12 lat. Nauczyciele korzystają z różnych rozwiązań – elementów grywalizacji, używają VRu, muzyki, kolorowanek, a nawet aktywności fizycznej. Dzięki temu maluchy nie nudzą się na lekcjach – biorą w nich aktywny udział.
  • Dostosuj rodzaj zajęć do charakteru swojego dziecka. Jeśli jest nieśmiałe, nie zmuszaj go do zajęć w grupie. O wiele lepiej sprawdzą się indywidualne lekcje. Mówienie w obcym języku jest wystarczająco stresujące. Maluch nie potrzebuje jeszcze kolejnych wyzwań. Nad nieśmiałością można pracować w inny sposób – zmuszanie nie jest jednak dobrym wyjściem z sytuacji. 
  • Wprowadź elementy nauki w codzienność. Nie chodzi o to, byś rozmawiał z dzieckiem po angielsku cały czas. Warto jednak wprowadzać różne elementy – np. od czasu do czasu przypomnieć sobie nazwy dni tygodnia, wymienić kilka zdań. Gdy gotujesz obiad – poproś dziecko o pomoc i wspólnie odgadnijcie, jak nazywają się po angielsku owoce, warzywa czy sprzęty kuchenne. Możecie też spróbować śpiewać po angielsku czy oglądać kreskówki z napisami (szczególnie w przypadku starszych dzieci). 
  • Zadbaj o systematyczność. W nauce języków obcych systematyczność jest bardzo ważna. Nie da się nauczyć mówić płynnie, jeśli będziemy tylko co jakiś czas wracać do nauki. Zajęcia 1-2 razy w tygodniu wystarczą, ale muszą odbywać się regularnie. 

 

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.