Anemia w ciąży – też Cię dotyczy?

Anemia w ciąży to częsty problem, który  nie powinien być jednak bagatelizowany. Stanowi bowiem sygnał występowania pewnych nieprawidłowości, z którymi trzeba sobie poradzić. Na szczęście w dzisiejszych czasach leczenie anemii w ciąży nie przysparza większych problemów.

Anemia w ciąży, czyli co?

Anemia to stan chorobowy, który informuje o tym, że we krwi brakuje czerwonych krwinek do przenoszenia tlenu do tkanek.  Istnieje ponad 400 różnych niedokrwistości, a niektóre z nich częściej występują w ciąży niż inne. U przyszłych mam najczęściej obserwuje się anemię z niedoboru żelaza. Skala jest bardzo duża, bo szacuje się, że w przebiegu około 15-25% ciąż problem ten jest aktualny.

Dlaczego anemia w ciąży zdarza się tak często? Ponieważ w organizmie przyszłej mamy wytwarzana jest większa ilość krwi, co automatycznie zmniejsza nasycenie czerwonych krwinek. Dochodzi do sytuacji, kiedy powstaje dysproporcja między objętością erytrocytów a osocza. Dobra wiadomość jest taka, że szybko uchwycona anemia jest stosunkowo prosta w leczeniu. Jednak istotne jest systematyczne kontrolowanie stanu poprzez wykonywanie badań krwi.

anemia w ciąży

Objawy anemii w ciąży

Pierwsze objawy anemii często są ignorowane. W pierwszym trymestrze, gdy kobieta mierzy się ze zmęczeniem i sennością, najczęściej nie podejrzewa, że jej gorszy nastrój ma związek z niedoborem erytrocytów. Jednak z czasem symptomy są coraz bardziej odczuwalne.  Warto zwrócić uwagę szczególnie na:

 • osłabienie, zmęczenie,
 • zawroty głowy,
 • duszność,
 • szybkie lub nieregularne bicie serca,
 • bladą skórę, włosy i paznokcie,
 • ból w klatce piersiowej,
 • zimne dłonie i stopy,
 • problemy z koncentracją, rozkojarzenie.

Czym grozi nieleczona anemia w ciąży?

Anemia w ciąży nie powinna być ignorowana. Gdy tkanki nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, wiele narządów przestaje sprawnie funkcjonować. Nie wspominając o tym, że pogarsza się samopoczucie przyszłej mamy. Istnieją też poważne zagrożenia takie, jak: urodzenie dziecka z niską wagą, ryzyko przedwczesnego porodu, a nawet śmierć młodej mamy. Poza tym, gdy w organizmie wytwarza się za mało żelaza, odczuwa się przemożne zmęczenie, a organizm jest bardziej narażony na infekcje.

Anemia w ciąży: najczęstsze przyczyny

Oprócz anemii z niedoboru żelaza, w ciąży występują też inne przyczyny niedokrwistości. Na drugim miejscu wymienia się niedokrwistość z niedoboru foliany. W tym przypadku przyczyną jest niedobór kwasu foliowego, witaminy B12, problem jest szczególnie często obserwowany u kobiet, które nie przyjmowały w ciąży i w okresie starania się o dziecko kwasu foliowego. Niedobór witaminy informuje również o ubogiej diecie, w której brakuje zbóż, warzyw liściastych, bananów, roślin strączkowych i melonów.

Witamina B12 jest niezbędna organizmowi do produkcji czerwonych krwinek. Dlatego tak istotne jest dostarczanie jej w odpowiednich ilościach. Trzeba jednak pamiętać, że czasami problem leży gdzie indziej – w złym przyswajaniu i tu trzeba przyczyn niedokrwistości szukać gdzie indziej. Niekiedy problemem, którego anemia w ciąży jest tylko objawem, jest poważna choroba, na przykład celiakia.

Leczenie anemii w ciąży

Anemia w ciąży jest leczona poprzez podawanie dobrze wchłanianych witamin i suplementów diety. Zazwyczaj to wystarczy, by poprawić wyniki krwi. Trzeba jednak mieć na uwadze, że skutkiem ubocznym suplementacji mogą być problemy z wypróżnianiem. W skrajnych przypadkach po stwierdzeniu anemii konieczna staje się transfuzja krwi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. dagi dagi

  anemia w ciąży mnie wykańczała, naprawdę. byłam ciągle zmęczona i zaspana. wszyscy mówili mi, że to normalne w tym stanie, ale podczas badań krwi okazało się, że mam spore niedobory żelaza, które musiałam czym prędzej uzupełnić. kupiłam na to chela ferr bio complex z bogatym składem, przy okazji z kwasem foliowym w jednym i wyniki dosyć szybko się poprawiły, ale największą zmianę odczułam w swoim samopoczuciu, odzyskałam energię

 2. Żanetka_78 Żanetka_78

  Mi tez pomogly dopiero witaminy w postaci suplementu diety. Siostra widzac moje przynegienie i zmeczenie kupila mi pregnę plus i dzięki temu znacznie poprawiły się nie tylko moje wyniki ale i samopoczucie.