Anemia u dziecka – te sygnały są często ignorowane

Blada skóra, jaśniejszy kolor ust, drażliwość, męczliwość, szybkie bicie serca. Wszystkie te sygnały mogą świadczyć o anemii, której wczesne stadia są trudne w zdiagnozowaniu. Symptomy bywają bowiem mylące i kojarzone z innymi czynnikami – koniecznością wczesnego wstawania, dużą ilością zajęć, itd.  Tymczasem anemia u dziecka to poważny problem. U małych dzieci może prowadzić do opóźnień rozwojowych i zaburzeń psychicznych. Nieleczona niedokrwistość niestety grozi także powiększeniem śledziony i żółtaczką. Dlatego warto zwrócić uwagę na poniższe symptomy i możliwie szybko reagować…

Anemia u dziecka, czyli co?

Anemia u dziecka to stan nierównowagi organizmu, dochodzi do niego, gdy spada ilość czerwonych krwinek poniżej poziomu uważanego za normę. Skutkiem niestety są problemy zdrowotne, ponieważ czerwone krwinki są nośnikiem hemoglobiny przenoszącej tlen do tkanek.

Przyczyny

Anemia u dziecka może mieć różne przyczyny:

 • problemy żywieniowe (niedobór żelaza lub witamin niezbędnych do jego syntezy),
 • przebyte infekcje,
 • narażenie na działanie toksyn,
 • stosowanie niektórych leków,
 • choroby układu trawiennego, utrudniające wchłanianie cennych witamin i minerałów, na przykład celiakia.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza – najczęstsza przyczyna anemii u dziecka

Niedokrwistość z niedoboru żelaza to najczęstsza przyczyna anemii u dzieci. Zazwyczaj występuje u dzieci stosujących dietę ubogą w żelazo albo u tych, u których brakuje witamin ułatwiających wchłanianie żelaza. Zdarza się, że przyczyną są choroby układu trawiennego, które ograniczają wchłanianie żelaza.

Anemia z niedoboru żelaza może zdarzyć się w każdym wieku. U dzieci poniżej 2 roku życia może wynikać z mało rozwiniętej diety i picia dużej ilości mleka.

Kto jest najbardziej narażony na niedokrwistość z niedoboru żelaza?

 • dzieci urodzone przedwcześnie, zwłaszcza 3 tygodnie wcześniej niż wyznaczona data narodzin,
 • dzieci z niską wagą w dniu urodzin,
 • dzieci karmione piersią, które nie otrzymują dodatkowych pokarmów po skończeniu 6 miesięcy,
 • dzieci pijące mleko modyfikowane, które nie jest wzbogacone w żelazo,
 • dzieci w wieku od 1 do 5 lat, które piją więcej niż 0,7 litra mleka krowiego lub innego (roślinnego) dziennie,
 • dzieci chorujące na choroby przewlekłe układu pokarmowego.

Różne typy anemii u dziecka

Uwzględniając rozmaite przyczyny występowania anemii u dzieci, wyróżnia się różne rodzaje niedokrwistości.

anemia-u-dziecka

Zazwyczaj krwinki na bieżąco uzupełniane są ze szpiku kostnego. Jeśli jednak są niszczone szybciej niż może je wyprodukować organizm, pojawia się niedokrwistość, którą określa się jako niedokrwistość hemolityczna.

Czasami z niewiadomych przyczyn krwinki są atakowane przez układ odpornościowy, który odbiera je jako zagrożenie. Czasami do reakcji takiej dochodzi w trakcie choroby. Innym razem rozwija się choroba autoimmunologiczna niedokrwistość hemolityczna, która jest dziedziczona od rodziców, którzy przekazują gen stanowiący o defekcie w krwinkach czerwonych. Najczęściej dziedziczną formą niedokrwistości jest anemia sierpowata.

Anemia u dziecka może być konsekwencją urazu, nadmiernego krwawienia, zabiegu chirurgicznego oraz kłopotów z krzepnięciem krwi. U nastoletnich dziewczyn przyczyną mogą być bardzo obfite miesiączki. Sytuacje te zwiększają bowiem zapotrzebowanie na żelazo, które jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek.

Innym problemem jest niedokrwistość aplastyczna, która występuje wtedy, kiedy szpik kostny nie jest w staniewytworzyć wystarczającej ilości krwinek. Powodem może być infekcja wirusowa, ekspozycja na promieniowanie czy toksyczne substancje, leki (antybiotyki, leki przeciwdrgawkowe).

Fizjologiczna niedokrwistość niemowlęca

Po porodzie zaleca się odczekać kilka minut z odcięciem pępowiny, by dziecko dostało krew, która się „jemu należy”.

Zazwyczaj tuż po porodzie niemowlę otrzymuje wystarczającą ilość czerwonych krwinek niezbędnych do wytworzenia tlenu. Poziom hemoglobiny jednak spada i około 2 miesiąca uzyskuje niski poziom. W tym czasie diagnozuje się fizjologiczną niedokrwistość niemowlęcą. Spadkiem ilości czerwonych krwinek w tym okresie nie należy się przejmować, jest on naturalny i nie wymaga leczenia. Organizm sam dostosowuje się do sytuacji i zaczyna produkować czerwone krwinki.

Jak diagnozuje się anemię u dziecka?

Anemia u dzieci często jest wykrywana przypadkowo, podczas rutynowych badań krwi. Pełna morfologia pozwala szybko zdiagnozować problem. Pomocne w diagnostyce może być badanie krwi z rozmazem, czasami zlecana jest również biopsja szpiku kostnego. Lekarz może zlecić wykonanie innych badań, które pozwolą zdiagnozować chorobę będącą przyczyną anemii.

Leczenie niedokrwistości u dziecka

Leczenie niedokrwistości u dziecka musi uwzględniać przyczynę choroby. Często zalecana jest suplementacja, dla młodszych dzieci w postaci kropli, dla starszych w formie tabletek, kapsułek. Podawanie preparatów z żelazem musi trwać co najmniej trzy miesiące, by odbudować zasoby organizmu.

Zapotrzebowanie na żelazo u dzieci w zależności od wieku:

 • 7-12 miesięcy – 11mg
 • 1-3 lata – 7mg
 • 4-8 lat – 10 mg
 • 9-13 lat – 8 mg
 • 14-18 – 15 mg
 • 14-18 lat – 11 mg

Lekarz najpewniej zwróci uwagę na zmianę diety i ograniczenie ilości mleka na rzecz innych pokarmów bogatych w ten składnik (szczególnie cennym źródłem żelaza jest: jajka, mięso, kminek, masło sezamowe). U dzieci rzadko zaleca się suplementację kwasu foliowego lub witaminy B12, której obecność jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania żelaza.

Niedokrwistość z powodu infekcji zazwyczaj mija, gdy organizm wraca do zdrowia. W tym wypadku wskazana jest po prostu cierpliwość.

W przypadku nastolatek, lekarz może zlecić badanie hormonalne, które pozwoli dociec przyczyny obfitych miesiączek będących często powodem anemii.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Stella Stella

  What a lot of goonerusgess you’ve been getting lately! I’m feeling fairly green with envy up here! And will you please stop putting links to lovely fabric shops???? It’s just too tempting! Lucy xx