Andrzejki z dzieckiem

Andrzejki, dzień imienin słynnego patrona nadal sprzyjają wróżbom, których celem jest przepowiedzenie przyszłości damom i kawalerom. Czy jednak warto kultywować ten zwyczaj w towarzystwie młodszych pociech?

Sercowe rozterki kilkuletniego brzdąca mają niewiele wspólnego z miłosnymi problemami nastolatków, wydaje się więc oczywiste, że celem andrzejkowych wróżb nie będzie poznanie informacji o drugiej połówce naszej pociechy. Wystarczy je potraktować jako pretekst do zaproponowania dziecku nowych, kreatywnych zabaw.

Wosk

iStock_000017507571Large(1)Prawdziwym szlagierem jest lanie wosku. Przy zachowaniu szczególnej ostrożności, może okazać się to ciekawym doświadczeniem. Przygotujcie naczynie z zimną wodą, klucz o sporym ,,oczku” oraz stopioną świeczkę. Wyręczcie latorośl w najbardziej niebezpiecznej części zabawy i przelejcie przez otwór w kluczu ciepły wosk, który w oka mgnieniu w kontakcie z chłodną cieczą, zastygnie, tworząc ciekawy kształt. Kilkukrotnie powtórzcie wspomnianą czynność, aby uzyskać różne woskowe formy.
Następnie przy pomocy światła, stwórzcie odpowiedni klimat, skutecznie pobudzający fantazję malucha. Możecie posłużyć się latarką albo przenośną lampką. Manipulując światłem, sprawcie, by woskowa figura rzuciła cień na ścianę. Zadaniem dziecka będzie opisanie kształtu, przyrównanie go do znanego przedmiotu. Zasugerujcie brzdącowi, aby spróbował ułożyć historyjkę z wykorzystaniem woskowych postaci w roli bohaterów, stwórzcie własną wariację na temat teatrzyku cieni.

Powyższa zabawa korzystnie wpływa na wyobraźnię dziecka, wzbogaca słownictwo, rozbudza kreatywność, ćwiczy pamięć i umiejętność łączenia wyrażeń i wyobrażeń.

Buty

Kolejna propozycja angażuje wszystkich członków rodziny i wymaga użycia ich… obuwia. Niech każdy z domowników poświęci do tego celu przynajmniej dwie pary swoich butów. Następnie prosimy pociechę, aby przy najdłuższej w domu/mieszkaniu ścianie, ułożyła naprzemiennie wspomniane części garderoby w równym rzędzie. Na właściciela buta, który jako ostatni zostanie użyty, niech czeka niespodziewana nagroda (słodki upominek, zrobiona przez dziecko laurka).
Opisane ćwiczenie pozwala w pozytywny sposób rozładować nadmiar energii maluszka oraz jest również formą nauki dbania o porządek w domu.

Jabłka

jabłko-i_2893214Jeśli Wasz maluch nie przepada za owocami, ten sposób zapewne korzystnie wpłynie na zmianę jego nastawienia. Do tego przyda się duże jabłko i obieraczka. Rodzic lub opiekun cieniutko obiera skórkę owocu, aby utworzyła jadalną i możliwie jak najdłuższą serpentynę. W dalszej kolejności prosimy pociechę, aby stanęła na środku pokoju i zamknęła oczy. Następnie wręczamy jej długi obierek. Zadanie dziecka polega na tym, aby przez ramię (podając naprzemiennie prawe lub lewe, sprawdzamy czy dziecko prawidłowo rozróżnia obie strony) przerzucić obierzynę, która upadając na podłogę, utworzy kształt litery. Latorośl znająca alfabet, powinna bez problemu poradzić sobie z odgadnięciem graficznego znaku głoski.

Kubeczki

Zabawą korzystnie wpływającą na wyobraźnię i wysławianie się dziecka będzie andrzejkowa wróżba z kubeczków. Wymaga ona użycia kilku nieprzezroczystych naczyń oraz niewielkich przedmiotów. W roli tych ostatnich sprawdzą się monety, samochodzik z jajka-niespodzianki, słodycze, miniaturowy bohater z ulubionej bajki.
Pod kubeczkami kładziemy po jednej rzeczy, tak, aby zawartość naczyń nie była znana naszej latorośli. Następnie prosimy brzdąca, by po kolei sprawdzał, co kryje się pod danym kubkiem, a następnie spróbował zinterpretować wróżbę. Dla przykładu – figurka znanej postaci oznacza karierę w showbiznesie, monet a- niespodziewane bogactwo, samochód- liczne podróże, łakocie zaś symbolizują dostatnie życie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Ewa, 27 lat. Na swoje szczęście czekała 5 zim. Stara się pogodzić bycie mamą z egoistycznymi przyzwyczajeniami. Czyta, szuka informacji, słucha rad doświadczonych mam, próbuje znaleźć złoty środek i wychować córkę na dobrego człowieka. Póki co, widzi małą kopię siebie, która sprawia, że pełną piersią, czuje, że żyje.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.