Andrzejki z dzieckiem – ciekawe pomysły na wspólną zabawę

Choć wielu zabawa andrzejkowa kojarzy się jednoznacznie jako impreza dla dorosłych, to można i co najważniejsze: warto ją spędzić z dziećmi. Zapraszając nie tylko znajome maluchy, ale również ich rodziców. Także tych, których do tej pory nie znaliśmy najlepiej. To doskonały pomysł na wspólną integrację. Poniżej przestawiamy kilka ciekawych propozycji na andrzejkową zabawę.

Wróżby w balonie

Jeszcze przed spotkaniem warto zadbać o odpowiednie atrakcje. W balonach można ukryć wróżby: „Już za trzy lata, kupimy brata”, „Za pięć dni pójdziesz z dzieckiem na długi spacer” „Pojutrze przeczytasz maluchowi ulubioną książkę na dobranoc”, itd.
Balony z wróżbami można wcześniej wykorzystać do wspólnej zabawy, odbijania, tańca. A na koniec zabawy przeprowadzamy losowanie, przebijanie i odczytywanie wróżby.

Przyszłość za 20 lat

Wróżenie można rozpocząć od wręczenia rodzicom kartek papieru oraz ołówków lub kredek i poproszenie o to, by narysowali, jak wyobrażają sobie własne dzieci za 20 lat. Tak przygotowane obrazki może uda się zachować i obejrzeć po dwóch dekadach, sprawdzając, czy nasze wizje okazały się trafione.

Co nam się podobało w dzisiejszym dniu?

Rodzice i dzieci siedzą w kręgu i każdy po kolei odpowiada na pytanie „co mi się dzisiaj podobało”, „co chciałbym, żeby zdarzało się częściej”, „czego chciałbym w przyszłości”. Odpowiedzi mogą być zabawne, zaskakujące oraz…mogą powiedzieć nam coś nowego o sobie nawzajem.

Zawód dziecka

Kolejnym punktem zabawy może być losowanie z kapelusza wcześniej przygotowanych karteczek z zawodami. W ten sposób maluchy mogą też poznać imiona swoich przyszłych partnerów życiowych, zapisane na niewielkich wyciętych z papieru serduszkach.
Inna wersja tej zabawy zakłada wykorzystanie akcesoriów kojarzonych z danym zawodem: np.. grzebienia (fryzjer), łyżki (kucharz), kalkulatora (księgowy), które układa się w okrąg. Pośrodku kładziemy plastikową butelkę. Dzieci kręcą i gdy wypadnie na określony przedmiot, starają się zgadnąć, co on symbolizuje i kim według wróżby zostaną w przyszłości.

Rozwiązywanie supełków

Zabawa doskonała zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przygotowujemy tasiemki lub sznurówki i zawiązujemy supełki. W wyznaczonym czasie rozpoczynamy rozwiązywanie. Im więcej uda się rozwiązać, tym więcej marzeń uda się spełnić w najbliższym roku.
Uwaga: jeśli sznurek będzie dłuższy, w zabawie jednocześnie może wziąć udział więcej osób, podzielonych na grupy.

Rzucanie kostką

Dzieci generalnie lubią rzucać kostkami do gry. Warto to wykorzystać. Po tym, gdy wypadnie określony wynik, wystarczy, że odczytamy poważnym głosem i ze skupioną miną znaczenie wyniku:
1- skoczysz ze spadochronu
2- pojedziesz w podróż dookoła świata
3- wygrasz milion w totolotka
4- wystąpisz w znanym programie telewizyjnym
5- zagrasz w filmie
6- polecisz na Księżyc

Dziecięce buty

To bardzo popularna wróżba. Wystarczy, by dzieci przygotowały prawe buciki i z wyznaczonego punktu w pokoju zaczęły „krok po kroku” przestawiać je do wybranego wcześniej punktu, na przykład drzwi. But dziecka, który „dotrze” jako pierwszy wskaże właściciela, który jako pierwszy wyjdzie za mąż lub ożeni się albo wygraną osobę, która będzie miała możliwość uzyskania jakiejś nagrody lub przywileju.

Obowiązkowy wosk

Lanie wosku przez dziurkę od klucza nie musi być zabawą tylko dorosłych. Jeśli zadbamy o bezpieczeństwo, we wróżbie mogą towarzyszyć również dzieci. Zwłaszcza podczas odgadywania powstałych kształtów nieograniczona niczym wyobraźnia dziecka może być bardzo pomocna.

A Wy, jak planujecie spędzić Andrzejki? Podzielcie się swoimi planami!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. aguska aguska

    My idziemy z naszą córcią na andrzejki organizowane dla dzieci w domu kultury, a wieczorkiem Andrzejki dla dorosłych:)) Z bucikami wróżba stara jak świat, ale nadal bardzo popularna:)

  2. emerycia emerycia

    Jestem za tym aby dzieci uczestniczyły we wspólnych zabawach z rodzicami, tymi andrzejkowymi też. Dziecko uczy się zachowania podczas zabawy a poza tym kształtuje się bliższa więź dziecka z rodzicem.. My z Piotrusiem byliśmy na zabawie andrzejkowej w Zakopanem. Było super!

  3. atrament180 atrament180

    Ech, miałam takie urwanie głowy przez kilka dni, że mnie tu nie było. A szkoda… Miałabym dla dzieciaków kilka pomysłów na wczorajszą zabawę andrzejkową.