Alkohol a płodność: jakie są fakty?

Spożywanie alkoholu w ciąży nie jest wskazane. Pisano o tym wielokrotnie, argumentując zasadność unikania napojów z procentami w trakcie dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko. Temat ten ma jednak szersze ramy. Należałoby go potraktować jako ważne zagadnienie również w trakcie planowania ciąży. Jeśli świadomie podchodzimy do macierzyństwa i tacierzyństwa, ważne by w okresie starania się o dziecko, ograniczyć, a najlepiej całkowicie wykluczyć napoje alkoholowe.

Ostrożność w trakcie starania się o dziecko

Ostrożność ze spożyciem alkoholu w trakcie starania się o dziecko jest podyktowane nie tylko dbałością o jego harmonijny rozwój, ale również powinno być ważne z punktu widzenia płodności.

Jaki wpływ na płodność ma alkohol?

485951_28232321Okazuje się, że badania nie są jednoznaczne. Niektóre nie wykazały związku między umiarkowanym spożyciem napojów alkoholowych a płodnością. Inne natomiast niosą całkiem inne wnioski. Sugerują, że już niewielkie ilości alkoholu mogą obniżyć zdolność do poczęcia dziecka o połowę.

Najbardziej rzetelne wydaje się jednak badanie przeprowadzone na szerokiej grupie kobiet. Wskazało ono, że prawdopodobieństwo poczęciu w okresie sześciu miesięcy było dwukrotnie wyższe w przypadku kobiet, które spożywały mniej niż pięć drinków tygodniowo niż u tych, które piły więcej.

U kobiet najczęściej alkohol zwiększa ryzyko zaburzenia płodności owulacyjnej. Oddziałuje na płodność również pośrednio poprzez utrudnianie działanie kwasu foliowego. Ponadto wpływa na zakwaszenie ciała, w tym również śluzu szyjki macicy, co zmniejsza szansę przetrwania w nim plemników.

Alkohol i jego wpływ na płodność u mężczyzn

Silną zależność między spożywaniem alkoholu przez mężczyzn a czasem oczekiwania na potomka udowodniły inne badania. Wskazały one, że partnerki mężczyzn regularnie spożywających alkohol zachodziły w ciążę dwa razy później niż partnerki panów, którzy nie spożywali alkoholu wcale.

Alkohol to główny powód zaburzenia płodności u mężczyzn. Wpływa bardzo niekorzystnie na jakość plemników: zwiększa liczbę anomalii i obniża szybkość ich poruszania się. Alkohol zmniejsza również ilość testosteronu oraz zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.

Jest też działanie pośrednie. Alkohol zmniejsza ponadto przyswajanie cynku, bardzo ważnego składnika z punktu widzenia męskiej płodności.

Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn prawdziwa jest zależność: im większe spożycie alkoholu, tym mniejsze szanse na zajście w ciążę. Wysokie spożycie alkoholu szkodzi płodności.

Alkohol a metody wspomagania płodności

Alkohol ma również wpływ na powodzenie technik wspomagania rozrodu. Największe zagrożenie wiąże się ze spożywaniem alkoholu na miesiąc przed zapłodnieniem in vitro oraz w trakcie przeprowadzania zabiegu. Jak wykazały liczne badania, znacznie zmniejsza ich szansę na powodzenie.

Jedno z badań skupiało się na obserwowaniu par, które poddały się zapłodnieniu pozaustrojowemu. Pozwoliło ono wykazać, że kobiety, które wypijały jednego drinka więcej niż grupa kontrolna, potrajały ryzyko, że nie zajdą w ciążę w żadnym cyklu. U mężczyzn pijących o jedną porcję alkoholu więcej niż grupa kontrolna ryzyko poronienia wzrastało od dwóch do trzydziestu razy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. olka k olka k

  Nie wiedziałam, że alkohol ma tak duży wpływ na płodność…

 2. jolka jolka

  Szkoda, że tyle osób zachodzi w ciążę nie w pełni świadomie :D

 3. Natka Natka

  Nadal ludzie mało mówią o tym , że mężczyzna jak i kobieta nie powinni spożywać alkoholu gdy starają sie o dziecko. Mój facet palił papierosy więc lekarz zalecił by brał witaminy w postaci ferti man. Cynki i Selen w jego wypadku wyparowały z dymem.

 4. GA BA GA BA

  Ciekawe jak to się ma do patologii, która zachodzi w ciążę? Mężczyzna i kobieta piją i palą bez opamiętania i jakoś na płodność nie wpływa…

  • biolkom biolkom

   Alkohol istotnie wpływa na rozród. Wiele dzieci z takich patologii nie jest w pełni zdrowa, przejawiają m.in objawy FAS – płodowego zespołu alkoholowego (oprócz zmian w wyglądzie często u dzieci pojawiają się choroby neurologiczne: skłonność do agresji, problemy z koncentracją i nawiązaniem więzi, nadwrażliwość na ból lub podniesiony próg bólowy). O ilości samoistnych poronień bez wiedzy takich matek już nie wspomne.

 5. haha haha

  „zakwaszenie ciała” to brednie ktore powstały na potrzeby reklamy, skoro autor się na to powołuje w tym artykule to znaczy ze pisze o czymś o czym nie ma pojęcia.

 6. Beata Beata

  Witam,

  Fajny artykuł, tylko jedno jest dla mnie niejasne: „kobiety, które wypijały jednego drinka więcej niż grupa kontrolna, potrajały ryzyko, że nie zajdą w ciążę w żadnym cyklu. U mężczyzn pijących o jedną porcję alkoholu więcej niż grupa kontrolna ryzyko poronienia wzrastało od dwóch do trzydziestu razy” – to znaczy ile piła grupa kontrolna?

  Z góry dzięki!
  B,