Alfabet dziecka

Alfabet dziecka (67)

Angina

Ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych najczęściej pojawiające się u starszych dzieci (rzadko występujące u niemowlaków oraz rocznych dzieci). Charakterystyczne objawy to wysoka gorączka, trudności z połykaniem, ból gardła, ropne naloty na migdałkach.
Angina może być wywoływana przez bakterie lub wirusy. W infekcji wirusowej angina rozwija się wolniej, towarzyszy jej też niższa gorączka niż w przypadku anginy bakteryjnej. W przypadku anginy wirusowej często obserwuje się katar i zapalenie spojówek.
Dziecko należy pokazać lekarzowi. Przez tydzień-dwa tygodnie powinno pozostać w domu.

Więcej na ten temat, a szczególnie o tym, czy angina i zażywane leki mają wpływ na karmienie piersią.

Antybiotyk w czopku

Niestety nie istnieje, a szkoda – ułatwiałby niejednokrotnie życie wielu rodzicom.

Astma a ciąża

Astma występuje u około 5% młodych kobiet. Wywiera zmienny wpływ na ciążę. U jednych kobiet ataki astmy są bardziej dotkliwe, u innych pozostają bez zmian lub sytuacja się poprawia.
Póki kobieta nie zajdzie w ciążę, nie da się właściwie przewidzieć, jak rozwijająca się ciąża wpłynie na chorobę.

Białkomocz

Białkomocz jest szybko rozpoznawany przy pomocy prostego badania paskowego. W celu kontroli zawartości białka w moczu kobieta w ciąży musi systematycznie badać mocz. Niewielkie ilości białka mogą wskazywać na zapalenie pęcherza moczowego. Jedno rozpoznanie białka w moczu zazwyczaj nie jest niepokojące. Staje się takie, jeśli niepokojące wyniki się powtarzają, a nie mogą się one wiązać z innymi przyczynami.

Biegunka

Biegunka to większa ilość wypróżnień, podczas której obserwuje się płynne lub półpłynne kupki. Biegunka może być spowodowana przez wirus, bakterie, zakażenie pasożytów, nietolerancję laktozy, glutenu, czy innych składników pokarmowych, alergię pokarmową.
Biegunka może się pojawiać również przy okazji różnego typu infekcji, którym towarzyszy gorączka. O biegunce w ciąży i w okresie karmienia piersią przeczytacie tutaj.

Bóle poporodowe

To skurcze macicy, które trwają nawet po porodzie. Najczęściej są umiarkowane, tylko w nielicznych wypadkach ich intensywność określana jest jako wysoka. Według praktyki lekarskiej, bóle poporodowe występują częściej u kobiet, które już rodziły. Są bardziej odczuwalne u kobiet karmiących piersią niż u maluchów karmionych mieszanką (co spowodowane jest wydzielaniem podczas karmienia oksytocyny).

Celiakia

Celakia to choroba trzewna, wrodzona nietolerancja glutenu (występującego w owsie, życie, pszenicy i jęczmieniu). Objawem jest brak prawidłowego przybierania na wadze po włączeniu wspomnianych składników, drażliwość, brak apetytu, wzdęty brzuch. Po wykryciu choroby należy stosować dietę bezglutenową nawet przez kilka lat.

Więcej na temat diagnozy i postępowania w przypadku rozpoznania celiakii.

Ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza zdarza się średnio jeden raz na osiemdziesiąt poczęć. Może się rozwijać jako ciąża bliźniąt identycznych (jednojajowych) lub nieidentycznych (braterskich). Co ciekawe szansa na urodzenia nieeidetycznych bliźniąt jest różna w różnych regionach świata. W porównaniu do Europy bliźniaki braterskie rzadziej się rodzą w Japonii, a częściej w Afryce.
Posiadanie bliźniąt nieidentycznych może być odziedziczone przez matkę przez jedną ze stron (od ojca lub matki). Czynnikiem sprzyjającym jest również: przebycie kilku ciąż, wiek od 35-39 lat, wyższy wzrost matki, zwiększający się wskaźnik BMI.
Bliźnięta identyczne rodzą się rzadziej niż bliźnięta nieidentyczne. Średnio 1 na 250 ciąż. Tendencja ta jest raczej stała i niezmienna na całym świecie.

Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna rozwija się wtedy, kiedy zapłodnione jajo zagnieżdża się w innym miejscu niż wnętrze macicy. Taka ciąża rozwija się w jednym na trzysta przypadków. Najczęściej zapłodnione jajo zagnieżdża się w jajowodach (95%), niekiedy też w miejscu połączenia jajnika z macicą. Taka ciąża nie trwa zazwyczaj dłużej niż 8-10 tygodni.

Więcej na temat ciąży pozamacicznej i jej objawów.

Cięcie cesarskie

Cięcie cesarskie lub poród cesarski to zabieg operacyjny, który polega na wykonaniu nacięcia na brzuchu i wydobyciu przez niego dziecka. Cięcie generalnie wykonuje się, gdy poród naturalny niesie za sobą zbyt duże ryzyko lub gdy jest niemożliwy. W krajach zachodnich 20% wszystkich porodów kończy się cięciem cesarskim.

Depresja połogowa

Szacuję się, że depresję połogową odczuwa od 50 do 80% kobiet. Kumulacja złego samopoczucie (przygnębienia, płaczliwości, brak wiary w siebie, bezsenności) następuje na trzeci-czwarty dzień po porodzie. Taki objaw jest fizjologiczny. Wiąże się z nagłą zmianą poziomów hormonów po porodzie. Najprostsza recepta to odpoczywanie tak często jak to możliwe oraz skorzystanie z pomocy bliskich osób.

Depresja poporodowa

Cierpi na nią od 10-15% kobiet. U każdej z mam może mieć różny stopień – od niewielkiego, przejmującego i niemijającego przygnębienie aż po drażliwość i płaczliwość. Lekarzy są zdania, że w 1/3 przypadków depresji porodowej problem pojawia się już w ciąży. Wcześnie rozpoznana i leczona depresja poporodowa to najszybsza droga do poprawy samopoczucia i kontroli nad własnym życiem.

DI (metoda zaplemienia od dawcy)

Metoda ta polega na umieszczeniu nasienia dawcy w okresie owulacji w szyjce lub we wnętrzu macicy.

Endometrioza (gruczolistość)

Endometrioza jest schorzeniem, w którym tkanka podobna do tej znajdującej się w wyściółce wnętrza macicy występuje w postaci wysepek poza macicą.

Entonox

Mieszanka uśmierzająca ból w trakcie porodu, składająca się z 50% podtlenku azotu, gazu medycznego i 50% tlenu. Entonox nie wywiera negatywnego wpływu na dziecko.

Fenyloketonuria

Schorzenie genetyczne stwierdzane u jednego dziecka na 16 000 dzieci. Objawia się brakiem prawidłowego metabolizowania fenylalaniny, co prowadzi do gromadzenia się tej substancji w krwiobiegu i do uszkodzeń tkanki mózgowej. Odpowiednia dieta umożliwia prawidłowy rozwój.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj!

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży to żylaki znajdujące się wokół odbytu. Zazwyczaj nasilają się ze względu na ucisk macicy na jamę brzuszną. Krew w żyłach płynie wolniej, co powoduje jej gromadzenie w żyłach i prowadzi do powstawania hemoroidów.

Przeczytaj więcej o hemoroidach w ciąży.

In vitro (zapłodnienie in vitro)

Metoda in vitro u swoich początków była sposobem leczenia niedrożności jajników. Dzisiaj znajduje dużo szersze zastosowanie. Jest wykorzystywana w przypadku par z niewyjaśnioną bezpłodnością. Metoda polega na pobudzeniu jajników do produkcji kilku jaj, ich pobraniu (po podaniu leków uspokajających i wprowadzeniu specjalnej igły przez pochwę do jajnika). Jaja się wysysa i gromadzi, następnie przenoszone są wraz z plemnikami partnera do inkubatora. Kolejny krok to wprowadzenie przez szyjkę macicy zapłodnionego jaja do macicy.

Jajo bezzarodkowe

Jajo bezzarodkowe to sytuacja, podczas której w macicy rozwija się tkanka łożyskowa, jednak nie wykształca się zarodek ani płód. Utrzymanie takiej ciąży zatem nie jest możliwe, kończy się nieuchronnym poronieniem.

Jak szybko zajdę w ciążę?

Osiem na dziesięć par regularnie odbywających stosunki bez zabezpieczenia i niemających problemu z płodnością, jak pokazują statystyki, doczeka się zapłodnienia w okresie 12 miesięcy od rozpoczęcia „prób”. Natomiast 19 spośród 20 par zostanie rodzicami w obrębie dwóch lat odbywania stosunków bez środków antykoncepcyjnych. Największa szansa na poczęcie jest już w pierwszym miesiącu „prób”. W tym czasie w ciążę zachodzi od jednej trzeciej do jednej czwartej par.

Kardiotokografia

Kardiotokografia to badanie wykonywane w ciąży, które mierzy częstość akcji serca dziecka i napięcie mięśnia macicy. Do brzucha kobiety przykłada się dwa małe urządzenia – jedno rejestruje uderzenia serca dziecka, drugie skurcze macicy.

Konflikt serologiczny

Konflikt serologiczny to stan, w którym kobieta o krwi Rh- nosi w macicy płód o krwi Rh +. Istnieje wtedy ryzyko, że na skutek krwawienia do układu krążenia matki dostaną się krwinki dziecka, co spowoduje reakcje organizmu matki w postaci produkcji przeciwciał. Konsekwencją może być doprowadzenie do niedokrwistości u dziecka.

Kwas foliowy

Kwas foliowy należy do grupy witamin B. Niekiedy nazywany jest witaminą M. Magazynowany głównie w wątrobie. Jest niezbędny do produkcji czerwonych krwinek. Niedobór kwasu foliowego ma proste przełożenie na produkcję zbyt małej ilości krwinek czerwonych, co może prowadzić do niedokrwistości. Zbyt mała ilość kwasu foliowego (obecnego w ciemnozielonych warzywach, pomarańczach i orzeszkach ziemnych) powoduje powstawanie wad cewy nerwowej. Trzeba jasno napisać: nawet kobiety stosujące zrównoważoną dietę mogą mieć problemy z niedoborem kwasu foliowego. Dlatego w ciąży oraz na etapie starania się o dziecko niezbędna jest jego suplementacja.

Lamblioza

Choroba brudnych rąk, jaką dziecko zaraża się jedząc zabrudzone owoce, korzystając z tej samej toalety, co zarażona osoba, pijąc zakażoną wodę, czy przenosząc wirusa z zakażonego przedmiotu do ust.
Chorobie towarzyszy stan podgorączkowy, utrata apetytu, biegunki zamiennie z zaparciami, osłabienie, ból głowy. Kupa ma intensywny zapach i zawiera niestrawione resztki. Może pojawić się też wysypka oraz kaszel.

Laparoskopia

Zabieg chirurgiczny wykonywany pod znieczuleniem ogólnym. Polega na wprowadzeniu laparoskopu do jamy brzusznej i obserwacji macicy, jajowodów i jajników.

Listeria w ciąży

Listerią można zarazić się drogą doustną, poprzez zjedzenie zakażonego jedzenia. Bakteria jest obecna w miękkich serach powstałych z niepasteryzowanego mleka. Łatwo się namnaża. Niszczy ją gotowanie. Zakażenie może prowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu i utraty ciąży.
Zakażeniu towarzyszy gorączka. Objawy są podobne do chorób dróg moczowych. Listerię leczy się antybiotykami.

Lot samolotem a ciąża

Lot samolotem przy prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest problemem. Większość linii ze względu jednak na możliwy przyspieszony termin porodu nie zaleca podróżowania po 34-36 tygodniu ciąży. Konsultacja z lekarzem przed lotem jest niezbędna, jeśli spodziewasz się bliźniąt, masz cukrzycę, ciąża jest zagrożona przedwczesnym porodem, cierpisz na chorobę serca, zakrzepicę, masz krwawienia z pochwy. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Łożysko

Łożysko łączy organy matki i dziecko. Ma kształt dysku i jest oplecione bogatą siecią naczyń krwionośnych wytwarzanych przez nowe życie i wszczepiające się w ścianki macicy. Łożysko połączone jest z płodem pępowiną, którą płynie krew z tlenem i substancjami odżywczymi.

Więcej na temat zdumiewającej roli łożyska.

Nadciśnienie w ciąży

Nadciśnienie w ciąży najczęściej jest stanem fizjologicznym, wywołanym przez rozwijającą się ciążę. Rzadziej wywołuje je uprzednio występujące nadciśnienie (przed zajściem w ciążę) lub inne schorzenie. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Nadwaga a płodność

Kobiety z nadwagą mogą mieć problem z płodnością. Dlatego wielu lekarzy zaleca w takich sytuacjach dietę. Kłopoty z zajściem w ciążę może powodować zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej, zwłaszcza zgromadzonej w okolicy brzucha. Konsekwencją tego jest często zaburzenie czynności jajników oraz nieprawidłowa produkcja estrogenów. Kobiety z dużą nadwagą mogą mieć problem z normalnym rozwojem komórek jajowych orz z nieregularnymi miesiączkami.

Niedokrwistość w ciąży

Niedokrwistość w ciąży jest bardzo częstą dolegliwością. Wszystko dlatego, że rozwijające się dziecko zabiera zasoby witamin oraz żelaza. Ryzyko niedokrwistości wzrasta wraz z ciążą bliźniaczą oraz wtedy, kiedy w krótkim odstępie czasu przeżywało się kilka ciąż. Rzadką przyczyną niedokrwistości jest niedobór B12.

Niedokrwistość w ciąży może spowodować niedobór żelaza lub niedobór kwasu foliowego. Niekiedy jeden i drugi brak występuje razem.

Odchody połogowe

Upławy, które pojawiają się po porodzie. Na początku są podbarwione krwią (czasami ze strzępkami krwi), z czasem stają się brązowo-czerwone, by następnie zmienić się na różowe. Po około dwóch tygodniach upławy stają się białe lub kremowe i taka wydzielina utrzymuje się przez dwa do czterech tygodni.

Padaczka a ciąża

Padaczka zdarza się dość często. Notuje się ją u jednej kobiety na 100-200. Największe ryzyko w przypadku ciąż u kobiet z padaczką to ryzyko wystąpienia wad płodowych związanych z przyjmowaniem leków. Z tej przyczyny tak ważne jest, by kobiety z padaczką przyjmowały kwas foliowy przed ciążą oraz w jej trakcie.

Druga kwestia to zwiększone ryzyko występowania powikłań ciążowych – wymiotów, mdłości, niedokrwistości, krwawienia z pochwy u kobiet cierpiących na padaczkę. Niektóre leki na padaczkę działają przeciwstawnie do działania witaminy K.

Pępowina

Pępowina łączy płód z łożyskiem. Składa się z dwóch tętnic pępowinowych, w których płynie krew i substancje odpadowe od płodu do łożyska oraz z jednej żyły, której płynie krew i substancje odżywcze od łożyska do płodu. Pępowina zazwyczaj jest tak zawinięta w macicy, że znajduje się w niej sporo miejsca na ruch płodu.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Wywołane jest przez mocz podrażniający skórę. Przyczyną jest amoniak powstający w nieświeżym moczu. Naskórek staje się zaczerwieniony i bolesny w dotyku. Czasami tak podrażniona skóra może zostać zaatakowana przez pleśniawki.
Na skórę drażniąco mogą działać także kosmetyki (np. mydełko, chusteczki pielęgnacyjne, kremy).

Pleśniawki w ciąży

Pleśniawki w ciąży to bardzo częsta przypadłość. Dotyczy w pewnym okresie ciąży co dziesiątej ciężarnej. Charakteryzują się występowaniem gęstych, białych, przypominających zsiadłe mleko upławów. Skóra może być obrzmiała, swędząca i zaczerwieniona. Leczenie polega na podaniu środków dopochwowo.

Płyn owodniowy

We wczesnym stadium ciąży wytwarzany jest przez błony otaczające płód i łożysko. Na późniejszych etapach tworzony przez nerki dziecka wydalające „mocz”, którego w przypadku dobrze odżywionego dziecka jest wystarczająco wiele, by mówić o optymalnej ilości płynu owodniowego. Płyn owodniowy chroni przed urazami i pozwala poruszać się dziecku w łonie matki.

Położenie poprzeczne

Położenie poprzeczne to ułożenie dziecka w poprzek macicy. Stópki znajdują się po jednej strony brzucha, a główka po drugiej. Przy takim ułożeniu podczas porodu jako pierwszy w kanale rodnym pojawia się bark, dlatego w takim położenia nie ma możliwości porodu drogami natury.

Położenie zmienne

Dziecko nie jest osadzone główką ani pośladkami do dołu. Ciągle zmienia swoje położenie. Przechodzi z położenia główką w dół, na poprzeczne, czy na położenie pupą w dół. Takie ułożenie może sprawiać problem w trakcie porodu, bo nie można przewidzieć, jak dziecko się ułoży w jego trakcie.

Połóg

Pierwsze sześć tygodni po porodzie.

Poronienie

Samorzutna utrata ciąży, następująca przed upływem 23 tygodnia, czyli jeszcze przed okresem, kiedy dziecko co do zasady może utrzymać się przy życiu poza ciałem kobiety.

Więcej na ten temat.

Poród przedwczesny

Poród przedwczesny to poród, który następuje przed ukończeniem 37 tygodniem życia. Zdarza się w przypadku 5-7 ciąż na 100. W większości wypadków nie znamy przyczyny porodów przedwczesnych. Predysponować do wcześniejszego rozwiązania mogą : infekcje macicy lub krwawienia z łożyska.
Większe ryzyko porodu przedwczesnego istnieje w przypadku wcześniej odbytych porodów przedwczesnych oraz w ciążach bliźniaczych. Poród przedwczesny niesie za sobą największe ryzyko, jeśli odbywa się przed 28 tygodniem.

Więcej na ten temat.

Punkcja owodni

To metoda stosowana do uzyskania niewielkiej ilości płynu owodniowego z okolicy dziecka. Cienką igłę wprowadza się przez powłoki brzuszne do wnętrza macicy. Dzięki użyciu aparatury USG lekarz może tak pokierować igłą, by nie trafić nią w dziecko lub w łożysko. W ten sposób można zbadać, czy dziecko ma zespół Downa oraz inne schorzenia genetyczne. Badanie przeprowadza się u kobiet po 35 roku życia, u których ryzyko występowania schorzeń genetycznych jest wyższa. Zabieg przeprowadza się zazwyczaj między 15 a 18 tygodniem ciąży.

Punkcja pępowiny

Punkcja pępowiny to zabieg polegający na pozyskiwanie krwi znajdującej się w niej, gdy dziecko znajduje się jeszcze w macicy. Taki zabieg wykonywany jest w przypadku podejrzenia konfliktu serologicznego oraz ciężkiej infekcji wirusowej dziecka.

Punktacja Apgar

System oceny po urodzeniu dziecka. Wskazujący na te dzieci, które mogą mieć problemy z przystosowaniem się do życia poza macicą. Ocenia się częstość akcji serca, oddychanie, ruchy, zabarwienie powłok, odpowiedź na pobudzanie – każdą cechę ocenia się w skali od 0 do 2. Ocenę w skali Apgar przeprowadza się w pierwszej i piątej minucie po narodzeniu. Wynik od 7 do 10 uważa się za normalny. Wynik równy 3 i mniej określa, że dziecko znajduje się w stanie zagrożenia.

Więcej na ten temat.

Rozejście spojenia łonowego

Rozejście spojenia łonowego to zbyt daleko idące zmiękczenie wiązadeł i zwiększenie ruchliwości kości miednicy, która powoduje ból przy poruszaniu (zwłaszcza chodzeniu, wchodzeniu po schodach). Czasami w trakcie chodzenia można usłyszeć charakterystyczne trzaski. Niemożliwe staje się stanięcie na jednej nodze. By móc się poruszać, konieczne jest bujanie się na jedną i drugą stronę.
Zmiana ta może się rozwinąć w trakcie ciąży, porodu, czy nawet po porodzie. Diagnozowana jest na jedną na osiemset ciąż.

Różyczka w ciąży

Różyczka, zwana również „niemiecką odrą” to bardzo częsta choroba. Większość dzieci albo zaraża się nią lub zostanie na nią zaszczepiona. Zachorowanie na różyczkę ciężarnej jest szczególnie niebezpieczne zwłaszcza w trzech pierwszych miesiącach, kiedy może dojść do wad rozwojowych. Odporność na różyczkę można sprawdzić prostym badaniem krwi.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj!

Rumień dłoniowy

Ponad połowa kobiet w ciąży ma czerwone dłonie. To jeden z objawów ciąży nazywany rumieniem dłoniowym.

Rzucawka w ciąży

Rzucawka to drgania i napady wywołane stanem przedrzucawkowym spowodowane skurczem naczyń krwionośnych. Zjawisko rzadkie. W krajach rozwiniętych występujące 1 na 2500 ciąż. Wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Siara

Siara to zagęszczony płyn o żółtym kolorze, który wydobywa się z piersi w pierwszych dwóch dniach po porodzie.

Skurcze Braxton-Hicksa

To nieregularne skurcze macicy, zazwyczaj trwające mniej niż minutę. Odczuwane jako kurczenie i rozkurczanie macicy. Raczej bezbolesne. Skurcze Braxtona-Hicksa nazywane są skurczami próbnymi.

Tens aparat

Niewielkie urządzenie zasilane bateriami, posiadające dwie przyssawki umieszczane na plecach rodzącej. Apart Tens we wczesnej fazie wysyła impulsy elektryczne do nerwów, dzięki czemu uzyskuje się efekt blokowania odbieranie przez mózg bólu.

Test tolerancji glukozy

Test, który polega na podaniu kobiecie w ciąży glukozy do wypicia i zmierzeniu poziomu glukozy we krwi. Ma na celu wykrycie cukrzycy lub jej wykluczenie.

Więcej na ten temat.

Toksoplazmoza w ciąży

Toksoplazmoza w ciąży wywoływana jest przez wirusa żyjącego w organizmach kotów oraz znajdującego się w glebie. Źródłem zakażenia może być skażone mięso, zabrudzone jarzyny, koty, jak również ziemia. Zakażenie toksoplazmozą u dorosłego jest zwykle bezobjawowe, a same objawy łagodne. Na początku ciąży zakażenie toksoplazmozą może powodować poważne wady i prowadzić do poronienia.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj tu i tu.

Upławy w ciąży

Ilość wydzieliny pochwowej w ciąży wzrasta. Ma ona jednak zazwyczaj przejrzysty lub biały kolor. Upławy wymagają konsultacji, jeśli są żółte, zielonkawe lub podbarwione krwią. Niepokoić powinien ich niemiły zapach, swędzenie, ból czy owrzodzenia.

Wymioty poranne

Szacuje się, że około połowa kobiet w ciąży doświadcza wymiotów porannych. Mdłości i wymioty są obecne już parę tygodni po zapłodnieniu, choć są też takie kobiety, które ich nie odczuwają. Nie wiadomo, co dokładnie wywołuje wymioty poranne. Lekarze przypuszczają, że mogą być one spowodowane przez zmiany hormonalne wywoływane przez zagnieżdżające się jajo. Mają być związane zwłaszcza z poziomem hormonu HCG, którego jest najwięcej w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Najczęściej wymioty poranne kończą się około 14 tygodnia ciąży.

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Wypadnięcie pępowiny

Sytuacja obserwowana, kiedy pępowina wypada do pochwy zanim na dobre rozpocznie się poród. Częściej problem pojawia się przy porodach pośladkowych lub wtedy, kiedy dziecko pływa w zbyt dużej ilości płynów. Wypadnięcie pępowiny wymaga natychmiastowej pomocy. Sytuacja zagraża życiu dziecka.

Zapalenie gruczołu piersiowego

Sytuacja, w której obserwuje się naciek zapalny piersi. Częstą przyczyną jest niedrożność przewodu mlecznego. Konsekwencją jest gromadzenie się w piersiach twardych i bolesnych guzków. Zastój pokarmu może prowadzić do infekcji, czyli rozwoju bakterii.

Zapalenie ucha środkowego

Bardzo częsta choroba małych dzieci. Główne symptomy to wysoka gorączka, złe samopoczucie, szarpanie i dotykanie uszu, pocieranie uchem o poduszkę. Dziecko gorzej słyszy. Często płacze, nie chce jeść. Niekiedy chorobie może towarzyszyć ból brzucha, biegunka, a nawet wymioty.
Konieczna jest wizyta u lekarza. Czasami niezbędny jest antybiotyk. Poza tym w każdym przypadku stosuje się leczenie objawowe.

Zaparcia w ciąży

Zaparcia w ciąży pojawiają się na skutek działania hormonów, które zwalniają pracę jelit. Przyczyną problemu może być również uzupełnianie żelaza w formię suplementów diety. Naturalnym sposobem jest jedzenie większej ilości potraw z błonnikiem i picie dużej ilości wody.

Zarodek

Rozwijające się dziecko jest nazywane zarodkiem do ósmego tygodnia ciąży. Rozwija się z kuli komórek, poprzez wytworzenie głównych organów i narządów. Pod koniec ósmego tygodnia zarodek ma wyraźny ludzki wygląd. Następne stadium rozwoju ciąży aż do porodu nazywane jest płodem.

Zakrzepica żylna

Zakrzepica żylna to nic innego jak obecność skrzepliny w żyle. Największy problem istnieje w przypadku żył w nogach. U kobiet w ciąży zazwyczaj nieprawidłowości dotyczą nogi lewej, szczególnie górnej części uda.
Zakrzepica żylna jest groźna, ponieważ może powodować zatorowość płucną, mogącą zagrażać życiu. Dlatego należy robić wszystko, by przeciwdziałać problemowi i leczyć go już we wczesnych stadiach rozwoju.

Zasłabnięcia w ciąży

Zasłabnięcia w ciąży pojawiają się najczęściej w pozycji leżącej lub stojącej. Wszystko za sprawą zwolnionego odpływu krwi z nóg i tendencją do jej „gromadzenia się” w nogach. Mniejsza ilość krwi dociera do mózgu, pojawia się charakterystyczne uczucie osłabienia. Efektu takiego nie obserwuje się w trakcie chodzenia.

Zgaga w ciąży

Zgaga w ciąży pojawia się wtedy, kiedy kwaśna wydzielina z żołądka dostaje się do dolnej części przełyku. Towarzyszy jej uczucie pieczenia w dolnej części mostka. Zgaga w ciąży występuje zwłaszcza w zaawansowanej ciąży na skutek nacisku macicy na żołądek. Najczęściej szczególnie dokuczliwa jest w nocy.

Żelazo w ciąży

Utrzymanie optymalnego spożycia żelaza jest ważne zarówno przed ciążą, jak również w jej trakcie. Rosnące w brzuchu kobiety dziecko potrzebuje żelaza do rozwoju. Nie ma potrzeby suplementacji żelaza przed zajściem w ciąże, choć są kobiety, które wymagają jego uzupełniania (kobiety, które przeszły niedokrwistość, kobiety o obfitych miesiączkach, weganki i wegetarianki, kobiety, które miały dwie lub więcej ciąż w krótkim czasie).

Żółtaczka u noworodków

Niewielka żółtaczka u noworodków objawiająca się żółtym zabarwieniem skóry i białek oczu jest bardzo częstym objawem. Najczęściej pojawia się na pierwszy lub drugi dzień po porodzie i zanika w przeciągu dwóch tygodni.

Żylaki w ciąży

Żylaki w ciąży to wybrzuszone żyły, które powstają na skutek gromadzenia się krwi w naczyniach żylnych nóg. Krew rozciąga i wybrzusza żyły, odpływ krwi z nóg jest wolniejszy. Inna przyczyna to działanie hormonów ciążowych, waga macicy i uciskanie naczyń krwionośnych w brzuchu.