Alergia to powszechna choroba, dotykająca osób w różnym wieku, często już małe dzieci. Szacuje się, że do 2025 roku połowa Europejczyków będzie cierpiała z powodu jakiegoś typu alergii. Gdzie w tym miejscu znajduje się alergia wziewna? Kiedy się rozwija i jakie daje objawy?
Na czym polega alergia wziewna?
Gdy układ odporności reaguje nieprawidłowo na niegroźną substancję występującą w środowisku, powstaje stan zapalny i reakcja alergiczna. Rozpoczyna się produkcja przeciwciał IgE, dochodzi do uwolnienia składnika prozapalnego – histaminy. Alergen może wywoływać łagodną reakcję, ale niestety także poważną, zagrażającą życiu, czyli wstrząs anafilaktyczny.
Reakcje alergiczne mogą być efektem ekspozycji na wiele różnych alergenów. Dzieli się je na trzy grupy:
- alergie pokarmowe,
- alergie kontaktowe/kontaktowe zapalenie skóry,
- alergie wziewne.
U niemowlaków i małych dzieci najczęściej występują alergie pokarmowe i kontaktowe. Z czasem, gdy dziecko rośnie, dużo powszechniejsze stają się alergie wziewne. Często występuje również marsz alergiczny, w którym jeden alergen zostaje zamieniony na drugi, a dziecko cierpi z powodu objawów alergii dotykających inny układ niż dotychczas (np. objawy skórne znikają, ale pojawia się astma). Szczególnie narażone na marsz alergiczny są dzieci z nierozpoznaną lub źle leczoną alergią.
Alergia wziewna u dziecka: objawy
Alergia wziewna jest najczęstszym typem alergii. Podstawowe objawy, jakie obejmuje to:
- kichanie,
- katar (przewlekły, wodnisty),
- suchy kaszel (czasami prowadzący do wymiotów),
- łzawienie oczu,
- swędzenie oczu,
- zaczerwienienie i bolesność gardła,
- nawracające zapalenie spojówek,
- nawracające stany zapalne górnego i dolnego układu oddechowego,
- rzadziej wymioty, biegunka, rozdrażnienie.
Objawy alergii wziewnej mogą pojawić się sezonowo, w okresie pylenia roślin. Można je również obserwować przez cały rok, np. w przypadku alergii na pleśń, sierść zwierząt czy roztocza.
Podłoże alergiczne ma katar sienny i astma.
Popularne alergeny
- pyłki drzew, traw i innych roślin,
- naskórek, sierść zwierząt, np. psa, kota,
- wełna,
- pierze,
- roztocza żyjące w kurzu,
- zarodki grzybów i pleśni.
Kiedy pojawia się alergia wziewna u dzieci?
Pierwsze objawy alergii wziewnej u dzieci pojawiają się zazwyczaj u dzieci, które skończyły dwa lata. Coraz częściej jednak chorują najmłodsze dzieci, a także niemowlaki.
Objawy podobne są do symptomów infekcji, dlatego często są ignorowane przez rodziców. Jeśli dziecko często choruje, katar i kaszel szybko kończy się zapaleniem oskrzeli lub płuc, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Nieleczona alergia wziewna może bowiem prowadzić do astmy.
Jak leczyć alergię wziewną u dziecka?
Leczenie alergii zazwyczaj polega na unikaniu alergenów. Niestety w praktyce często jest to trudne, a nawet niemożliwe, dlatego dziecko najczęściej musi przyjmować leki, które hamują przykre objawy alergii. Zazwyczaj podaje się leki przeciwhistaminowe i sterydy wziewne. U dzieci, które skończyły 5 lat można przeprowadzić również odczulanie.
Niestety leczenie alergii nie jest proste. Wymaga cierpliwości i dyscypliny. Choroba często przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Warto stosować się do zaleceń dobrego specjalisty, by poprawić jakość życia dziecka.
Komentarze